“Home gym” veya “multi-gym” olarak da adlandırılan ağırlık çalışma istasyonları, bir takım kas geliştirme egzersizlerini yapmanıza olanak tanırken aynı zamanda hareketlerinizin koordinasyonunu da ayarlar. Makinenin içine yerleştirilmiş ağırlıklar sayesinde bu makinelerle egzersizlerinizi yapmanız hem çok daha kolay, hem de çok daha güvenli. Vücut geliştirme istasyonu sahibi olmak, tıpkı spor salonundaki gibi evinizin rahatlığında kas gücünüzü geliştirmenize, kas kitlenizi artırmanıza ve/veya vücudunuzu güçlendirmenize yardımcı olur. Çalışma istasyonları özellikle başlangıç seviyesindekiler için uygundur, çünkü egzersizleri doğru yapmanızı sağlar ve ağırlıkları kademeli olarak eklemenize izin verir.

Neden çalışma istasyonu kullanmalısınız?

Çalışma istasyonunu vücudunuz ve sağlığınız için iyi bir yatırım aracı olarak görmek için birçok nedeniniz var:
• Egzersizleriniz yönlendirilir ve ağırlıklarınız sabitlenir, bu da güvenli bir şekilde spor yapmanızı sağlar
• Bütün vücudunuzu çalıştıran birçok farklı egzersizi yapmanıza olanak tanır.
• Her bir kullanıcıya uyum sağlayabilen çeşitli egzersizleri yapmanıza olanak tanır
• Kullanımı kolaydır, kas grupları hakkında uzmanlık bilgisi gerektirmez
• Ağırlıklarla birlikte satılır, böylece ağırlıklar için ayrıca para harcamak zorunda kalmazsınız
• Bazı kullanıcılar aleti aynı anda farklı egzersizler yapmak için bile kullanabilir
• Tamamen ayarlanabilir ve bütün kullanıcılara uyum sağlar çalışma istasyonlarının tek dezavantajı çok yer kaplamalarıdır (genellikle ayrı bir oda gerektirirler) ve kurulmaları zaman alır.

Hangi çalışma istasyonu ne için kullanmalı?

Herkesin zevkine göre! Hangi çalışma istasyonunu seçeceğiniz tamamen kullanım amacınıza bağlıdır. Başka bir deyişle, alacağınız alet önceden belirlediğiniz amaçlara uygun olmalıdır. Aynı zamanda satın almadan önce, aleti tam olarak nasıl kullanmak istediğinize karar vermelisiniz.

Başlangıç seviyesi

Yeni başlayanlar veya (her bir seans 30 dakika olmak üzere) haftada 1-3 defa kas geliştirme çalışması yapmak isteyenler için performans birinci derecede öneme sahip değildir.

Orta seviye

Evde 30-45 dakikalık seanslar halinde haftada 3-5 seans çalışarak istikrarlı bir şekilde kas geliştirmek isteyen başlangıç – orta seviye arası kullanıcılar için tasarlanmıştır.

İleri seviye

Daha ağır ağırlıklar kullanarak uzun süreli ve yoğun egzersizler (30-60 dakikalık seanslar halinde haftada 5-7 seans, veya günde yaklaşık 1 saatlik çalışma) yapmak isteyen ileri seviyedeki veya yüksek performanslı kullanıcılar için tasarlanmıştır. Her modelin teknik özelliklerini anlamak kendi ihtiyaçlarınıza en çok uyan modeli seçmenize yardımcı olacaktır.

Domyos fitness ekipmanları üretim sorumlusu Nicholas Polo’dan çalışma istasyonu seçimi tavsiyeleri:

Çalışma istasyonunuzu seçerken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:
Performans: Aletin taşıyabileceği maksimum ağırlığı kontrol edin. Bu makinelerin taşıyabileceği bir limit vardır ve bu limitin üzerine çıkamazsınız. Aynı zamanda aletle kaç farklı kas egzersizi yapabileceğinize ve bu egzersizlerin çeşitliliğine bakın, bu size aleti ne sıklıkta kullanabileceğiniz hakkında fikir verir.

