Güneş kremi ve güneş
Psikolojik dengemizi sağlamamız için gerekli olan güneş ve güneş ışığı, ruh halimiz ve sağlığımız üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Örneğin güneş, uykumuzu düzene sokmamıza yardımcı olur. Vücudumuzun D vitamini salgılamak için güneşe ihtiyacı vardır. Hepimizin kemikleri için gerekli olan bu vitamin, özellikle çocukların büyümesine katkıda bulunur. Her gün birkaç dakika güneş ışığı almak, vücudumuzun D vitamini üretmesi, ardından kalsiyum ve fosforu özümsemesi için yeterlidir. Fakat güneş, kısa vadede cilt ve gözlerin güneşten yanmasına, alerji ve güneş çarpmasına sebep olur. Güneşe çok fazla maruz kalmak, uzun vadede cildin yaşlanmasını hızlandırır, göz lezyonlarını ve cilt kanserini tetikler.
Bu yüzden güneşin faydalarından tam anlamıyla yararlanmak ve risk almadan eğlenmek için cildinizi kıyafetler, şapkalar ve güneş kremleriyle korumanız gerekir.
Güneşten neden korunuruz?

Güneş kremi: Farklı UV çeşitleri
2 çeşit UV ışını vardır: UVB ışınları güneş yanıklarına, UVA ışınları cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Bu yüzden bu ışınları öncelikle güneş kremi kullanarak engellemek gerekir.
Güneş kremi: Risklere dikkat edin
Türkiye’de cilt kanserinin görülme oranı son 30 yılda ciddi artış gösterdi, ultraviyole ışınlara maruz kalmak bu vakaların temel sebebini oluşturuyor. En sık karşılaşılan risk, karsinomdur. Karsinomlar, 50 yaşından sonra ortaya çıkar ve kolayca tedavi edilir. Melanomlar, en tehlikeli risklerdir.
Bu nedenle, güneş kremi kullanmak da cilt tipiniz ne olursa olsun epidermisi zararlı ultraviyole ışınlardan korumak için olmazsa olmazdır. Güvenli bir şekilde bronzlaşmak için güneş kremi kullanmayı ve güneşte makul bir süre boyunca kalmayı unutmayın. İşte güneş kreminizi nasıl seçeceğiniz ve doğru şekilde kullanacağınızla ilgili birkaç basit ipucu!

En iyi güneş kremi nasıl seçilir?
Bazı insanlar UV ışınlarına diğerlerinden daha hassastır. Herkesin cildi farklıdır. Cildin güneşe ne kadar hassas olduğu rengine (fototipine) bağlıdır. Uygun koruma, cilt tipiniz ne olursa olsun UV ışınlarının yoğunluğuna, güneşe ne zaman maruz kaldığınıza ve ne yaptığınıza bağlıdır.
Çocuklar, ten renkleri ne olursa olsun güneşe karşı özellikle hassastır ve 15 yaşına kadar azami dikkat etmek gerekir. Bebekler ise asla doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Herkes için geçerli olan iki kural
Öğle vaktinden saat 16’ya kadar güneşe çıkmak kesinlikle önerilmez.
Kıyafetler, şapkalar ve güneş kremi güneşte güvenli bir şekilde eğlenmek için “ideal kit”tir.

Çok hassas ciltler veya çocuklar için hangi güneş kremi kullanılmalı?
Cildiniz açık ve bazen çilli. Güneşte hemen yanar ve zor bronzlaşırsınız. Hangi krem kullanılmalı? Çok yüksek korumalı SPF 50+ güneş kremi.

Orta ciltler için hangi güneş kremi kullanılmalı?
Yanık tenlisiniz. Güneşte nadiren yanar, hemen bronzlaşırsınız. Hangi krem kullanılmalı? SPF 30+ güneş kremi.

Koyu ciltler için hangi güneş kremi kullanılmalı?
Cildiniz koyu ile çok koyu arasındadır ve çabucak bronzlaşırsınız. Hangi krem kullanılmalı? SPF 20+ güneş kremi.

Güneş kremi nasıl kullanılır?
Kreminizi kullanmaya dair ipuçları:
1. Güneş kreminizi sürerken cömert davranın.
2. Güneş kreminiz (havlular, kum, ve kıyafetler yüzünden) zamanla çıktığı için 2 saatte bir tekrar uygulayın.
3. Suya dayanıklı bir güneş kremi kullanıyor olsanız da yüzdükten sonra kreminizi tekrar sürmek isteyebilirsiniz.
4. Eller, ayaklar ve boyun gibi kapalı ve hassas bölgeleri unutmayın.
5. Tam koruma sağlamak adına şapka ve güneş gözlüğü takın.

Aptonia güneş kremleri
Bütün Aptonia ürünleri dermatolojik kontrollerden geçerek test edilir, suya dayanıklı, nemlendirici ve parabensizdir. Bu, güneş koruma dünyasında bir ilktir.
Aptonia güneş koruma ürünleri, tüm cilt tiplerine ve maruziyetlere uyum sağlamak için SPF 20’den SPF 50+’ya kadar çok çeşitli koruma faktörleri sunar. Küçük kapları (50 ml) sayesinde kolayca taşınabilir. Kompakt, sprey ya da krem, Aptonia ürünleri kumsala, dağlara veya günlük yaz aktivitelerini yapmaya giden spor meraklılarına eşlik eder. Bütün Aptonia güneş koruma ürünleri, UVA ve UVB ışınlarına karşı tam koruma sağlar.

Bize de size mutlu ve güneşli tatiller dilemek kalır.