Derin Bir Nefes Alın…

Doğa ile hiç olmadığınız kadar bütünleşmek üzeresiniz. Sadece spor yapmakla kalmayacak, unutulmaz bir macera da yaşayacaksınız. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından gerçekleştirilen trekking sporu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? Haydi o halde trekking nedir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarına bakalım!

Trekking nedir? İngilizce “trek” kelimesinden türetilmiş bir sözcük. Trek, “yürüyerek çıkılan uzun yolculuk” anlamına geliyor ve size bu spor ile ilgili bilmeniz gereken en temel şeyi de anlatmış oluyor. Bu noktada “yürüyüş” ile “trekking” ayrımını yapmak lazım, zira ilki günü birlik yapılan seyahatleri, ikincisi ise günler sürebilen yolculukları ifade ediyor. Diğer bir deyişle, sırt çantanızı tıka basa doldurduysanız, yanınıza ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemeleri almışsanız ve uzunca bir süre geri dönmeyi düşünmüyorsanız… Eh, gerçek anlamıyla trekking’i yaptığınızı söyleyebiliriz. Nitekim, aynı nedenle bu spor “backpacking” (sırt çantalı yolculuk) adıyla da biliniyor.

Trekking Ekipmanları

Trekking nedir sorusunu cevapladıktan sonra ekipmanlara gelelim. Uzun süren bir aktivite olacağı için, başlamadan önce gerekli hazırlıkları yapmak büyük önem taşıyor. İhtiyacınız olan ilk şey, geniş bir kapasiteye sahip bir sırt çantası. Bu çanta, size gerekecek her şeyi barındıracak kadar büyük olmalı. Trekking’i yaparken, bütün ihtiyaçlarınızı kendi başınıza gidermeniz gerekiyor. Dolayısıyla, yemek, barınma, uyuma ve hijyen gibi çok değişik klasmanlarda yer alan ürünler temin etmeniz lazım. Yine, giysileriniz de önem taşıyor. Trekking kıyafetleri olarak bilinen özel giysiler, sizi hem hava koşullarından koruyor ve hem de rahat etmenizi sağlıyor. En önemlisi de outdoor ayakkabı: Bu uzun yürüyüş, özel trekking ayakkabısı kullanmayı gerektiriyor. Hatta mevsim ve arazi şartlarına göre, yeri geldiğinde outdoor botları lüzumlu oluyor.

Kıyafet ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra, sıra diğer temel ihtiyaçlara geliyor. Yolculuğunuz boyunca size yetecek kadar yiyecek almakla işe başlayabilirsiniz. Bu yiyeceklerin kurutulmuş ve havası alınmış olması önem taşıyor. Zira bu sayede daha uzun dayanıp, hava koşullarının etkisiyle bozulmuyorlar. Su konusuna çok takılmayın, rotanız zaten daima temiz su kaynaklarının yanından geçiyor. Dolayısıyla, gereksiz yere su depolamanıza gerek yok. Ancak getirdiğiniz yemeği pişirmek için küçük bütan ocakları ve kağıt tabaklar taşımak fena bir fikir değil. Plastik ve/veya doğada çözünemeyen hiçbir şey bulundurmamanız önem taşıyor, zira trekking’in en başta gelen prensibi, doğada iz bırakmamak. Tüm bunlardan sonra, bir uyku tulumu ve uyku pedi edinmeniz lazım, zira uzun yolculuklar dışarıda uyumayı gerektiriyor. Tüm bu malzemeler, içinde bulunulan mevsim koşullarına göre elbette değişiklik gösteriyor. Örneğin kış mevsiminde bir yolculuğa çıkacaksanız, yanınıza çok daha fazlasını almanız gerekiyor.

Trekking Nasıl Yapılır?

Trekking nedir ve doğru ekipmanlar kısımlarından sonra şimdi “nasıl” kısmına gelelim. Trekking yapmak için ihtiyacınız olan tek şey bir rota. Tek başınıza yapabileceğiniz gibi, grup halinde de gerçekleştirilebiliyor. Ancak amaç doğayla bütünleşmek olduğu için, tanımadığınız bölgelerde tek başınıza olmamanız önem taşıyor. Bir bölgeyi baştan sonra tanıyana dek daima gruplar içinde kalın ve aranızda deneyimli bir rehber bulunmasına da özen gösterin. Bundan sonrası basit: Doğayla baş başa geçireceğiniz günler sizi bekliyor. Gün boyu yürüyor, doğal güzellikleri takdir ediyor ve akşamları da kamp yapıyorsunuz. Uzun bir yolculuk bu, her anını doyasıya yaşamanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, her şeyi bulduğunuz gibi bırakmak. Yani doğayı kirletmemeye özen göstermeniz önem taşıyor. Ve elbette sizi yarı yolda bırakmayacak, kalitesi ve dayanıklılığı tartışılmaz malzemeler kullanmanız gerekiyor. Decathlon, bünyesinde yer verdiği dünya markaları ile ihtiyaç duyabileceğiniz en kaliteli trekking malzemelerini, en uygun fiyatlarla satışa sunuyor.

Trekking ile ilgili diğer yazılarımıza göz atmak istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!