Yaza sıkı girmek hepimizin hayali, peki ya sağlıklı girmek? Kalp sağlığınız için haftalık spor programınıza kendi seviyenize uygun kardiyo egzersizleri ilave etmeniz gerekir. Biz de tam bunun için size 3 farklı seviye için ip atlama programı hazırladık.

Kardiyo antrenmanı denince birçoğumuzun aklına koşmak gelir. Koşu kalp sağlığı, ciğerlerin açılması ve daha fit bir vücut için ideal olsa da beraberinde farklı ihtiyaçlar doğurur: Ya koşabileceğiniz bir dış mekana ihtiyacınız vardır ya da koşu bandına. İp atlamayla bu zorlukları geride bırakabilirsiniz. Çünkü atlama ipi, ne koşu bandı gibi büyük bir yer kaplar, ne de koşu parkuruna yakın oturmanızı gerektirir. Üstelik farklı seviyelerde farklı antrenmanlar yapabilmenizi sağlar. Eğer siz de kardiyo egzersizlerinizi, bacak sıkılaştırma egzersizleriyle birleştirmek istiyorsanız egzersiz programımıza göz atın.

Bunun dışında da tüm atlama iplerini buradan inceleyebilirsiniz.


Antrenman Programı:

Antrenmanların doğru olarak yapılabilmesi için sırtınızın doğal pozisyonunda, düz bir şekilde durması çok önemlidir. Kaslarınızı daha etkili sıkılaştırmak için karın bölgenizi kasabilirsiniz. Düzenli nefes almayı ve omuzlarınızı rahat bırakmayı unutmayın. Antrenmandan 10 dakika önce su için.

Antrenman set sayısı: 3

Antrenman set süresi: 1 dakika

Antrenman mola süresi: Her set arası 30 saniye dinlenme

Çalıştırdığı bölge: baldır – üst bacak


Birinci Seviye İp Atlama Antrenmanı

Başlangıç seviyesindeki bu antrenmanın zorluk seviyesi düşük olsa da kardiyo açısından orta seviyedir. Bu da daha az yorularak daha etkili bir antrenman anlamına gelir. Her zıplayışta vücut ağırlığınızı farklı ayağın üzerine verin ve hafifçe vücudunuzu o yöne eğin. Bu antrenmanı düzenli olarak haftada 4 gün yapabilirsiniz. Hafif geldiği zaman ikinci seviyeye geçebilirsiniz.


İkinci Seviye İp Atlama Antrenmanı

Orta seviye antrenman, ilk antrenmandan hem sıkılaşma hem de kardiyo yoğunluğu olarak daha etkilidir. Eğer kendinizi bu seviyede görüyorsanız doğrudan orta seviye antrenmanla da başlayabilirsiniz. Bu seviyede ip atlarken topuğunuz üzerine yoğunlaşmalısınız. Her atlayışta bir bacağınızı öne çıkarıp topuğunuzu yere değdirmeniz gerekiyor. Arkada kalan ayağınızınsa parmak ucunda zıplamalısınz. Bu antrenmanı da diğeri gibi haftada 4 gün diğer antrenmanlarınıza ek olarak yapabilirsiniz.


Üçüncü Seviye Yoğun Kardiyo Antrenmanı

Son seviye antrenmanına geçmeden önce gerçekten bu seviyede olduğunuzdan emin olmanız gerekir çünkü iyi seviyede sıkılaşma ve yüksek seviyede kardiyo antrenmanıdır. Bu yüzden vücudunuza kaldırabileceğinden fazlasını yüklememeniz gerekir. Tamamen parmak uçlarınızda zıpladığınız bu egzersizde dizlerinizi her sıçrayışta mümkün olan en yüksek seviyeye kaldırmaya çalışmalısınız. Tabii bu sırada dengenize de dikkat etmelisiniz. Bu antrenmanı da haftada 4 gün yaparak kalbinizin ihtiyacı olan çalışmayı sağlamış ve bacak kaslarınızı sıkılaştırmış olursunuz.