Hem koşu hem yürüyüş yapıyorsanız, bu iki spor için aynı ayakkabıyı kullanmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Zaten yaptığınız spora göre ürün ihtiyacınız da değişecektir. İki spor arasındaki ayak hareketleri farklılık gösterir. Dolayısıyla ayakkabının sağladığı darbe emicilik özelliğinin yanı sıra diğer özelliklerin de ayakkabı seçiminde etkisi vardır. Bu özellikleri keşfedin!

Koşu ve yürüyüş arasındaki farklı ayak hareketleri

Koşu ve yürüyüş sporlarını karşılaştıracak olursak, koşu sırasındaki ayak hareketleri ve ayağın kıvrılma açısı, yürüyüş sırasındaki ayak hareketlerine göre daha farklıdır. Ayrıca, hareket ederken sarf edilen güç de farklıdır. İster günlük yürüyüş ister spor amaçlı yürüyüş olsun, her iki sporda da iki ayaktan biri mutlaka zemin ile temas halindedir. Dolayısıyla daha az güç sarf edilir ve ayakkabının tabanı, vücut ağırlığınızın 1 – 1,5 katı darbe emici özelliğe sahiptir. Yürüyüş sırasında ve ayak kıvrıldığında topuktan ayak başparmağına kadar zeminden kalkar.
Koşu sırasında, sıçrayarak hareket edilir. Her sıçramada vücut zeminden ayrılır: Topuk sert bir şekilde zemine düşer ve diğer ayağın ön kısmı zeminden ayrılır. Ayakkabı tabanı sıçramaya karşı darbe emici özelliğe sahip olmalıdır. Bu özelliğe sahip olan ayakkabıların, vücut ağırlığının 2-3 katı darbe emici özelliğe sahip olduğu anlamına gelir.

Koşu ve yürüyüş ayakkabıları arasındaki farklar nelerdir?

Yürüyüş ayakkabısı seçerken aşağıda belirtilen ürün avantajları göz önünde bulundurulmalıdır:
• Darbe emicilik özelliği olması önemli değil,
• Yürüyüş yönüne uygun olarak ayak yapısını koruyan destek ve denge özelliği, kavrayan esneklik özelliği (topuk kısmından ayak parmaklarına kadar duyarlı).

Koşu ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gerekilenler:
• Darbe emici topuk yapısına sahip olması önemli,
• Denge sağlayan topuk desteği,
• Ayağınıza uyum sağlayan dinamik yapı.

Kaynak: Newfeel