Kış uykusu hormonları salgılanmaya başladı, hava zaten gri ve karanlık; iş güç, okul, trafik derken kışın spor yapmak pek de çekici gelmiyor! Oysa soğuk mevsimin getirdiği ağırlık, ruh hali düşüklüğü ve bedendeki yağ depolanması, hareket etmedikçe kendini yeniden üretiyor! Bu kısır döngüyü kırmak istiyorsanız hormonlarınıza yenik düşmeyin! Kış mevsiminde spor uygulamanızı devam ettirerek mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını artırabilir, iş veya okul stresini azaltabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi ve metabolizmanızı kuvvetlendirerek kış hastalıklarından korunabilirsiniz. Spor salonuna kaydolmak her zaman bir seçenek, ama bu bazen pahalıya patlayabiliyor, üstelik bir süre sonra monotonlaşabiliyor. Kış mevsiminde en çok tercih edilen kar sporlarından kayak ve snowboard harika, fakat hafta sonları da çalışıyorsanız genelde biraz uzakta olan kayak merkezlerine gitmek için vakit ayıramayabilirsiniz. Peki kış için spor salonu ve kayak dışındaki spor alternatifleri nedir? Soğuk havanın getirdiği canlılık, ferahlık ve enerjiden yararlanmak istiyorsanız, dışarıda gerek kas yapmak gerek rahatlamak için yapabileceğiniz, kışınıza renk katacak, sağlığınızı koruyacak 7 öneri hazırladık!

İçinizi ısıtacak 7 açık hava sporu

1. Tabana kuvvet!
Doğa yalnızca yazın mı güzel? Eve veya bir spor salonuna kapalı kalmazsanız kışın getirdiği sarılar, kahverengiler, beyazlar sizin de ruhunuzu ferahlatabilir. Trekking ve hiking, yani doğada yapılan yürüyüşler, kış mevsiminde bile size doğayla bir olma hissini yaşatırken, metabolizmanızı güçlendirir. Tabii doğru giyinmeniz şartıyla! Trekking kıyafetleri arasından size uygun olanını seçebilirsiniz.

quechua_randonnee_soldes
Kışın doğa yürüyüşü

2. Takımını kur!
İş yerindeki beylerle bir takımınız mı var? Hava soğuk diye maçlara ara vermeyin! Futbol, tüm bedeni çalıştıran, eğlenceli bir spor dalı. Kışın oynayacaksanız bir termal içlikle vücudunuzu soğuktan koruyabilirsiniz. Maçın öncesine eklemleri ısıtmayı, sonrasında da özellikle bacak kaslarına biriken laktik asidi dağıtmak bir kaç esneme hareketi yapmayı unutmayın!

3. Sokaklar senin!
Bir sürü parkta koşu parkuru var. Kulağınıza müziğinizi takın ve koşun! Koşmak, kardiyovasküler sistem için kuvvetlendirici bir spor türü. Aynı zamanda zihni sakinleştirip stresi azaltabilir. Eğer parkurda değil de yollarda koşacaksanız, arabalar tarafından görünürlüğünüzü artıracak parlak renkli koşu kıyafetleri giymek güvenliğinize katkıda bulunacaktır. Koşmak vücut ısısını hızla yükselttiğinden, üşütmemek için kalın kıyafetlerden ziyade rüzgar engelleyici ekipmanlar daha kullanışlı olacaktır. Decathlon’da bulabileceğiniz koşu kıyafetleri arasından istediğinizi seçebilirsiniz

4. Dizginler sizde!
İçinizdeki şövalyeyi uyandırın! Dışarıdan öyle görünmeyebilir ama at binmek iç bacak kaslarını ve omurganın merkezindeki kasları güçlendirir. Bu etkili sporu yapmak için havaların ısınmasını beklemek gerekmiyor. Decathlon’da bulabileceğiniz binici kıyafetleri ve binici ekipmanları yağmur çamur gibi hava koşullarına karşı dayanıklı üretiliyor.

5. Rastgele!
Tek başınıza kafa dinlemeye mi ihtiyacınız var? Ya da çocuğunuzla doğada kaliteli vakit geçirerek ilişkinizi güçlendirmek mi istiyorsunuz? Alın bir olta takımı, giyin balıkçı yeleğinizi ve kazağınızı; ister şehirde ister şehir dışında balık tutun. Akşama tuttuğunuz taze balıkları yerken muhabbetiniz bol olsun!

7. İki tekerle uçun!
Şehirde, dağda, arazide, uzun yolda, kısa yolda. Bisiklet sürmek bacak kaslarını güçlendirir, dolaşım sistemini kuvvetlendirir, zihni boşaltır, özgürlük hissi verir! Yağ eritmek ve metabolizmayı hızlandırmak için de güvenle uygulayabileceğiniz bir spor türüdür. Bisikletinize binmeden önce özellikle ayak bileği, diz ve el bileği eklemlerinizi ısıtmak için bir kaç hareket yapmanız yeterli. Aynı pozisyonda uzun süre oturacağınız için, omurların arasını açarak omurga etrafındaki kasları rahatlatacak hareketleri hem sürüşün öncesine hem sonrasında yapmanız, vücudunuzu destekleyecektir.