Spor yapmanın faydaları desek, herhalde herkes onlarca farklı şey söyler. En sık rastlayacağınız cevaplar da, zayıflatıyor şeklinde olacaktır. Modern dünyada, spor yapmak ile zayıflama nedense eşdeğer nitelikte tutulmaktadır. Oysa zayıflama, spor yapmanın amacı değil, sonucudur. Spor, veya günümüzdeki adıyla egzersiz, size bundan çok daha fazlasını sağlar. Sporun faydaları, sadece kaslarınıza değildir. Yaşam kalitenizi yükseltir, kalp / damar dolaşımını düzenler, kandaki yoğunlaşmayı düzenler, stres seviyelerinizi düşürür ve hatta zihinsel gelişiminizi destekleyip, Alzheimer ile savaşmanızı dahi sağlar. Diğer bir deyişle, spor yapmak neden önemlidir sorusunun cevabı oldukça çok sayıdadır ve hepsi de hem fiziki hem de ruhi sağlığınız ile alakalıdır. Zayıflamak, bunların arasında belki de en önemsiz sonuçlardan biridir. Hangi sporu yapıyor olursanız olun, düzenli ve sürekli bir şekilde gerçekleştirirseniz, zayıflamak zaten kendiliğinden gerçekleşecek bir sonuçtur.

Spor Yapmanın Önemi

Araştırmalar bizlere göstermektedir ki, düzenli egzersiz yapan kişiler daha zor hastalanmakta, daha çabuk iyileşmekte ve stres ile daha kolay başa çıkabilmektedir. İşe teknik açıdan bakacak olursanız, kolesterol seviyenizi düşürdüğünü, mutluluk hormonu salgılattığını ve Triglycerid seviyenizi azalttığını da söyleyebiliriz. Tüm bunlar, aslında hareket etmenin ne denli önemi olduğunu göstermektedir. Modern hayat, pek çok avantajına rağmen ne yazıkki hepimizi hareketsizliğe de zorlamaktadır. İşe gidip gelmek için araç kullanır, yiyeceğimizi dahi oturduğumuz yerden sipariş ederken tembellik neredeyse modern insanın mottosu olmuş durumdadır. Sağladığı avantajlar olsa da, bu hareketsizlik hepimizin hem fiziki ve hem de ruhsal sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu nedenle, basit bir yürüyüş sporu dahi vücudun bozulan dengelerinin düzelmesini sağlayabilecektir.

Sporun faydalarını yaşayabilmeniz için, gerçekleştireceğiniz egzersizi kendinize ve yaşam şeklinize uygun seçmeniz gerekir. Gün içerisinde sadece yarım saatlik bir boşluğunuz oluyorsa ve halihazırda kiloluysanız, yoğun kardiyovasküler egzersizler size doğrudan fayda sağlamayacaktır. Hatta, tehlikeli dahi olabilirler. Basit egzersiz çeşitleri ile başlayıp devam etmeniz en doğrusudur. Yürüyüş ile başlayın ve kendinizi hazır hissettiğinizde, jogginge çevirin. Sporun faydaları, ancak bu şekilde görülebilecektir. Bu konudaki bir başka yanlış inanç da, sadece spor yapmanın yeterli olduğu yönündedir. Oysa, sporun faydaları için sadece egzersiz yapmakla yetinmeyip yaşam biçiminizde de değişiklikler gerçekleştirmeniz gerekir. Sigara içiyor musunuz? Bırakın. Ya alkol? Azaltın. Diyet? Hemen başlayın. Unutmayın, sporun faydaları sadece günde yarım saat egzersiz yapılarak görülmez. Hayatınızın geri kalanında da radikal değişiklikler gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Sağlıklı bir yaşam için spor, spor için kaliteli malzemeler

Tercih ettiğiniz spor ne olursa olsun, doğru ve uygun malzemeler kullanmanız çok önemlidir. Spor malzemeleri, sadece özel aletlerden ibaret değildir. Yeri geldiğinde basit bir eşofman veya havlu dahi, lüzumlu spor malzemeleri arasında sayılabilir. Bazı spor çeşitleri ise sadece kendine özgü aletlerle gerçekleştirilebilir. Unutmamanız gereken iki şey vardır; ilki, yaptığınız spora uygun malzemeleri kullanmaktır. İkincisi de, bu malzemelerin belirli bir kalite seviyesinin üzerinde olmasıdır. Zira sadece bu seviyenin üzerindeki malzemeler sporun faydaları bakımından belirleyici olacaktır.
Büyük şehirlerden birinde oturmuyorsanız aradığınız çoğu malzemeyi bulabilmeniz mümkün olmayacaktır. Spor ürünleri sektörünün lider ismi Decathlon, web sitesi üzerinden sunduğu online alışveriş hizmeti sayesinde, bu sıkıntılara bir son vermektedir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, sunduğumuz hizmetten yararlanmanız ve istediğiniz herhangi bir malzemeyi kargo ile teslim almanız mümkündür. Üstelik avantajlı fiyatlarımız, kaliteye en uygun şekilde sahip olmanızı sağlamaktadır.