Tüm yürüyüş ekipmanlarınızı topladınız! Şimdi de sıra sırt çantanızı hazırlamaya geldi. Çantanıza ilk önce hangi malzemeleri koymanız gerektiğini ve mevcut alanı en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

Ayrıntılı bir seçim sürecinin ardından yanınıza alacağınız malzemeleri belirledikten sonra bu malzemelerin sırt çantanıza en iyi nasıl yerleştirilebileceğine karar vermeniz gerekir. Bunun için, taşıyacağınız yükün ön/arka ve sol/sağ dengesini doğru bir şekilde ayarlamalısınız. Çantanızın bir tarafının diğerlerinden daha ağır olması durumunda vücudunuz bu dengesizliği telafi etmek için boşa enerji harcayıp kendini yorar. Ayrıca, yokuş aşağı inerken veya yokuş yukarı çıkarken düşme tehlikeniz de artmış olur. Düşmenize neden olabilecek çarpma veya ani hareketleri engellemek için yükünüzü küçük tutmanız da bir o kadar önemlidir.

Yükü en iyi duruma getirmenin sırrı nedir?

Ağır malzemelerin sırt hizasına gelecek şekilde, çantanızın ortasına yerleştirilmesi gerekir. Orta ağırlıktaki malzemeler, çantanın alt ve yan bölümlerine koyulmalı, hafif malzemeler ise üst bölümlere yerleştirilmelidir.
Yatak malzemelerinizi (yorgan/yatak) ve yedek kıyafetlerinizi sırt çantanızın alt bölümlerine koymalısınız. Mataranızı sırtınıza takabilirsiniz. Yedek ayakkabılarınızın sırt çantanızın alt cebine yerleştirilmesi gerekir.
Çadırınız, kamp ocağı, yemek pişirme seti ve yiyecekleriniz ile birlikte (dik bir şekilde) sırt çantanızın ortasına koyulmalıdır. Tüm bu malzemelerin, omurganıza olabildiğince yakın olması gerekir. Sırt çantanızda çadır için yer yoksa fakat çadır hafifse, harici kayışlar kullanarak sırt çantanızın gövdesine sabitleyebilirsiniz.
Eşofman üstü, su geçirmez ceket ve ilk yardım çantası kolayca ulaşabileceğiniz şekilde sırt çantanızın üst bölümüne koyulmalıdır. Su geçirmez örtünün ise sırt çantasındaki kapağın altına ya da doğrudan sırt çantasının altına yerleştirilmesi ve harici kayışlar ile sabitlenmesi gerekir.
Güneş kremi, haritalar, pusula ve güneş gözlüğü sırt çantanızın farklı ceplerine yerleştirilebilir. Tahıl barları ve fotoğraf makineleri yelek cebine koyulmalıdır. Teleskopik çubuklar ise dik bir şekilde sırt çantanızın dışına yerleştirilmelidir.

Atacağınız son adım, sırt çantanızda gerekli ayarlamaları yapmaktır. İlk olarak, çantayı sırtınıza takmadan önce arka yüksekliğini ayarlamalısınız. Çantayı omuzlarınıza yerleştirdikten sonra, öncelikle bel kayışını ayarlamanız gerekir. Son olarak omuz kayışlarında gerekli ayarlamaları yapıp yük ayarlayıcı kayışları sıkarak hazırlığınızı tamamlayabilirsiniz.

Tüm Quechua sırt çantaları ve aksesuarlarını sitemizde bulabilirsiniz.