Tatil ve doğa yürüyüşlerinizin keyifli anlara dönüşmesini amaçlayan doğa sporları müdürümüz Jean-Baptiste Bonnafous, çadır seçerken ihtiyaç ve aktivitelerinize göre nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıkladı:

“Çadır seçiminde 4 önemli kritere dikkat etmeniz gerekir:
Çadırda kalacak toplam kişi sayısı
Yapılacak kamp çeşidi: Sabit veya bivak
Karşılaşılacak hava koşulları
Kurulum kolaylığı

Webp.net-gifmaker

İhtiyaçlarınız; tek başınıza mı, çift olarak mı yoksa arkadaşlarınızla veya ailenizle mi kamp yapacağınıza göre değişiklik gösterir.
Çadırda kalacak kişi sayısı kaç odalı çadır almanız gerektiği konusunda önemli bir kriterdir. 1 ile 3 kişilik çadırlarımızda yalnızca 1 oda bulunur, ancak kubbe olarak adlandırılan ayrı bir alana da sahiptirler.
Böylelikle, eşyalarınızı yerleştirebilir ve daha fazla yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Aile modellerimiz ise geniş, tek odalı ve çok odalı modelimiz olmak üzere 2 çeşittir. Çadırın kaç kişi aldığına dikkat etmenin yanı sıra, herkesin uyku tulumu için yeterli yeri olup olmadığını da göz önünde bulundurun. Bu durum modelden modele değişiklik gösterdiği için, aynı uyku rahatlığını sunmaz. Bu kriter dış tente ile odanın içinin temasını sağlayarak nemi yayacağı için, uzandığınızda çadıra değmemeye dikkat edin.

– Hangisini daha çok yaparsınız? Kamp mı, doğa yürüyüşü mü yoksa bivak mı?
Çadırınızı hangi amaçla kullanacağınız, ürün seçiminde dikkate almanız gereken en önemli kriterlerden biridir. Kamp yapacak ya da birkaç gün veya hafta geçirmek için sabit kamp yapacaksanız, kamp çadırlarını tercih etmenizi öneriyoruz. Aldığınız çadır, kamp yaptığınız süre boyunca eviniz olacağı için en geniş ve rahat olanını seçin. Kamp yapıldığında çoğunlukla bir masa etrafında oturulur, bu sebeple yeterli yaşam alanı sunan çadırları tercih etmelisiniz. Bu çadırların, içinde oturabileceğiniz ve ayakta durabileceğiniz tipte olmak üzere iki çeşidi bulunur.
Ancak dağ keşfi yapmak üzere sürekli yer değiştirmek istiyorsanız, yürüyüşünüz boyunca taşımak zorunda kalacağınızdan daha hafif bir çadır tercih edin. Bu sebeple, hem hafif ve az yer kaplayan, hem de kurulumu kolay ve hızlı olan çadırları tercih edin. Çoğunlukla, bivak yapmak için de özel modeller bulunur.

Hangi hava şartları ile karşı karşıya kalacaksınız?

hava
Rüzgar, yağmur ve sıcaklık gibi kontrol edilemeyen unsurlar da tüm gecenizin mahvolmasına yol açabilir. Şiddetli yağmura ve rüzgara karşı güvenle uyumak istiyorsanız, çadırınızın su geçirmezlik özelliğine dikkat edin. Quechua’nın tasarladığı tüm çadırlar hava değişimlerine karşı dayanıklıdır. Çadırlarımız birçok teste tabi tutulur. Örneğin; saatte 50 km/s veya 90km/s hızla esen rüzgara karşı dayanıklılıkları onaylanmıştır. Ayrıca, saatte metrekareye 200 lt su miktarının düştüğü 4 saat süren duş testi ile çadırın su geçirmezliği onaylanmıştır. Kullanım amaçlarından dolayı, doğa yürüyüşü çadırları, kamp çadırlarına göre rüzgara karşı daha dayanıklıdır ve su geçirmezdir.
Şafak vakti uyanmanızı ve sıcaktan korunmanızı sağlaması için satın almayı düşündüğünüz çadırın yeterli havalandırma alanına sahip olduğunu teyit edin. Ekiplerimiz, son yıllarda araştırması devam eden havalandırma alanlarına sahip ve aynı zamanda güneş ışınlarını bloke eden tekstil ürünü sayesinde Fresh© teknolojisini geliştirmiş, çadırdaki sıcaklığın azalmasını sağlamıştır. Sonuç olarak, yoğunlaşmayı önlemek için çift tenteli bir çadır alın.

Ne tür bir kurulumu tercih edersiniz?

CAMP
Kurulum, tamamen bir felsefe ve de pratiklik meselesidir! Eğer, çadır kurmayı kamp yapmanın cazip yanlarından biri olarak görüyorsanız, direkle kurulan klasik çadırlardan edinmenizi öneririz. Bu ürünler, bivak yapmak için uygundur ve az yer kaplar.
Ancak tente ve direklerle mücadele etmek istemiyorsanız,” 2 seconds çadır“gibi kendi kendine kurulan ürün tiplerini tercih edebilirsiniz. Kamp yapmaya yeni başlamış da olsanız, çadır kurmak size çocuk oyunu gibi gelecektir. Ancak bu çadırlar katlandıklarında yer kapladıkları için, bivak yerine sabit kamp için daha uygundur.

Son olarak, daha fazla konfor için iki öneride daha bulunalım:
– 2 kişi iseniz, kullanım amacınızı da dikkate alarak, 3 uyku tulumu alan bir çadır edinerek, daha fazla alana sahip olabilirsiniz.
– 2 kişiden fazla iseniz, daha iyi bir havalandırma sunan 2 kapılı çadır daha pratik bir kullanım sağlar.”

Kaynak: Quechua