Yakın mesafede avlanmak veya fotoğraf çekebilmek için faunaya yaklaşma şansını arttırmak üzere bazı ipuçları önemlidir. Bu yazımızda bu ipuçlarından kısaca bahsedeceğiz.

Yakınlaşma konusunda en iyisi olmak için işte size 5 önemli nokta:

1. Rüzgarla oynayın

Başarılı bir yaklaşım için en önemli nokta olan rüzgarı tanımak gerekir. Bildiğiniz gibi hayvanlar, bir saldırganı tespit edebilmek için çok gelişmiş bir koku duyusuna sahiptir.
Bu yüzden rüzgar, yakınlaşmak istediğiniz hayvana doğru gitmemelidir. Rüzgarın yönünü belirlemek için aşağıda detaylarını vereceğimiz basit teknikler vardır:
– Talk pudrası balonu: Amaç, havaya rüzgarın yönünü belirleyecek az miktarda talk pudrası göndermektir. Genelde pahalı ve bulunması zor olduğundan, talk pudrası balonunu, bir balon ve kapağı delik olan plastik bir şişe boğazıyla ve tabii ki talk pudrasıyla evde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.
– Çöp torbası ipi: Pirsch çubuğuna asarak rüzgarın yönünü tespit edebilirsiniz.
Rüzgarın yönünü belirlemek için illaki bu yöntemleri denemeniz gerekmez; çevrenizi, ağaçları, yaprakları gözlemleyerek de rüzgarın yönünü belirleyebilirsiniz.

2. Kenarlardan gidin

Gizliliğinizi arttırmak için patika kenarlarını tercih edin; böylelikle hayvanı tespit ettiğinizde yeşillik alanda daha kolay gizlenebilirsiniz. Bu nedenle, açık bir alana göre patika kenarlarında bulunan uzun bir formu görmek hayvan için daha zor olacaktır.
Orman kenarında geçtiğiniz yerleri belirleyin, böylece hayvanların ormana gelip gelmediğini duyabileceksiniz.
Pusuya yatmak gibi bir ağacın, dalların veya bir çitin arkasına saklanmak için alanın topolojisini kullanabileceksiniz.

3. İzleri okuyun

İzin zaman içinde gelişimi

Avlanmak için çevreyi gözlemlemek çok önemlidir. İzleri ve akışı gözlemlemek, av hayvanı görme şansını artıracaktır. Ayrıca, yaban domuzlarını tespit etmek için çamurlu ve kirli bölgeleri belirleyebilirsiniz.
Bu izleri tespit ettikten sonra, izlerin taze olup olmadıklarını da bilmek gerekir.
Bir izin oluştuğu tarihi belirlemek için son günlerdeki hava durumunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Yağmur damlaları sayesinde şekilleri ortaya çıkacağından eski izler, yağmur yağdığında daha kolay anlaşılacaktır.
Bazı basit öğelerle ise yakın tarihte oluşmuş izler belirlenebilir.
Örneğin, bulanık sular, bir su birikintisinden kuru toprağa su geçmesi, ağaçta çamur izlerinin bulunması gibi belirtiler bir hayvanın yakın bir zamanda bölgeden geçtiğini gösterir. Koku da bu hayvanları ele verebilir.

4. Ayın hareketlerine bakın

Hayvanları genellikle, gün ağardığında ve alacakaranlıkta görürsünüz; ancak gün içinde de görebilmeniz mümkündür; bir geyiğin günde 6 ila 12 kez beslendiğini bilmeniz gerekir.
Yine de, ava giderken aya bakmayı unutmayın; bir araştırmaya göre hayvanların davranışları ayın hareketlerine göre değişmektedir.
Yeniay: Bu dönemde, gece tamamen karanlık bir ortamda olduklarından hayvanların günün ilk ışıklarıyla birlikte beslenmeleri gerekir. Hayvanlar böylece güneş batmadan önce yeniden aktifleşir.
İlk Dördün: Yeniayda olduğu gibi, hayvanlar günün ilk ışıklarıyla aktifleşir ve akşamüstü daha sakin olur.
Dolunay: Bazı insanların dolunayda hayvanların daha iyi görüldüğünü düşünmesine rağmen, araştırmalara göre bu dönemde hayvanlar beslenmeye gece yarısı çıkıyor. Bu dönemde avlanmak için daha çok öğle saatleri tercih edilmelidir.
Son Dördün: Ay daha geç yükseldiğinden hayvanlar şafakta daha aktif olur. İkinci aktif anları ise öğle saatlerinde olur. Bu nedenle, son dördünde günün ortasında veya sonunda avlamayı tercih edin.

iz sürme

5. Sessiz olun

Yaklaşan hayvanı avlamak mümkün olduğunca sessiz ve sabırlı olmayı gerektirir.
Günümüzde sürtünmenin çıkardığı sesi azaltan kara avı kıyafetleri bulunabiliyor.
Daha fazla sessizlik için polar veya yün kıyafetleri tercih edin. Ayrıca, kıyafetler vücuda ne kadar yakınsa sürtünme de o kadar az olacağından, daha sessiz olunabilecektir.

Kara avı malzemelerini keşfedin

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.