Bembeyaz, karla kaplı tepeler! Tertemiz, ferah bir hava. Kaymanın verdiği özgürlük hissi! Bu hissi bir kez tadan bir daha bırakamıyor! Kayak sporu, fiziksel çalışma, eğlence, rahatlama ve sosyalleşmeyi bir arada sunmasıyla en çok tercih edilen kış sporlarından biri haline geldi. Zorlu hava koşullarında yapılan, kendine has ekipmanları olan bu sporda, doğru bir kıyafet donanımına sahip olmak da çok önemli. Bütün hafta çalıştınız ve hafta sonu şehirden kaçmak mı istiyorsunuz? Sevgilinizle romantik kaçamağınıza adrenalin katarak bağınızı güçlendirmeye mi niyet ettiniz? Tatilde arkadaşlarınızla eğlenirken spor yapmayı da ihmal etmek mi istemiyor musunuz? Ya da bu spora tutkuyla bağlandınız ve kayak merkezlerinin müdavimi mi oldunuz?

Peki kayak kıyafetleri seçenekleri arasından hangilerinin mutlaka valizinizde olması gerekiyor? Sizin için hazırladığımız bu pratik rehberde, yanınıza mutlaka almanız gerecek kayak ekipman ve kıyafet seçeneklerini öğrenebilir, kayağa gitmeden önce ekipmanınızı tamamladığınızdan emin olmak için her seferinde başvurabileceğiniz minik bir liste oluşturabilirsiniz. İşte kaymaya giderken yanınızda mutlaka bulunması gereken kayak malzemeleri ve kayak kıyafeti çeşitleri!

Kuzeyin bilgeliği!
İ.Ö 6000’li yıllardan beri Ruslar, Norveç ve İsveçliler bu bilgeliğe sahip, çünkü kar onların doğal yaşam alanı. Kayak sporunun ana ekipmanı olan kayak takımı çeşitlerini, seviyenize, kayış tercihinize ve zevkinize uygun tasarımlarla bulmanız mümkün. Yarış kayağı, cross-country, mid-fat, carving! Tercihinizi belirleyin, kayak ekipmanlarınızı alın.

2) Kardan adam!
Doğru kayak kıyafetleri, sadece soğuktan korunma için değil, incinmeleri önlemek ve sporcunun performansını artırmak için de önemli. Farklı koşullara uyum sağlamak için giyip çıkarabileceğiniz kıyafet katmanlarınız olsun çünkü kayak pistinde iyi giyinmek önemlidir, sıcak ve kuru kalmanız için 3 kat giyinmenizi öneriyoruz. Giyinme şekli şu şekilde olmalıdır: Farklı özellikleri olan 3 kıyafeti üst üste giyin. Kayak iç çamaşırlarınız ve içliğiniz sıcaklığınızı korumanız için tasarlanmış olmalıdır. Kayak montunuz sizi kötü hava koşullarına karşı korumalıdır. Tüm bu katmanlar teri dışarı atması için nefes alan yapıda olmalıdır.

Kayak Tırmanışı
Renkli kayak kıyafetleri

3) Ter çıksın, su girmesin!
Su geçirmez kayak pantolonu çeşitleri sizi her koşuldan koruyacak, sporunuza sağlık ve şıklık katacak. Nefes alabilen kumaşlardan üretilen modeller sayesinde hem teri dışarı atmak, hem de dışarıdan suyun girmesini engellenmek mümkün!

4) Sıcacık ve hafif!
Kayak montu çeşitleri, su geçirmezlikleri, esneklikleri ve cepli modelleri sayesinde konfor ve sağlığı bir arada sunuyor. Ama en önemlisi üstünüzde ekstra ağırlık yaratmaması! En dış katman olarak giyeceğiniz montunuz, en önemli koruyucunuz!

5) Sağlam kafa!
Kayak kaskı ya da bere! Kayış tercihinize göre başınızı soğuktan ve yaralanma riskinden koruyun! Ama boyun bölgesini de unutmayın. İnsan bedeninin soğuğa en hassas olduğu noktalardan biri boyun bölgesi. Çift ya da tek taraflı atkı, kaşkol ve kayak için özel tasarlanmış boyunluk modellerinden birini mutlaka edinin.

6) Karizmatik bakışlar!
Havalı kayak gözlüğünüz yıllar boyu sevgiyle bakacağınız fotoğraflara renk katmanın ötesinde, karın görüş düzeyini azaltmasının engellenmesi ve gözleri korumasıyla olmazsa olmaz ekipmanlar arasında! UV ışınlarından koruyucu, buğulanmayı engelleyici bombeli kar gözlükleri modelleri arasından bir tercih yapabilirsiniz.

7) Kış bronzluğu!
Evet, pazartesi işe döndüğünüzde muhteşem gözükeceksiniz! Ama bu havalı bronz görüntünüz soğuktan çatlamış dudaklar yüzünden bozulabilir! Yanınıza koruyucu bir dudak kremi almayı unutmayın. Tabii ki bu dudak kremleri sadece kadınlar için değil. Dudaklar ince derili ve çatlamaya müsait yapıda olduğundan, bu kremler kış sporu tutkunu kadın ve erkek sporcular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Dudak kremi çeşitleri aynı zamanda zararlı UV ışınlarından da koruma sağlayarak sporcunun sağlığını destekliyor.