Ne kadar yer kaplar?

Evinizde çalışma istasyonunuzu koyabileceğiniz uygun alanın genişliğine göre, istasyonun boyutlarını (zeminde kapladığı alanı ve yüksekliğini) kontrol edin. İstasyonun evinize sığacağından emin olun. İstasyonun ağırlığını da kontrol etmelisiniz; bu aletler genellikle çok ağırdır ve hareket ettirilmeleri veya taşınmaları oldukça zordur.

Kurulum

Vücut istasyonunu kurmanın zorluğunu ve süresini kontrol edin. Bu türden çok işlevli aletlerin kurulumu çok zor olabilir, orta boyda bir istasyonu kurmak yaklaşık 4 saat alır.

Ayarlar

Çalışma istasyonunuzdan uzun süre maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız piyasada ona uygun aksesuarları veya parçaları araştırın. Çok çeşitli egzersizler ile maksimum sayıda kas grubunu çalıştırmanızı sağlayan çok özellikli bir vücut geliştirme istasyonu tercih etmeniz önerilir.

Denge ve dayanıklılık

Gücünüze, kilonuza ve boyunuza uygun bir istasyon seçmelisiniz. Çalışma istasyonunuzu hangi sıklıkla kullanmayı planlıyorsanız ona göre aletin sağlamlığını kontrol etmelisiniz. Ne kadar deneyimliyseniz veya ne kadar sık çalışırsanız aletiniz o kadar çok yıpranacaktır, dayanıklı ve sağlam bir istasyon almak da o kadar önem kazanacaktır.

Rahatlık ve güvenlik

Egzersizlerinizi yapmanızı kolaylaştıran dengeli ve rahat bir koltuğun bulunması önemlidir.

Garanti süresi

Makinenizin kullanım ömrünü etkileyen etmenlerden biri de ortaya çıkacak herhangi bir sorunu çözmeye yarayan garanti süresidir. Güvenlik talimatlarını göz önünde bulundurarak, gücünüze olduğundan fazla yüklenerek ağırlığı fazla olan ağırlıkları kaldırmaktan kaçınmanızı önemle tavsiye ederiz. Böyle bir davranış incinmelere yol açabilir. Bu türden bir alet satın alacaksanız, bu tip egzersizlerin sizin için güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuza danışınız. Sizin için en uygun aleti seçerken kullanıcı talimatlarından da faydalanabilirsiniz.

Domyos çalışma istasyonları

Domyos sizin ihtiyaçlarınız için tasarlanmış farklı çalışma istasyonları sunmaktadır. (Bütün aletlerimiz maksimum 110 kg kullanıcı ağırlığı kapasitesine sahiptir ve sadece evde kullanım için tasarlanmıştır.)

HG 60 multi-gym

Maksimum 60 kg ağırlık; evde orta seviyeli çalışma için tasarlanmıştır (ortalama 30-45 dakika süren seanslar, haftada 3-5 seans). HG 60 en çok satan Domyos çalışma istasyonudur ve kalite/performans oranı çok iyidir. HG 60 multi-gym’le 17 farklı egzersiz rutinini tamamlayabilirsiniz. Örneğin: çekme barları, kelebek pozisyonda pres, oturarak pres, bilekten bağlamalı egzersizler, vs.

HG 90 multi-gym

Maksimum 90 kg ağırlık; ileri seviyedeki kullanıcılar için tasarlanmıştır, (her biri 30-60 dakika süren seanslar, haftada 5-7 seans). Çok özelliklidir, 20’nin üzerinde egzersizle bütün vücudunuzu çalıştırmanızı sağlar: kalça egzersizleri, kürek (sırt kasları), çekme barları vb. Aletin üzerine (ayrı satılan) kum torbası asılabilir, bu sayede kardiyo egzersizlerinizi de tamamlamış olursunuz.