Yaz Kıyafetleri
Vücudun daha çok hava almasını sağlamak için açık renkli, bol ve hafif kıyafetler seçmek gerekiyor. Teri etkili bir şekilde emen bazı nefes alabilir özel kumaşlar mevcuttur.
Başınızı UV ışınlarından korumak için nefes alan şapka kullanmanız tavsiye edilir.
Güneş gözlükleri gözlerinizi güneşten korumakla kalmaz, ışık yüzünden yüzünüzün buruşmasını da engeller.

Cilt koruması
Açık hava aktiviteleri esnasında cildinizi güneş ışınlarından korumak büyük önem taşır. Ama güneş kreminin etkisi azalmadan terin akışına izin vermesi gerektiği için kreminizi doğru seçin ve spora özel bir güneş kremi seçin.

Sıvı tüketimi
Sıcak havalarda çok fazla sıvı tüketmek önemlidir.
1 saatten kısa süren egzersizler için su tek başına yeterli olur. Eğer 1 saatten fazla spor yapıyorsanız enerji içecekleri de tüketmelisiniz.
Egzersizden önce, egzersiz esnasında ve sonrasında sıvı tüketmeyi unutmayın. Düzenli olarak (10-15 dakikada bir) az miktarda (1-2 yudum) için. İçeceğiniz soğuk olabilir, ama karın ağrısı yaşamamak için buz gibi soğuk olmamasına özen gösterin.

Güneş çarpmasına dikkat edin

Güneş çarpmasının baş dönmesi, yorgunluk, yüksek nabız, hızlı nefes alma, aşırı terleme, baş ağrısı ve sindirim bozuklukları gibi belirtileri vardır. Hava ne kadar nemliyse güneş çarpması riski de o kadar artar. Bu belirtilerden birini göstermeniz halinde durup bir şeyler içmeniz önemlidir, çünkü güneş çarpması tıbbi bir acil duruma dönüşebilir.

Egzersiz yapacağınız zamanı doğru seçin

Günün en sıcak saatlerinden (öğlen 12-16) kaçınmak için tercihen sabah erken saatlerde veya akşam geç saatlerde egzersiz yapın.