Ülkemizde bisiklet sporu bazen çocuklar ile özdeşleştirilmiş olsa da, bisiklet sporunun etkileyici bir geçmişi var. Bisikletlerin ilk defa ortaya çıkması, 1817 yılında gerçekleşiyor. Bugün kullandıklarımızdan oldukça değişik bir model bu, zira ahşaptan imal ediliyor ve yerden de oldukça yukarıda duruyor. Ancak sadece elli sene içinde, günümüzde de kullanılan geleneksel görüntüsüne kavuşuyor. Bundan sonrasını ise biliyorsunuz: Bisiklet, dünya çapında hem spor, hem de bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor.

Bisiklet sporunun faydaları ise sayısız. Sanılanın aksine sadece bacak ve kalçalarınızı çalıştırmıyor. (Yine de, etkileri en çok bu alanlarda görülüyor ve hatta baldırları forma sokup, selülitlerden kurtulmak için en etkili sporlardan biri olduğu kabul ediliyor.) Bisiklete binerken karın kaslarınız da çalışıyor, akciğer kapasiteniz büyüyor ve hatta el/göz koordinasyonunuz da arttığı için, refleksleriniz dahi gelişiyor! Her yaş grubunun güvenle ve kolaylıkla yapabileceği bir spor bu, çünkü bisiklete binmeyi öğrenmek çok kolay ve dedikleri gibi, “bir kez öğrenen bir daha unutmuyor”.

bisikletseçimi

Doğru Bisiklet Nasıl Seçilir?

Bisiklete binmek, aynı zamanda size sayısız seçenek sunan bir spor. Bisikletin türünü doğru seçerseniz, istediğiniz hemen her ortamda bu sporu gerçekleştirmeniz mümkün oluyor. Örneğin dağ bisikleti modelleri, zorlu şartlarda bile pedal çevirerek doğayla baş başa kalmanızı sağlıyor. Şehir bisikletleri ise, sahip oldukları yüksek vites sayısı ile hem ulaşım için kullanmanızı ve hem de spor yapmanızı mümkün kılıyor. Emin olun, neredeyse otomobil modelleri kadar bir çeşitliliğe sahipler ve her biri de değişik bir deneyim vaat ediyor.

Diğer bir deyişle, bisiklet seçiminde iki hususu göz önüne almak gerekiyor: deneyim seviyeniz ve bisikleti kullanacağınız zeminin özellikleri. Şehir içinde kullanıp düz zeminde gidecekseniz, şehir bisikletleri en uygun seçim olacaktır. Bu bisikletler, aynı zamanda yeni başlayanlar için de pratik ve kolay bir kullanım sağlıyor. Sahip oldukları vites sayıları dağ bisikletlerine kıyasla az, ancak düz zemin üzerinde gideceklerinden daha fazlası zaten gerekmiyor. İnce tekerlekleri, rahat ve geniş seleleri konforlu bir sürüş deneyimi sağlıyor. Bozuk patikalarda ve outdoor şartlarda kullanmak içinse, en uygunu elbette dağ bisikleti modelleri. Bunların tekerlekleri hem daha kalın, hem de vites sayıları daha fazla oluyor. Dağ bisikletlerinde konfordan ziyade performans göz önünde tutuluyor. Örneğin çift amortisörlü ve kalın dişli tekerlekli down hill bisiklet modelleri, arazide tatmin edici bir performans sunarken şehir içinde rahatsız edebiliyor.

Size Uygun Bisikleti Seçmek

Bisikletin modeli, bisiklet üzerinde vücudunuzun nasıl bir şekil aldığını da belirliyor. Gösterişli dağ bisikletleri ülkemizde en çok tercih edilen modeller arasında, ancak bu bisikletlerde kullanılan tasarım, vücudunuzun uzun süreli kullanımlarda rahatsız olacağı bir şekil almasına neden olabilir. Şehir bisikletleri ise, hem daha rahat hem de konforlu olacağınız bir pozisyonda sürmenizi sağlıyor. Uzun yol bisikletleri, yarış bisikletleri ve gösteri bisikletleri gibi çok sayıda model olsa da, yeni başlayanlar ve şehir içinde kullanacaklar için şehir bisikletlerini, arazide kullanacaklar içinse dağ bisikletlerini öneriyoruz.

bisiklet3

Kısacası bisiklet sporu için, kullanacağınız araziye ve deneyim seviyenize göre seçeceğiniz bir bisikletten başka bir şeye ihtiyacınız yok; ancak hem işinizi kolaylaştırmak ve hem de performansınızı artırmak için sayısız aksesuar bulunuyor. Bunların arasından en önemli olanlar ise bisiklet kaskı ve su matarası – ilki güvenlik, ikincisi ise ferahlık sağlıyor. Bisiklet modelleri ve bisiklet malzemeleri konusunda aradığınız her şey, uygun fiyatlarla Decathlon mağazalarında sizi bekliyor.