Çocuğunuzun ayakkabısını doğru seçmek için ipuçları almak ve doğru ayakkabı seçtiğinizden emin olmak ister misiniz? Çocuk ayakkabısı satın alırken en çok sorulan soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz:

1. Çocuğum ayakkabılarını tek başına giyip bağlamayı öğrenecek mi?

5 veya 6 yaşlarındaki çocuklar ayakkabılarını yardım almadan bağlayabilir. Bu nedenle önceki yaş grupları için, ayakkabıyı giymeyi ve bağlamayı kolaylaştırmak adına cırt cırtlı veya esnek bağcıklı ayakkabılar seçmenizi öneriyoruz. Bu sistem sayesinde çocuğunuz zaman kazanır ve tamamen bağımsız olur.

2. Ayakkabı ayağını uygun bir şekilde kavrayacak mı?

Ayakkabı, çocuğunuzun bileğini değil topuğunu kavramalıdır. Çocuğun topuğu düzgün biçimde desteklenmezse ayakları sağa ve sola kayabilir ve bu durum uzun vadede duruşunu ve doğal yürüme biçimini bozabilir.

Topuğun düzgün bir biçimde desteklendiğinden emin olmak için ayakkabının ayağın arkasına tam oturup oturmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu bölüm, çocuğunuzun ayağının eğilmemesi için sert olmak zorundadır.

Ayağın üst kısmı için bağlama sisteminin uygun olduğundan emin olun. Çocuk, ayakkabının ön kısmında ayak parmaklarını rahatça oynatabilmelidir; ayakkabının önü ve ayak parmakları arasında 6 mm boşluk olması gerekir. Bu boşluk, ayağın büyümesini ve dengeli bir biçimde gelişmesini sağlar.

3. Çocuğum ayakkabılarıyla spor yapabilir mi?

Ayakkabı, çocuğun birçok farklı aktivitesine uyum sağlamak için 4 kritere uygun olmalıdır:

Yer tutuşu: Taban için vazgeçilmez bir malzeme: Kauçuk! Kauçuk doğal olarak kaymayan bir malzemedir. Üstelik, çocuk ayakkabılarımızın tabanı ‘iz bırakmazdır’; bu nedenle iz bırakmaz tabanlı ayakkabı isteyen okullara da uygundur. Ayakkabınızı zemine bir kalem izini siler gibi sürtmekten çekinmeyin, iz bırakmazsa kauçuktur.

Esneklik: Kaldırım kenarında dengede durmak, “çizgiye basmadan” zigzag çizmek gibi keskin hareketler yapabilmek için çocuğunuz dengede durmalıdır. Ayakkabılar ön ayağın esnekliğini kısıtlamamalıdır, bu nedenle esnek ayakkabılar seçin! Ayakkabının esnekliğini, ayakkabıyı satın almadan önce burnunu arkaya doğru bükerek deneyebilirsiniz.

Denge: Çocuklar aktiviteleri sırasında birçok yan ve doğrusal hareket yapar. Ayakkabılar her koşulda dengeli olmak zorundadır. En uygun denge durumu için dengeli ve topuğu çok yüksek olmayan bir ayakkabı tavsiye ediyoruz. Hiç topuklu ayakkabı ile yana doğru adım atmayı denediniz mi? 😉

Darbe emme: Darbe emme özelliği çocuğun yaşına göre değişir. Gerekli tüm bilgiler “Çocuk ayakkabılarında darbe emme özelliği gerekli midir?” adlı son makalemizde bulunmaktadır.

4. Ayakkabılar dayanıklı mı? Dayanıklılığı zaman içinde de devam eder mi?

En bilinen iki madde deri ve sentetik materyallerdir:

Deri nefes alan, hijyenik bir maddedir. Kalitesi ve günlük kullanıma uygunluğu ile bilinir. Çocuğun ayağına uyarak en iyi rahatlığı sağlar.

Sentetik materyaller kolay yıkanabilen maddelerdir. Konu ayakkabı bakımı olduğunda, ayakkabıyı nemli bir bez ile silin ve lekelerden kurtulun! Konu görünüm olduğunda ise ayakkabılar her türlü kıyafete uyum sağlar.

Bazı maddeler diğerlerinden daha dayanıklıdır. Ayrıca, çocuklar ayakkabılarının önünü daha çabuk yıprattığı için bu bölgede desteğin olması önemlidir. Ön ve arka tarafta bulunan dış tabanlar garantili bir dayanıklılık sağlar!

5. Ayakkabı su geçirir mi?

Sadece birkaç ayakkabı gerçekten su geçirmezdir. Çocuk ayakkabılarının çoğu, su kaydırmazdır, su kaydırmazlık suyun ayakkabının kumaşına girmeden yüzeyinden kaymasıdır. Diğer taraftan, ayakkabıyı uzun süre suya batırırsanız su er geç dikişlerin içinden girecektir.
Su geçirmezlik özelliğini arttırmak için birçok madde için kullanılabilen (deri, kumaş, sentetik) su geçirmezlik spreyini kullanmayı unutmayınız. Bunu yeni bir çift ayakkabı aldığınızda yapmanızı öneriyoruz!

Çocuk ayakkabıları hakkında başka sorunuz var mı? Varsa makaleye yorum yaparak bize soru sormaktan çekinmeyin.

Tüm çocuk ayakkabısı modellerimizi görmek için hemen buraya tıklayın!

Sağlıkla ve sporla kalın!