snow 
Snowboard ve kayak malzemeleri için tıklayın!

“Kış sporları için yollara düşmek, onca soğuğu ve yaralanma riskini göze almak, üstelik bunun için para harcamak. İnsan neden kış sporları yapmaya gider ki?” Kötümser arkadaşlarınızın bu türden sorularıyla baş edebilmeniz için onlara cevaplar hazırladık.

Kayağa Gitmek için 10 Sebep

  1. Dağ ortamı, günlük rutinimizden bizi gerçek anlamda çıkarır, psikolojimizi düzeltir, bol oksijenli dağ havası, uzun ve zorlu bir döneme bizi hazırlar. Pistin tepelerinde veya ormanın derinliklerinde, sessizliğin sesine kulak vermek, ruh halimizi anında değiştirir ve vücudumuzu besler.

Karlı dağların eşsiz manzarası, devamlı çevresel strese maruz kalmaya alışmış organizmamızı sakinleştirir, yatıştırır.

  1. Kayak sporları (kayak, snowboard vb.) aile ile yapılabilecek nadir sporlar arasındadır. Kayak, kuşaklar arası bir spordur. Bu özelliklere sahip kaç tane spor dalı aklınıza geliyor? Kayak yaparken çocuklarınızla vakit geçirir, aynı şeyleri hisseder ve iyi vakit geçirirsiniz.
  1. Kayak, yıllarca devam edebileceğiniz bir spordur. Böylece, devam ettikçe ilerler ve gelişirsiniz!
  1. Kış sporları (kayak, snowboard ve dışarıda yapılan bütün aktiviteler) büyük oranda kalori harcatır. Saatte yaklaşık 500 kalori… Egzoz gazlarının içinde kaldırımda yürüyüş yapmaktan çok daha iyi!
  1. Kayak ve snowboard çok yönlü sporlardır. Aynı anda dayanıklılığınızı ve gücünüzü artırır. Vücudun tüm kaslarını çalıştırır (özellikle bacak ve kalça kaslarını, karın ve kol kasları da çalışır tabi). Aynı zamanda denge ve koordinasyon için de çok yararlı sporlardır.
  1. Kayak, snowboard, telemark, kros kayağı… Her zaman deneyecek yeni bir şeyler bulursunuz. Belirli bir spor dalını tam anlamıyla öğrenip tamamlasanız da veya o spor dalından bıksanız da, ki bu pek olmaz, daha denenecek bir sürü kış sporu vardır, istediğinizi seçip başlayabilirsiniz.
  1. Kış sporları yaparken asla sıkılmazsınız. Kayak merkezleri genellikle kayak dışında sayısız aktivite seçenekleri sunar. Kar raketi yürüyüşü, kızak köpekleri, buz hokeyi, kızak, alışveriş, yüzme havuzu, spa, masaj… Sıkılmak bir yana, bunca aktivite karşısında seçim yapmakta zorlanırsınız.
  1. Kayak aynı zamanda özel hayatında yalnız olan kişilere yeni insanlarla tanışmak için fırsatlar sunan nadir sporlardan biridir. Kayak teleferikleri, beklenmedik karşılaşmaların gerçekleştiği mekânlardır: öyle ki bazı merkezler, “skidating” denen tanışma günleri bile organize ediyor!
  1. Kayak sonrası anların tadı, ancak kayak yapmışsanız çıkar. Kayak ayakkabılarınızı çıkarıp,şömine karşısında sıcak çikolata içip sevdiklerinizle sohbet etmek gibisi yoktur… Bunları yapmadan önce kaymamışsanız aynı keyfi almanız mümkün değil!
  1. Çocukluğa dönüş: birçokları için, kayak tatili durmak bilmeyen günlük yaşamda açılan bir parantezdir. Dağ, kolayca yeniden çocuk olabileceğimiz, sorumluluklarımızı, iş yaşamının stresini unutabileceğimiz bir yerdir, arkadaşlarımızla birlikte bir kez olsun kızakta kendimizi aşağı bırakmak, çocuklarımızla sıkı bir kar topu savaşı yapmak günlük yaşamdaki stresi unutmaya yeter. Kayak tatili bize GERÇEKTEN iyi gelir.

Eğer bu 10 sebepten sonra arkadaşlarınız hala ikna olmadıysa, muhtemelen havuz başında güneşin altında sıkılmayı tercih ettikleri içindir…

 

Kaynak: Wed’ze