Her zaman aynı egzersizleri yapmanın ne kadar sıkıcı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bu yazımızda direnç lastiği ile fitness antrenmanlarınıza ekleyebileceğiniz 3 farklı egzersiz sunuyoruz. 3 farklı seviyeye hitap eden bu 3 egzersiz videosunda kol, bacak, kalça ve karın kaslarınızı etkili bir şekilde nasıl geliştirebileceğinizi bulabilirsiniz.


Birinci Seviye: Kol Kası Geliştirme

Direnç lastiğini kullanabileceğiniz en basit hareketlerden biri olan bu egzersizde bir bacağınızı öne çıkartın ve direnç lastiğinin ortasındaki şeffaf kısma basın. Diğer ayağınız parmak ucunda arka kısımda kalsın ve egzersiz boyunca dizleriniz hafif kırık kalsın. Direnç lastiğini derin bir nefes alarak omuz seviyesine kadar çıkarın ve aşağı indirirken nefesinizi bırakın. Harekete diğer kolunuzla devam edin.

Set sayısı: 3

Set başı tekrar sayısı: 10 x 2 kol

Dinlenme: Her set arası 30 saniye nefes molası

Çalıştırdığı kas: Kol kasları


İkinci Seviye: Direnç Lastiği ile Squat

Daha önce birçok yazımızda squata yer verdik ama bu seferki farklı. Dambılla ve barla değil, direnç lastiğiyle! Orta seviye zorluğa sahip bu egzersiz kalça kaslarınızı gözle görülür biçimde şekle sokar. Ayaklarınız direnç lastiğinin şeffaf kısmındayken ayakta durun ve ayaklarınızı kalça hizasında açın. Elinizle sıkıca kavradığınız direnç lastiğini egzersiz boyunca omuz seviyesinde tutun ve derin bir nefes alarak çömelin. Sırtınızın dik durmasına ve dizlerinizin ayak parmak uçlarınızı geçmemesine dikkat edin.

Set sayısı: 3

Set başı squat sayısı: 10

Dinlenme: Her set arası 30 saniye nefes molası

Çalıştırdığı kas: Kalça kasları ve üst bacak kasları


Üçüncü Seviye: Direnç Lastiğiyle Twist

Bu zor ama etkili egzersizde yapmanız gereken ayağınızı direnç lastiğinin orta yerindeki şeffaf kısmın üzerine getirdikten sonra lastiği iki elinizle göğüs seviyesinde tutmak ve vücudunuzu 90 derece döndürüp eğmek. Eğilirken öne attığınız ayağınızın parmak uçlarınızı geçmemesine dikkat edin.

Set sayısı: 3

Set başı twist sayısı: 10

Dinlenme: Her set arası 30 saniye nefes molası

Çalıştırdığı kas: Kalça, omuz ve karın kasları

Hilal Yılmaz

SEM Uzmanı