ORAO gözlüklerinin %100’ü UV ışınlarına karşı %100 korumalıdır, teknik garanti ve güvenlik garantisi mevcuttur. Ancak, UV ışınlarının ne olduğunu ve gözlere neden zararlı olduğunu gerçekten biliyor musunuz?

big_70dbb22038ac45b0b0979b19f74714b7

UV Işınları Nedir?
Ultraviyole (morötesi) kısaca UV olarak ifade edilir. Çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarındaki güneş ışınlarına denir. Bu ışınlardan sadece 2 tanesi olan UVA ve UVB ışınları ozon tabakasını delerek cildimize her gün temas eder. Ozon tabakası sadece UVC ışınlarını engelleyebilir.

– Bu ışınlardan en tehlikeli olanı yetişkinlerde göz merceğine, çocuklarda ise retinaya kadar ulaşabilen UVA ışınıdır.
– UVB ışınları yetişkinlerde göz merceği tarafından emilebilir.

UV Işınlarının Gözlere Zararları Nelerdir?
Kornea dokusu güneş ışınlarına karşı doğal bir bariyer olma niteliği taşır. Bu ince doku, gözlerimizi dış etkilerden korur ve UV ışınlarının küçük bir bölümünü emer. Göz merceği ise göz küresinde bulunur ve retinayı korur.
Bu iki doğal bariyer, her gün güneş ışığına maruz kaldığınızda zorlu bir sınamadan geçer. Bu durum, güneş ışığına korunmadan ve sürekli maruz kaldığımızda gözler için daha da zorlu olur. Bu da güneş ışınlarının gözlerinize zararlı olduğu anlamına gelir: Dokuların bozulmasına yol açar ve yaşlanmalarını hızlandırır, hatta göz korneasında yanmalara neden olabilir.

UV ışınlarının zararları

BİLİYOR MUYDUNUZ?

UV ışınları bulutlardan da geçer! Gözlerimiz UVA ve UVB ışınlarına kapalı havalarda da maruz kalır. Unutmayın! Fotokromik gözlükler cam renginin güneş ışınlarına uyum sağlama özelliği sayesinde gözlerinizi her mevsim korur.