Trekking, ailenizle, partnerinizle veya arkadaşlarınızla unutulmaz anlar paylaşabileceğiniz bir fırsattır. Başarılı bir trekking yapmak için yürüyüşü birlikte yapacağınız kişiler ile plan yapmalısınız. Bir çocuğun istekleri, grup arkadaşlarınızın beklentileriyle aynı olmayabilir. Size vereceğimiz trekking parkurları ipuçlarını ve önerilerini dikkate alarak çocuğunuzla, diğer yarınızla veya arkadaş grubunuzla unutulmaz deneyimler yaşayın!

> Ailenizi Fransa’da Parc de Merlet’e trekkinge götürün

Eşsiz bir yerde trekking yapıp çocuğunuzu heyecanlandırmak istemez misiniz? Onlara trekkingin eğlenceli olabileceğini gösterin. Bu açıdan, vahşi doğa parkları mükemmel bir oyun alanıdır.
Parc de Merlet, Chamonix’e çok uzak olmayan ve çocuğunuzu trekking ile tanıştırabileceğiniz en uygun bölgedir. Sadece iki saatlik, olağanüstü bir yerde gerçekleşecek trekking ile çocuğunuz çok eğlenecek. Mayıs ayından Eylül sonuna kadar açık olan bu vahşi doğa parkında rahatça gezinen 80’in üzerinde hayvan türü sayesinde ailenizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz!

Atılan her adımda çocuğunuz, hayvanlar, yırtıcılar, mevsimler hakkında farklı temalara sahip aktiviteler keşfedecek. Trekking yaparken eğlenmek, her şey bundan ibaret! Bu sayede, küçük hazineleriniz yürüyüşlerini yüzlerinde bir gülümseme ile bitirecek.

Aileyle trekking
Aileyle trekking

> İtalya Cinque Terre’de iki kişilik trekking

Önemli olan aşıkların trekkingini unutulmaz ve romantik bir anıya dönüştürmek değil midir? Nefes kesen manzaralar, gün batımının güzelliği, kamp çadırınızı kurabileceğiniz sessiz bir yer, leziz bir piknik… Çekici öyle değil mi? Bu pastoral resmi gerçeğe dönüştürmek için yıldızların altında geçireceğiniz gecede ihtiyacınız olanları yanınıza alın. Elbette, dağlarda geçirilen bu muhteşem deneyimi hatırlamak için fotoğraf çekmeyi unutmayın!
Akdeniz falezlerinin oyuklarına kurulmuş beş köyü ile İtalya’nın Cinque Terre doğal parkı aşıklar için vazgeçilmez bir trekking alanı. Via dell’Amore (gerçekten de aşk yolu!) tamirat çalışmaları nedeniyle tam olarak kullanılamaz olsa da yapılacak bir sürü başka aktivite var! Örneğin, Sentiero no. 1, en ünlü yollardan biridir. Portovenere’yi Levanto’ya yaklaşık 40 km’lik yürüme mesafesi ile bağlar. Pek de zorlu olmayan az yokuşlu bu yol, doğal parkın ve rengarenk evlerin olağanüstü bir panoramasını sunar. En güzel manzara neden yıldızların altında uyumak olmasın?
Cinque Terre’de trekking yapmak için çok az turistin olduğu ve (neredeyse) dünyada yalnız olduğunuzu hissedeceğiniz Eylül ayını tercih edin!

> Avusturya Tyrol’da doğa harikalarını keşfetmek için arkadaşlarınızla bir trekking düzenleyin

Ah, arkadaşlarla tatil… Kahkahaları, kendinizi doğaya bırakmayı ve arkadaşlarınızla paylaştığınız akşamları düşünebiliyor musunuz? Manzarayı hayal edin; her günün dağ evinde yenilen güzel bir akşam yemeği ile bittiği, çocukluk anılarınızın dillerden düşmediği, şarkıların söylendiği veya heyecanlı kağıt oyunlarının oynandığı bir haftalık bir tatil.
Nereye gideceğinizi bilmiyorsanız size Avusturya’ya, hatta özellikle trekking için ideal olan Tyrol’a gitmenizi öneririz. Tyrol’un güzelliklerini görmek için Lech yolunu kullanın. Temponuza bağlı olarak, 6 ila 8 günde tamamlanabilecek bu uzun mesafe trekking parkuru, 15 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların büyük çoğunluğu kolaydır, sadece iki veya üçü kısmen zordur ve 5 saatlik yürüyüşleri geçmez. Konaklama açısından yol, pansiyonlar ve sıcak, sevimli dağ evleri ile kaplıdır.
Kendini zorlamak ve daha fazla macera yaşamak isteyenler, Holzgau Asma Köprüsü’nü geçebilirler. 110 m yüksekliği ve 200 m uzunluğu ile Avusturya’nın en uzun ve en yüksek köprüsüdür. Heyecan garantili!
Ailenizle, sevgilinizle veya arkadaşlarınızla yapacağınız başarılı bir trekking çok fazla şey gerektirmez: keyif, basit fikirler ve tabii ki doğru trekking malzemeleri!

