Her koşu benim için bir klip, adeta kendi içinde ayrı bir dünya. Bu konuda yalnız olmadığıma da eminim. Müziksiz koşamayanlardanım çünkü. Düşünmek ve hayatımı düzene sokmak için koşuyu mükemmel bir fırsat olarak görüyorum. O gün aklımdan neler geçiyorsa ona göre bir şarkı listesi yapıp atıyorum kendimi deniz kenarına. Müziğin sesini öyle bir ayarlıyorum ki etraftaki kalabalığı yoksayarken doğanın sesiyle bütünleşebiliyorum.  İşte koşu sırasında girdiğim üç ruh hali ve en sevdiğim şarkıları.

  • Motivasyonum yüksek: Shake it off – Taylor Swift

Koşu sırasında beyne pompalanan  oksijen miktarı arttıkça her şeyi daha net görmeye başlarsınız. Koşmaya yavaş tempoyla başlayıp hızlanıyorum, dışardan bakanlar benim yatay düzlemde dikey koştuğumu görebilir. Yaptığım en başarılı işleri genelde motivasyonum yüksekken koştuğumda planlamış oluyorum; yeni bir proje,  toplantıya hazırlık, yeni bir spora başlama, yaz tatilimi planlama… Koşu sırasında aldığınız kararları uygularken ne kadar kararlı olduğunuzu siz de farkedeceksiniz. Mutlu ve enerjik bir halde karar aldığınızda ilerde motivasyonunuz düşse bile karar aldığınız hali düşünerek bile tekrar o enerjiyi hissedebilirsiniz. Bu nedenle en zevk aldığım ve bir şeyler üretebildiğim koşu türüdür. Mutlu, mesut ve umutlu.

  • Kötü bir günün veya haftanın ardından: By your side – Sade

İşler her zaman istediğimiz gibi gitmiyor maalesef; yoğun geçen bir hafta, yaşanan kalp kırıklıkları, monotonluk… hepimiz zaman zaman biraz içimize çekiliriz. İşte o zamanlarda ruhumu temizlemek için yine koşuya sarılırım. Koşu sırasında salgılanan endorfinin ruh halinizi olumlu etkilediği bilinen bir gerçek. Bu sefer daha yavaş, tek tempoda güzel bir müzikle her adımda sıkıntıları arkada bırakarak koşarım. 5.km’nin ardından çok daha farklı hissedeceğinizi göreceksiniz. Şimdi geriye bakın ve sizi üzen şeylere bir gülümseyin.

  • Yapamazsın dediklerinde ve başardığımda: Survivor – Destiny’s Child

Hepimizin hayatında moralimizi bozan,  motivasyonumuzu kıran o ‘asla başaramazsın insanları’ndan vardır. Her ne kadar onları dikkate almamayı öğrensek de beynimiz bu lafı ne kadar çok duyarsa kabullenmeye o kadar çok meyilli olur. Umursamıyorum derken bir de bakmışsınız ki başarısızlık sizi ele geçirmiş. Bu zamanlarda kendinizi tanımak ve önceliklerinizi belirlemek çok önemlidir. Hayattan ne istediğini bilen insanlar başarıya çok daha çabuk ulaşırlar. Bana yapamazsın dedikleri bir işi başardığımda koşmaktan benim için uçmak gibidir. Koşarken yüzümde muzır bir gülümsemenin olduğunu farkedebilirsiniz. Üstelik vücuttaki fazla yağları kasa dönüştürmek de yanınıza kâr kalır.

Yazar: Büşra Yılmaz – Decathlon Türkiye İletişim Müdürü

.