Çocuğunuz, düşmeden peşinizden yürümeye başladığında onu birçok heyecan verici keşif yapacağı sağlıklı bir hayata yönlendirmek önemlidir. Yürümek, konu çocuğunuzun büyümesi olduğunda çok faydası olan fiziksel bir aktivitedir.

Yürüyüşün Çocuğa Faydaları Nelerdir?

Yürümek sakinleşmektir. Okula yürüyerek giden çocukların arabayla gidenlere göre daha fazla konsantrasyona sahip oldukları gözlemlenmiştir. Yürümek çocuğunuzun bağımsızlığını da geliştirir; bir yol ayrımına geldiğinde, onun hangi yöne gideceğini seçmesine izin verebilirsiniz. Yürümek ruh düzeltmenin yanı sıra, düzenli yürüyüş yapıldığında güzel bir vücut görünümü oluşmasını da sağlar.
Bir dayanıklılık aktivitesi olarak yürümek, kalp ve solunum kapasitenizi geliştirir. Yürümek kalp ve ciğer kaslarınızı kuvvetlendirir.
Yürümek çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlarken, hareketsiz yaşamın bir sonucu olan obezite riskinden korur.
Oyun parkında koşan veya yoğun olarak spor aktiviteleri yapan çocuklar da aynı şekilde gelişir. Ancak neden daha kolay olan bir aktivite ile gelişmesinler?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Webp.net-gifmaker-42.gif

Çocuğunuz Yürüyüş Yapmanın Faydalarını Ne Kadar Sürede Görür?

Çocukların günde 1 saat antrenman yapması önerilmektedir. Antrenman, orta yoğunlukta ve yoğun olarak değişir. Yürümek orta yoğunlukta fiziksel bir antrenman olarak sayılabilir; ancak tempo arttırıldığında daha yoğun olur.
Ek bilgi: Her gün 1 saatlik orta yoğunluktaki bir antrenman 12.000 – 15.000 adıma eşdeğerdir. Bu, çocuğunuzun özellikle ayak kaslarının gelişimi ve doğru büyümesi için önemlidir.
Çocuğunuz, 4 ya da 5 yaşlarında uzun yürüyüşlerinizde size eşlik etmeye başlayabilir. Ancak onun size eşlik etmesi, kişiliğine ve fiziksel yapısına bağlı olduğu için onu eleştirmemeniz gerekir.

Ayrıca okul yolunda, haftada 2 – 3 kere, 30 dakikalık yürüyüşler yaparak çocuğunuzun verdiği tepkileri ölçebilirsiniz. Yapabileceğine ve istediğine inanıyorsanız yürüyüşlerinizi onu zorlamadan 1 veya 2 saate çıkarabilirsiniz. Bunun için bir alışkanlık oluşturmanız ve çocuğunuzun sizinle birlikte gelmeyi istemesini sağlamanız önemlidir.

Çocuk yürüyüş ayakkabılarımızı incelemek için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!