Hiçbir şey unutmadığınızdan emin olmak için biraz yardım almaya ne dersiniz? Peki, neden vazgeçilmez kamp malzemeleri kontrol listesini kullanmıyorsunuz? Vahşi doğada kamp yaparken ve kamp alanında kalırken aynı malzemelere ihtiyaç duymayacağınızı göreceksiniz, çantanızı toplayıp açık havaya doğru yola çıkmadan önce hangi malzemelere ihtiyacınız olduğunu öğrenmek en iyisidir.

Kamp alanı malzemeleri konusu daha esnek olduğundan, önce onlardan başlayalım. Ekimpanlarınızı genellikle çok uzak mesafelere taşımanız gerekmez, bu nedenle daha rahat etmek için yanınızda ek malzemeler götürebilirsiniz.

Olmazsa olmaz kamp malzemeleri şunlardır:

Çadırlar: Doğru çadırı seçmek için çadırda kalacak kişi sayısını, iklim koşullarını ve tercih ettiğiniz kurulum kolaylığını göz önünde bulundurun. İmkanınız varsa, bolca yaşam alanı sunan ve pek çok yatak odası olan bir çadır seçin, böylesi bir kampçı için daha uygun olacaktır.

Webp.net-gifmaker
Çadır modellerimiz için hemen tıklayın!

Uyku tulumları: Kamp alanında kullanacağınız uyku tulumunun hafif veya küçük olması gerekmez. Tam bir rahatlık ve daha geniş bir hareket özgürlüğü için dikdörtgen bir çadır seçmenizi öneririz. Çoğu uyku tulumu, iki kişinin birlikte uyumasına olanak sağlayacak şekilde fermuar ile birbirine bağlanabilir. Rahat edeceğiniz, yani sıcaklamayacağınız veya üşümeyeceğiniz ideal sıcaklığı yansıtan ısı izolasyonunu kontrol etmeyi unutmayın. Söz konusu sıcaklık, soğuğa dayanıklılığınıza, ekipmanlarınıza (özellikle uyku matınıza), kıyafetlerinize ve iklime (nem, rüzgar, soğuk gibi) bağlıdır.

output_kFmXQm
Uyku Tulumu modellerimiz için tıklayın!

Uyku matları: İyi bir gece uykusu için doğru uyku matını seçmek çok önemlidir. Kamp alanında kullanmak üzere uyku ekipmanları seçerken göz önünde bulundurmanız gereken üç önemli etmen vardır, bunlar önem sırasına göre rahatlık, kullanışlılık ve ağırlık/küçüklüktür. Rahatlık seviyesi, kalınlık, boyut ve kullanılan malzemeye bağlıdır. Yüzeyi ne kadar pürüzsüz olursa, uyku matınız da o kadar rahat olacaktır. Kullanışlılık ise kurulum, saklama ve taşıma ile ilgilidir. Bütünleşik ya da ayrı bir pompa yardımıyla şişirilmesi gereken ve kendi kendine şişebilen uyku matları vardır. Bütünleşik pompa yardımıyla şişirilenler, 2 dakika içinde kurulur. İçlerindeki hava aynı süre içinde boşaltılabilir. Ağırlık ve küçüklük, ağırlık/hacim oranına bakılarak hesaplanır; uyku matının ağırlığı hacmine oranla ne kadar küçükse o kadar hafif ve küçük olduğu söylenebilir.
Rahatlık, oldukça öznel bir konudur. Mağazaya giderseniz, ekipmanları deneyip size en uygun olanı kendiniz seçebilirsiniz. Bazı kişiler, kamp yataklarını tercih edebilir.

Aydınlatmalar: Çantanızı hazırlarken fener ve şarj edilebilir el fenerleri almayı unutmayın. Yanınıza iki çeşit aydınlatma almanızı öneririz: Kamp alanında yere veya masaya koyabileceğiniz ya da asabileceğiniz aydınlatma araçları ve Quechua’nın Clic modeli gibi gece kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz aydınlatma araçları. Pil ömrü, güç ve pil türü, bu noktada göz önünde bulundurmanız gereken ölçütlerdir.

Yemek zamanı: Aileniz veya arkadaşlarınız ile harika zamanlar geçirmek için neşeli bir masa gibisi yoktur! Size 6-8 kişi için yemek pişirebileceğiniz, pek çok tava ve kızartma tavasından oluşan harika yemek pişirme setleri sunuyoruz. Kırılmalarını engellemek için plastik yemek takımı kullanmanızı öneririz. Ayrıca, sıcak yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarabilmek için yanınıza kamp ocağı ve su ısıtıcısı da alabilirsiniz.

Daha rahat bir konaklama için şunları da kullanabilirsiniz:

Katlanır yemek masaları ve sandalyeler: İhtiyaçlarınıza ve bütçenize göre geniş ürün yelpazemizden istediğinizi seçebilirsiniz. 4 ile 8 kişilik yemek masaları ve sehpalar, tabureler, sandalyeler ve şezlonglarımızın hepsi kamp alanında katlanmak üzere tasarlanmıştır. Yeterince yeriniz varsa yanınıza mutfak mobilyaları ve dolapları da alabilirsiniz.
Seyyar, katlanabilir kabinler de kamp alanına getirebileceğiniz kullanışlı mobilyalardandır. Çok fazla yer kaplamayan bu kabinleri, üzerinizi değiştirirken veya banyo yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ct
Kamp masa ve sandalye çeşitlerimiz için tıklayın!

