Güneş ışınları nelerdir?
Güneş ışınlarının çeşitli formları mevcuttur.
Doğrudan Işınlar: Bu ışınlar, güneşin UV ışınlarıdır ve doğrudan cilde ulaşır. Yoğunlukları günün saatlerine, mevsimlere, enleme ve yüksekliğe göre değişir.
Yansıyan Işınlar: Bu ışınlar, güneş ışınlarının yansıtıcı bir yüzeyden yansıması sonucu oluşur. Kar, güneş ışınlarını neredeyse hiç yansıtmayan asfalt yolların aksine bu ışınları mükemmel bir şekilde yansıtır.
Dağınık Işınlar: Bu ışınlar, havanın güneşli olup olmadığına bakmaksızın atmosferden gelir. Bulutların içinden geçip bütün dünya yüzeyine yayılır.

UV ışınları nelerdir?

Ultraviyole (UV) ışınları, güneşten veya yapay bir kaynaktan gelen ışınlardır.
Üç çeşit UV ışını vardır:
UVA’lar: Dünya’ya ulaşan UV ışınlarının % 95’ini bu ışınlar oluşturur. Cildin alt tabakalarına nüfuz edebilir. Pencerelerden geçip cildin dermis tabakasına kadar işleyebilir. Cildin aniden bronzlaşmasından sorumlu olan bu ışınlar, cildin yaşlanmasına ve ciltte kırışıklıkların belirmesine sebep olur.
UVB’ler: Atmosfer UVB’leri kısmen süzer. Bu ışınlar, cildin üst tabakalarından derine nüfuz etmez. Cildin bronzlaşmasından, gecikmeli ve ani güneş yanıklarından sorumludur. Kolajen dokulara zarar vererek cildin yaşlanmasına sebep olur. Pencereler UVB’lerin geçişine engel olur.
UVC’ler: Bu ışınlar en zararlı UV ışınları olsa da üst atmosferdeki ozon tabakası tarafından tamamen süzülür, bu sayede dünya yüzeyine ulaşmaz.

Güneşten Korunma
UV ışınlarından nasıl korunulur?

Dünya Sağlık Örgütüne göre güneşin keyfini güvenli bir şekilde çıkarmak için birkaç basit kurala uymanız gerekiyor:
– Yazın öğlen 11.00 – 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmayın.
– Asla güneşte uyuyakalmayın.
– Gölge arayın veya yaratın.
– Koruyucu kıyafetler giyin.
Bu güvenlik kurallarının yanı sıra her koşulda UV koruma faktörüne dikkat ederek bir güneş kremi kullanın.