Kas geliştirme antrenmanınızdan iyi sonuçlar almak için hangi kas gruplarını çalıştırmanız gerektiğini biliyor musunuz? Vücut tipinizi keşfedin ve ona uygun doğru kas geliştirme programını bulun.

Uzmanlar yetişkin bir erkekte üç ayrı vücut tipi belirlemiştir: endomorf, mezomorf ve ektomorf. Kendi vücut tipinizi tanımak kas geliştirmede size yardımcı olacaktır. Daha verimli ve iyi bir vücut gelişimi için beslenmenizi de kas geliştirme programınızla birlikte vücut tipinize göre düzenleyebilirsiniz.

Endomorf tip
Vücut tipi
Endomorf vücut tipine sahip kişi doğal olarak güçlüdür. Tıknaz (toplu, kısa ve kalın) bir yapıya sahiptir. Yavaş metabolizması sebebiyle yağ oranını artırmaya ve kilo almaya müsait bir yapısı vardır. Genellikle karın bölgesi ve bacaklar etkilenir. Sonuç olarak, vücudunu uyumlu bir hale getirmek ve kilosunu dengelemek için iki kat çaba sarf etmesi gerekmektedir.

endomorf vücut tipi

Doğru program
Beslenme bakımından endomorf vücut tipine sahip kişinin kalori alımını takip etmesi gerekmektedir çünkü metabolizması yağları diğerlerine göre daha kolay depolamaktadır. Aynı zamanda öğünlerini sağlıklı ve dengeli hale getirerek porsiyonlarını azaltmalıdır. Kas geliştirme antrenmanlarında, uzun süreli çaba sarf etmesi tavsiye edilir. Bunun için az ağırlıkla çok sayıda tekrar içeren egzersizler yapmalıdır. Son olarak, maksimum düzeyde yağ yakmak istiyorsa kas geliştirme programına kardiyo çalışması da eklemesi önerilir.

Mezomorf tip

Vücut tipi
Mezomorf vücut tipine sahip bir kişinin halihazırda birçok avantajı bulunmaktadır: geniş bir vücut, gelişmiş kas ve eklemler gibi. Bu vücut tipine sahip olanlar kas geliştirmeye daha müsaittir, fizikleri doğal olarak gösterişlidir. Güçlü kemik yapısına, kare bir yüz ve omuzlara, geniş bir gövdeye ve dar kalçalara sahiptir. Kilo problemi yoktur veya önemsizdir, kilo aldığında ise çabuk verebilir.

mezomorf tip

Doğru program
Mezomorf vücut tipinin öğünlerini maksimum düzeyde çeşitleyerek dengeli bir hale getirmek dışında belli bir beslenme rejimini takip etmesine gerek yoktur. Kas geliştirme antrenmanında, çok fazla çalışması gereksiz olduğundan, hafif bir çalışma dahi iyi sonuçlar verecektir. Tüm vücudu üzerine bütünlüklü bir antrenman ile başlayabilir ve daha sonra kademeli olarak efor seviyesini artırabilir. Sonuç alma kapasitesi yüksek de olsa, ilerlemek için gerekli olan dinlenme sürelerine (12-72 saat) uymalıdır.

Ektomorf tip

Vücut tipi
Ektomorf vücut tipi, ince uzun bir siluet, ince ve uzun bir kemik yapısı ile kendini belli eder. Genelde zayıf ve uzun bir fiziğe, ince eklemlere ve dar bir göğüs kafesine sahiptir. Bu vücut tipinin hızlı bir metabolizması vardır ve çok az yağ depolar. Sonuç: kilo almada ve kas kütlesini artırmada güçlük.

ektomorf tip

Doğru program
Bu vücut tipine sahip kişi kilo almak ve kas kütlesini artırmak istiyorsa öğünlerini düzene sokmalıdır. Büyük porsiyonlar ile dengeli ve protein ağırlıklı bir beslenme benimsemelidir. Alınan kalori miktarı, mutlaka günlük harcanan kalori miktarından fazla olmalıdır. Kas geliştirme antrenmanında, haftada 3 yoğun seansı aşmamalıdır (çok fazla antrenman yapmamalıdır). Egzersiz sırasında kullanılan ağırlıklar ağır olmalıdır ve hareketler daha etkili sonuç almak için yavaş yapılmalıdır.
Bu yazıda bahsedilen üç temel vücut tipi kılavuz niteliğinde olup size izleyeceğiniz yolda yardımcı olacaktır. Kendi vücut tipinizi yansıtan grup, kesinlikle arzu ettiğiniz fiziğe ulaşamayacağınız anlamına gelmez. Başlangıç siluetinizden yola çıkarak, eforunuzu çalıştıkça ihtiyacınıza göre artırmalısınız. Aynı zamanda ara vücut tipleri de bulunduğunu unutmayın, kendi vücut tipinizi bu ara tipler yardımıyla daha doğru belirleyebilirsiniz. Fiziğinize uygun bir kas geliştirme programı belirlemek için, mutlaka bir spor koçundan tavsiye alın.