Trekking için nasıl doğru bir şekilde hazırlanacaksınız?

Programınız hazır, peki ya çantanız? İşte unutulmaz bir deneyim yaşamanız için önerilerimiz!

Sırt çantası seçimi

Kullanacağınız sırt çantası, yapacağınız yürüyüşün türüne göre belirlenir.

-“Taşıma” yürüyüşüne karar verdiyseniz 30 litre hacimli bir sırt çantası size yeter de artar bile. Çantanıza su, atıştırmalık, soğuk havalar için giyeceğiniz kıyafetlerinizi ve her türlü hastalığa uygun olacak bir ilk yardım çantasını koyabilirsiniz.

30 litrelik sırt çantası
30 litrelik sırt çantası

-Eğer barınaklarda kalacağınız bir yürüyüş yapacaksanız biraz daha büyük bir çantaya ihtiyaç duyacaksınız. 50 litre hacimli sırt çantaları, uyku tulumunuzu, yiyeceklerinizi, kıyafetlerinizi vb. koymak için yeterli olacaktır.

50 litrelik sırt çantası
50 litrelik sırt çantası

-Tamamen kendi kendine yeten yürüyüşler daha fazla teçhizat gerektirdiği için 70 litreden daha fazla hacmi olan sırt çantası seçmelisiniz.

70 litrelik sırt çantası
70 litrelik sırt çantası

Sırt çantanızla rahat yürüdüğünüzden emin olmak için çantanızı satın almadan önce mümkünse içine ağırlık koyarak test ediniz; bu sayede çantanızdaki ağırlığın düzgün dağılımının nasıl olması gerektiğini de kontrol etmiş olursunuz. Büyük hacimli sırt çantaları genellikle kullanıcının (erkek veya kadın) vücut şekline uyarlanmıştır.

Bir haftalık veya on günlük bir trekking mi planlıyorsunuz?
Trekking konusunda uzman partnerimiz Huwans tarafından sizin için belirlenmiş gerekli ekipmanların listesi:

Trekking kıyafetleri

4 tane nefes alan outdoor tişörtü
1 tane kısa kollu outdoor gömlek
1 tane uzun kollu outdoor gömlek (şehirleri veya dini yapıları ziyaret ederken giyilmek üzere)
Outdoor içlikler
1 tane polar veya softshell tipi ceket
1 tane su geçirmez ve nefes alan, korumalı yağmurluk
2 tane outdoor pantolon
1 tane mayo (birçok yürüyüş yüzme imkanı da sağlar)

Trekking aksesuarları

Batonlar (batonlar çantanın ağırlığının daha iyi dağılmasını sağlar)
Yürürken su içmenizi sağlayan, çantanıza koyabileceğiniz su torbası
Ayaklarınız için
1 çift trekking ayakkabısı
Ayaklarınızın akşamları nefes almasını sağlayacak 1 çift sandalet veya parmak arası terlik
5 çift trekking çorabı
Çadırda kaldığınız akşamlar için 2 çift rahat çorap
Su toplamaları için sürtünme karşıtı krem

Uyku için

Varış yerinize uygun rahatlıkta 1 uyku tulumu
1 uyku tulumu çarşafı

Unutmayın!

Tuvalet kağıdı
Kaybedebileceğiniz düğmeleriniz için iğne ve iplik
Tuvalet çantası (güneş kremi, el temizleme jeli ve özellikle sivrisinek savar içermelidir)
El havlusu
Kafa lambası (veya Clic)
Şarj aletleri ve uluslararası adaptör
Arka plandan gelen sesler için kulak tıkaçları
Bıçak
Güneş gözlükleri
Dağa çıkacaksanız eldiven, tayt ve az yer kaplayan bir outdoor mont da her zaman işinize yarayacaktır.
İstediğiniz şekilde bu listeyi tamamlamak size kalmış!

Sırt çantanızı nasıl doğru bir şekilde düzenleyeceksiniz?

Sırt çantanızı doğru bir şekilde düzenlemek hem çantanızı taşıdığınızda kendinizi yaralamamanız hem de ihtiyaç duyduğunuz eşyaları çantanızı boşaltmadan bulmanız için önemlidir. Ağır eşyalarınızı sırtınıza yakın yerleştirmeniz çantanızı dengeler ve taşımanızı kolaylaştırır.

Sırt çantanızı şu sırada yerleştirmenizi öneririz:

Çantanın üstü / üst cepler: Günlük ihtiyaç duyacağınız, kırılabilecek ve sıklıkla kullanacağınız yiyecek, harita vb. gibi eşyalar
Sırt boyunca: Ağır eşyalar (yiyecek, karavana vb. ısıtıcı)
Kalça kemeri cebi: Tahıl barları, kamera vb.
Çantanın altı: Uyku tulumu ve yedek kıyafetler