Spor çalışmanızdan elde etmeyi umduğunuz farklı şeyler olabilir. Zayıflamak ve vücudunuzu şekillendirmek için bir program izliyor olabilirsiniz. Sağlığınızı desteklemek için ya da var olan bir incinmeyi iyileştirmek için çalışıyor olabilirsiniz. Sadece zevk aldığınız için ya da stresten uzaklaşmak adına, rahatlamak için spor yapıyor da olabilirsiniz. Her ne amaçla spor yapıyor olursanız olun, hedefinizi destekleyecek önemli unsurlardan biri de spor sonrası kişisel bakım olacaktır. Peki spor sonrası  vücut bakımı nasıl yapılır? Fizyolojik olarak yoğun bir çalışma sonrasında sinir sisteminin dinlenmesi için alan yaratmak metabolizma için elzemdir. Kasların şekillenmesini ve yağ yakımını desteklemek için de spor sonrası takip edebileceğiniz bazı uygulamalar mevcuttur. Özellikle spor sonrası kas ağrıları oluşmasını engelllemek adına uygulayabileceğiniz farkı metodlar da vardır. Sizin için hazırladığımız bu liste sayesinde siz de spor çalışmanızın etkilerini artıracak ve hedeflerinizi destekleyecek pratik yollar hakkında fikir edinebilirsiniz!

1. Hayatın döngüsünü takip edin

Spor çalışmasının bütünü aslında hayatın minik bir provası gibidir. Başlangıçta hafif ısınma hareketleri, adrenalin yüklü esas çalışmayla devam eder. İşte tam da bu noktadan sonra, tıpkı doğanın döngüsünde olduğu gibi bir dinlenme alanı yaratmak, çalışmanızı destekleyecek unsurlardan biridir. Evde ya da seyahatte kolaylıkla taşıyabileceğiniz, ya da beraberinizde spor salonuna götürebileceğiniz bir mat, size bu alanı sağlayacaktır. Her türlü çalışmadan sonra en az 10 dakika sırt üstü uzanıp hareketsiz kalmak, parasempatik sinir sistemini devreye sokarak rahatlamanıza, bedeninizin çalışmanın etkilerine sindirmesine ve spor sonrası ağrı hissetmemenize yardımcı olacaktır.

2. Spor sonrası: Soğuk mu sıcak mı?

Decathlon’da sunduğumuz hem soğuk hem sıcak kompres için kullanılabilecek spor sonrası bakım ürünlerinden birine sahip olmak, sizi güvende tutacaktır. Sıcak kompres, kan dolaşımın artırılması gereken kas incinmesi gibi durumlarda kullanılır. Soğuk kompres ise, ödem engelleyici özelliğiyle eklemleri destekleyen bir yöntemdir.

3. Spor sonrası masajın büyüsü

 Çoğunlukla es geçilse de masaj ve spor çalışması aslında bir bütünün parçalarıdır. Spor sonrası masaj, kaslarda biriken laktik asidin dağılmasına ve kan dolaşımının artmasına destek olarak, tutulmaları ve incinmeleri engelleyecektir. Bunun için illa bir masörden randevu almanıza gerek yok. Decathlon’dan kaliteli ve hesaplı bir masaj aleti seçebilir, aromaterapi kokularıyla metabolizmayı rahatlatan spor sonrası masaj yağı çeşitlerinden biriyle kendi masajınızı kendiniz yapabilirsiniz!

[8302310]_main de massage electro_03
Geanaute masaj aleti

4. Suda rahatlayın

Spor salonuna gittiniz, bol bol ter döktünüz. Dışarı çıkmadan önce güzel bir duş almak hem kaslarınızın rahatlamasına hem de sinir sisteminizin yatışmasına yardımcı olacaktır. Spor çantanıza atacağınız duş jeli çeşidinin hem saçlara hem vücuda uygun bir karışım olması, çantanızda farklı farklı ürünlerin yaratacağı kalabalığı engelleyecek, sporda zaten yorulmuş olan kaslarınızın dinlenmesi için çantanızı hafifletecektir.

5. Hazır cilt ferahlamışken

Spor çalışmalarının doğal sonuçlarından biri, ter aracılığıyla toksinlerin atılmasıdır. Beden ısısının yükselmesiyle tüm cildin gözenekleri terin atılması için genişler. Hele ki bir de spor sonrası duş aldıysanız, cildiniz tam da en etkili şekilde beslenecek açıklığa kavuşur. Bu aşama, sağlıklı bir nemlendirici sürmek için en doğru zamandır. Vücut bakım ürünleri arasında yüz ve el kreminizi, vücut losyonunuzu ve dudak bakım kremi tercihinizi bu aşamada kullanmak, tüm etkilere açık hale gelen cildinizi güne devam etmeye hazırlayacaktır.

6.  Kendinizi koruyun

Spor sonrası kasların soğuması belirli bir vakit alır. Eğer evinizde değil de bir salonda çalıştıysanız ve çalışma sonrası açık havaya çıkacaksanız, hava koşullarına uygun spor kıyafetlere sahip olmanız hem kas sağlığınız hem de metabolizmanız için önemli olacaktır. Bu aşamada sıcak havalara aldanmamak gerekir. Sıcak havalarda spordan sonra üstünüze alabileceğiniz, rüzgar geçirmeyen, ince ve hafif eşofman üstü çeşitlerini Decathlon’da bulabilirsiniz.

7. Olmazsa olmaz: Bol bol su

Spor çalışmanız bitti, kendinize dinlenecek bir alan ayırdınız, kaslarınıza biraz masaj yaptınız, güzel bir duş aldınız ve günlük hayatınıza geri döndünüz… Şimdi, çalışma sırasında kaybettiğiniz suyu bedeninize geri verme zamanı! Bakteri tutmayan kaliteli bir matara modeli sayesinde, eve ulaşmayı beklemeden bol bol su içebilirsiniz.