Güneş kremi UVA ve UVB ışınlarını engellemeli, koruma faktörü 15’in üzerinde olmalıdır.
Başta güneş ışınlarına en çok maruz kalan alanlar olan kulaklar, burun, alın ve ense olmak üzere cildin güneş gören bütün kısımlarına sürülmelidir. Özellikle yüzdükten veya spor yaptıktan sonra 2 saatte bir kalın bir tabaka halinde uygulanmalıdır.

En iyi güneş kremi nasıl seçilir?

Koruma faktörü cildin hassasiyetine ve güneşe ne kadar maruz kalındığına göre seçilir:
– Güneşte kolayca yanan hassas ve açık ciltler, yüksek koruma sağlayan SPF50+ güneş kremlerine ihtiyaç duyar.
– Güneşte kolayca yanan orta ve nispeten daha koyu ciltler, SPF30 güneş kremine ihtiyaç duyar.
– Güneşte asla çabucak yanmayan ya da bronzlaşmayan koyu veya çok koyu, dayanıklı ciltler için ise doğru seçenek SPF20 güneş kremi olacaktır.                                                                 Bu durumda en iyi güneş kremi cilt tonunuza ve güneşe maruz kalacağınız bölgeye göre değişkenlik gösterir. Güneş kreminin cildinizi güneşten koruması kadar nem dengesini koruması ve zararlı maddeler içermemesi de önemlidir. Bu yüzden piyasada az bulunan parabensiz güneş kremlerini tercih etmenizi öneririz. Paraben özellikle kozmetik ürünlerinde kullanılan korucu bir maddedir, ve cilt dokusunun altına işleyerek sağlıklı hücrelere zarar vermektedir.
Bebeklerin ve küçük çocukların güneşe çıkarılmamasını öneren Afssaps (Fransız Sağlık Ürünleri Güvenliği Ajansı), çocukların cilt tipine ve güneşin durumuna uygun bir güneş kremi sürülerek makul miktarda güneş görmesini tavsiye ediyor. Ayrıca, güneş koruma ürünlerinin düzenli uygulanması ve özellikle terledikten, yüzdükten veya havluyla kurulandıktan sonra tekrar sürülmesi öneriliyor.
Afssaps, ürünlerin yetersiz miktarda uygulanmasının koruma seviyesini bir hayli düşürdüğüne de dikkat çekiyor.
Afssaps, son olarak güneş koruyucu ürünleri kullanmanın UV ışınlarının cilde verdiği zararlardan korunmak için başvurulabilecek yollardan sadece biri olduğunu, geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü ve tişört gibi koruyucu kıyafetler de giymek gerektiğini hatırlatıyor.

Aptonia’nın parabensiz güneş kremleri sadece Decathlon’da!