İyi bir trekking ayakkabısı seçmek, hem rahatlığınız hem de sağlığınız açısından çok önemlidir. Bu sebeple, doğru ayakkabı seçimini yapabilmeniz için işte size bazı önemli ipuçları:

Trekking ayakkabıları her boyda ve her şekilde olabilir: Yüksek gövdeli, alçak gövdeli, sandalet tipinde ve hatta bebekler için. Ne tür bir trekking ayakkabısına ihtiyaç duyduğunuz, birçok faktöre bağlı olarak belirlenir. Bazı insanlar, tüm koşullar için yüksek gövdeli trekking ayakkabıları tercih ederken diğerleri çoğunlukla trekking sandaletlerini seçer.

Yürüyüş yapacağınız ortam, ayakkabı seçiminizde aynı ölçüde etkilidir. Dağda, düz zeminlerde veya karlı zeminlerde, her türlü zevke uygun bir ayakkabı var!

Hangi trekking ayakkabısı?

Trekking ayakkabılarımız, temel olarak gezintiler ya da kısa ve orta ölçekli mesafelerde, düz veya hafif eğimli zeminlerde yapılan yürüyüşler için tasarlanmıştır. Bu ayakkabılar, yürüdüğünüz zeminde güçlü bir destek ve yer tutuşu sağlar.

Genel anlamda alçak gövdeli trekking ayakkabıları, yüksek gövdeli trekking ayakkabılarına göre daha az destek sunar (birkaç istisna hariç). Bu nedenle, alçak gövdeli ayakkabıları düz zeminlerde ya da hafif eğimli zeminlerde kullanmanızı öneriyoruz. Trekking ayakkabılarımızın birçoğu, standart su geçirmez (Novadry) modellerden oluşmaktadır.

Ayrıca, gezintilerinizde rahat etmenizi sağlayan özel bir seri de geliştirdik. Flex adı verilen bu seri, ayağınızın şeklini alması, ergonomik ve rahat olması için tasarlandı. Dikkatli olun! Bu smodel, içe basarak yürümeye yatkın olanlar için rahatsız edici olabilir.

Yüksek gövdeli ayakkabılar, daha zorlu zeminlerde yapacağınız daha uzun süreli yürüyüşler için tasarlanmıştır. Bu ayakkabılar, değişken ve eğimli zeminleri keşfetmeniz için daha uygundur. Yüksek gövdeli ayakkabılarımız, daha çok bilinen adıyla « trekking botlarımız », genel olarak daha sert ayakkabılardır ve diğer trekking ayakkabılarindan daha güçlü yer tutuşu sağlar. Yürüdüğünüz zeminin düzlük oranı ve yürüyüşünüzün yoğunluğuna bağlı olarak, daha sert ayakkabılar seçmeniz önerilir.

novadry
Novadry özellikli su geçirmez trekking botu

Genellikle, ayakkabının sertliği A’dan E’ye kadar harflerle belirtilir, A yok yumuşak E çok sert ayakkabıları tanımlar. Decathlon olarak bu sistemi kullanmıyoruz. Ayakkabılarımızın sertliğini isimlerinin yanında kullandığımız sayılar ile belirtiyoruz, bu durumda sayı ne kadar yüksekse ayakkabı da o kadar sert oluyor.

En sert ayakkabılarımız, dağcılık sözcüğü ile birlikte anılır ve zorlayıcı doğa yürüyüşlerine uygundur! Sıcak bölgelerde uzun süreli trekking yapacaksanız size yüksek gövdeli trekking ayakkabıları ürün gamımızdan Fresh serisini öneriyoruz. Fresh serisi çok hafif ve daha iyi havalandırma sağlayan ayakkabılardan oluşmaktadır.

Ayrıca, ayakkabılarımız arasında, geniş çeşitliliği ile trekking sandaleti modellerini de bulabilirsiniz. Bu ayakkabılar, özellikle düz, zorlayıcı olmayan zeminlerde, sıcak havalarda yapılacak yürüyüşler için tasarlanmıştır. Sandaletlerimizin büyük bölümünün, suya dayanıklı olmadığı bilinmelidir. Birkaç istisnai durum dışında, bu bilgi özel durumlar için verilmiştir.

Her ne kadar yanlış olsa da genel kanı, trekking sandaletlerinin tamamen açık olması gerektiği yönündedir. Decathlon ürün gamında yer alan bazı kapalı sandaletler, yoğun olarak yaptığınız yürüyüşlerinizde, size daha fazla destek ve mükemmel havalandırma sağlayarak eşlik eder.

kapalı sandalet
Kapalı sandaletler yaz aylarında çok rahat olabilir

Ayrıca birçoğumuz da kış aylarında, soğuk ve karlı havalarda yürüyüş yapmaktan hoşlanır. Decathlon, özellikle soğuk havalar ve karlı zeminler için uygun bir ürün gamı geliştirdi: Kar botu! Kar ayakkabılarımız her zaman sıcak tutar ve hepsi Snow Contact taban ile üretildi. Bu taban, kaygan ve karlı zeminlerde daha fazla yer tutuşu sağlaması için özel olarak tasarlandı.
Hareket etmek ve karlı doğayı keşfetmek, hedikli yürüyüş yapmak isteyenler için, ürün gamımızda yüksek gövdeli, arkasına hedik takmaya uygun ayakkabılar da bulunmaktadır.

Bebek ayakkabıları ve diğer aksesuarlar

Neredeyse bebekleri, ayakkabılarınıza bakım yapmanız için tasarlanan ürünleri ve doğa yürüyüşlerinizde kullanacağınız tamamlayıcı ekipmanları unutuyorduk. Decathlon çocuk trekking ayakkabıları, büyük bir titizlikle ve detaylara özen gösterilerek geliştirildi. Bebeklerin doğru ayakkabıyı giymeleri çok önemlidir. Bu küçük ayakkabılar yanlış seçilirse büyüme çağındaki çocuklarınızın daha ileri yaşlarında çeşitli sorunlar yaşamasına sebep olabilir.
Bebek ayakkabılarımızı tasarlarken, bebek cildinin ne kadar hassas olduğunu düşünerek çalışıyoruz. Bu nedenle, Quechua ürün gamımızda özellikle deri kullanılıyor. Bu doğal ürün, bebeklerin cildine çok uygundur.
Geriye sadece yürüyüş ayakkabılarınızı tamamlamanızı sağlayan aksesuarlar kalıyor. Bu aksesuarlar bakım yapma, su geçirmezliği sağlama, koruma ve çıkarılabilir parçaları değiştirme (bağcıklar) konusunda size yardımcı olacaktır.

Kısacası, outdoor/trekking ayakkabıları reyonumuzda, trekking yaparken ihtiyacınız olan trekking ayakkabılarını kolaylıkla bulabilirsiniz!