Güneş gözlüğü camı kategorileri nelerdir?

Güneş gözlüğü camı kategorisi, camın geçirdiği ışık yüzdesi hakkında bilgi verir. Bu numaralar, camların UV filtre derecelerini gösteren UV koruyuculuk indeksi ile karıştırılmamalıdır. Tüm camların güneş ışınlarını belli bir oranda ilettiği görünür ışık geçirgenliği yüzdesi mevcuttur.

Hatırlatma: ORAO güneş gözlüklerinin %100’ü, hangi kategoride olursa olsun %100 anti-UV özelliğine sahiptir.
Toplam 5 cam kategorisi bulunur (0’dan 4’e). Bilmeniz gereken en önemli unsur; kategori ne kadar yüksek olursa, camların güneş ışınlarını o kadar az geçirdiği ve kullanıcının gözlerinin o oranda az kamaşacağıdır. Bu nedenle, cam kategorisini seçerken kullanım amacınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Seçiminizi hava koşullarını dikkate alarak yapmanız önemlidir.

Bazı gözlüklerde fotokromik adı verilen cam çeşidi kullanılır. Bu camların rengi ışığa uyum sağlar. Bu camların kullanımı, özellikle ışık oranının değişim gösterebileceği (ormandan geçerken, güneş bulutların ardındayken, gün doğumunda ya da batımında spor yaparken vb.) açık hava sporları için çok önemlidir. Daha somut bir şekilde açıklamak gerekirse, fotokromik camlar birçok kategoriden oluşur: 1>3 kategorisindeki bir cam 1, 2 ya da 3 cam kategorisindeki çevre ışık oranına uyum sağlar.

> KATEGORİ 0
Bu kategoride renksiz beyaz cam ya da çok az renklendirilmiş camlar bulunur. 0 kategorisinde bulunan camlar gece ya da kötü hava şartlarında (yağmurlu, bulutlu), kapalı mekanda spor yapanlar için tasarlanmıştır. Aynı zamanda rüzgar ve tozdan koruyarak, koruyucu gözlük işlevi de görür. Bu camlar, rahatsız eden ve görüşü karartan yansımaları sınırlamak için antirefle işleminden geçirilmiştir.
0 kategorisindeki camlar %80 ile %100 oranında görünür ışık geçirgenliğine sahiptir.

> KATEGORİ 1
1 kategorisindeki gözlükler, havanın sisli olduğu zamanlarda ya da ormanda spor yaparken karşılaşılan düşük aydınlık koşullarında kullanılmak için tasarlanmıştır. Açık renkli bu camlar çoğunlukla sarıdır. Kontrast tonları zenginleştirerek gözlerin kamaşmasına engel olur.
1 kategorisindeki camlar %43 ila %80 oranında görünür ışık geçirgenliğine sahiptir.

> KATEGORİ 2
2 kategorisindeki camlar, havanın değişken ve (güneşli ve bulutlu arasında değiştiği) ışık oranının orta seviyede olduğu koşullarda kullanılmak için tasarlanmıştır.
2 kategorisindeki camlar %14 ila %43 oranında görünür ışık geçirgenliğine sahiptir.

> KATEGORİ 3
Bu en yaygın kullanılan kategoridir. 3 kategorisindeki camlar yoğun ışık altında spor yapanlar için tasarlanmıştır. Çoğunlukla gri ya da kahverengi olan bu camların, ışık oranının yüksek olduğu güneşli havalarda, düz ya da orta yükseklikteki arazilerde kullanılması uygundur. Bu camlar, renklerin doğal görünümünü bozmaz.
3 kategorisindeki camlar %8 ila %17 oranında görünür ışık geçirgenliğine sahiptir.

> KATEGORİ 4
Oldukça koyu renkli olan bu camlar, yüksek arazi ya da tropik bölgelerde karşılaşılabilecek yoğun güneş ışınlarına karşı tasarlanmıştır. 4 kategorisindeki gözlükler özellikle güneş ışığının çok yoğun ve göz kamaştırıcı olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Genellikle kahverengi olan camları, kontrast tonları keskinleştirir.
Bu camlar oldukça koyudur.
4 kategorisindeki camlar %3 ila %8 oranında görünür ışık geçirgenliğine sahiptir.

Uyarı: Renk algısını değiştirdiği için, 4 kategorisindeki gözlüklerin sürücüler tarafından kullanılması yasaktır.

Sporcular için tasarlanan tüm Orao gözlüklerini burada bulabilirsiniz.