Soğutucular: Katlanabilir ve sert soğutucular olmak üzere, yiyecek ve içeceklerinizi muhafaza edebileceğiniz iki çeşit soğutucu vardır. Yürüyüşe çıkarken soğutucunuzu da yanınızda götürmek istiyorsanız, katlanabilir soğutucular sizin için ideal bir seçim olacaktır. Fakat soğutucuyu kamp alanında bırakıp sadece pikniğe giderken yanınıza almayı düşünüyorsanız, kendi kendine şişen soğutucuları kullanmanızı öneririz. Arpenaz 26 Compact Fresh gibi soğutucular, tasarım ekibimizin son icadıdır ve bu yaz bir devrim yaratmaya kararlıdır. Bağımsız bir laboratuvarda test edilen bu soğutucular, klasik sert soğutuculara göre %60 daha etkili ve elektrikli soğutuculara göre %40 daha güçlüdür. Başka bir deyişle, yiyecek ve içecekleriniz, başka bir soğutucuda olduğundan çok daha uzun süre serinliğini koruyacaktır. Çok fazla boş alan soğuk hava kaybına neden olacağından doğru boyutlarda bir soğutucu seçmeyi unutmayın.
Son olarak, hala yeterince yerinizi varsa, hayatınızı kolaylaştırmak için şunları da yanınıza almayı düşünebilirsiniz: iskambil destesi, ilk yardım çantası, çamaşır ipi ve kazığı, kağıt havlu, çöp poşeti, makas, çakmak, konserve ve şişe açacağı, baharat, tuvalet kağıdı, banyo ürünleri, faraş ve fırça, elektrik ve uzatma kabloları, sivrisinek kovucu ve sitronella mumları, katlanır lavabo, sünger ve bulaşık deterjanı.

sı
NH Fresh Compact Soğutucu – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!


Şimdi de vahşi doğada kamp yaparken nelere ihtiyacınız olduğuna bakalım. Unutmamanız gereken bir altın kural var: Hafif, küçük ve sırt çantanızda kolayca taşıyabileceğiniz ürünler kullanmanız gerekir.

Çadırlar: Kamp alanında kullanılan çadırlar için geçerli olan ölçütler bu çadırlar için de geçerlidir, fakat ihtiyaçlarınız farklılık gösterir. Hem hafif hem küçük bir çadır istiyorsanız, özellikle vahşi doğada yapılan kamplar için tasarlanan modelleri seçin. Daha fazla rahatlık için ise yaşam alanı olarak kullanacağınız yatak odasının yüksekliğine dikkat etmenizi öneririz.

Uyku tulumları: Uyku tulumunuzun hafif ve küçük olması gerekir; böylece sırt çantanızda çok fazla yer kaplamamış olur.
Vahşi doğada kamp yapmak için tasarlanmış uyku tulumlarında başınızı soğuktan yeterince koruyabilmek için kapüşon bulunur. Dikdörtgen uyku tulumları ile kıyaslandığında, vücuda adeta bir lahit gibi oturarak ağırlığı ve ısıtılması gereken yüzey alanını azaltır. Donma sıcaklığına yakın bir bölgede uyuyacaksanız, hem çok küçük olan, hem de çok sıcak tutan kuş tüyü ürünleri kullanmanızı öneririz. Kamp alanında uyuyacaksanız, uyku tulumunda belirtilen rahatlık sıcaklığının öznel olduğunu ve koşullara bağlı olarak kişiden kişiye değişebileceğini unutmayın.

Uyku matları: Soğuk ve nemli zeminin yalıtımını sağlamak adına uyku tulumunun altında kullanılmalıdır. Günün yorgunluğunu atabilmeniz için daha rahat bir gece geçirmenizi sağlar. Köpük (yürüyüşçülerin sırt çantalarının üstünde gördüğünüz uyku matı çeşidi), şişme ve kendi kendine şişebilen uyku matları arasında bir seçim yapabilirsiniz. Köpük uyku matları, çok hafif ve dayanıklı olsalar da çok küçük değildir. Havalı veya kendi kendine şişebilen uyku matlarını sırt çantanızda saklamak daha kolaydır, fakat aynı zamanda daha ağır ve hassas olabilir.

Yemek pişirme seti: Yanınızda olabildiğince az miktarda yemek takımı götürmenizi öneririz, böylece hem az yer kaplamış, hem de çok fazla ağırlık yapmamış olur. Kamp alanı yemek pişirme ekipmanı sizin için ideal bir seçimdir. Gerçekten küçük olan bu yemek pişirme setleri, tencere, kızartma tavası olarak da kullanılabilen bir tabak, çatal, kaşık ve bardak gibi çeşitli parçalardan oluşur. Bu parçalar alüminyumdan yapılmıştır, yani hem hafiftir, hem de ocakta veya kamp ateşinde kullanılmaya uygundur. Bazı yemek pişirme setlerinde ısı dağıtıcısı da bulunur. Bu dağıtıcıyı ürünün altına yerleştirerek ısının daha iyi dağıtılmasını sağlayabilir, verimi arttırabilir ve pişme süresini kısaltabilirsiniz.

Aydınlatma: Vahşi doğada yapılan kamptaki aydınlatma, kamp alanında olduğundan çok daha önemlidir, çok fazla yer kaplamayan aydınlatma araçlarına ihtiyaç duyarsınız. Quechua’nın Clic yürüyüş ışığı gibi çok amaçlı ışıkları mevcuttur. Bu ışıkları, yürürken yolunuzu aydınlatması ya da çadırınızı ışıklandırması için başınıza, kıyafetlerinize veya sırt çantanıza takabilirsiniz. Bazı modelleri 10 saate kadar kullanmak mümkündür.
Sıvı tüketimi: Yürürken sıvı tüketmek için ister matara, ister su şişesi kullanın, vücudunuzun su ihtiyacını asla hafife almayın.
Yanınıza ayrıca hayatta kalma battaniyesi, çakmak, pusula, harita, ilk yardım çantası, yünlü giysiler ve enerji barları almanızda da fayda olabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.