23 Nisan’da Çocuğunuza Güzel Bir Hediye Verin

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 1923 yılından bu yana kutlanıyor ve tüm çocuklar için en özel günlerden biri sayılıyor. En değerli varlığınız olan çocuğunuza adanmış bu özel günde, ona  en güzel hediyeyi vermeye ne dersiniz? Üstelik bu hediyeden sadece çocuğunuz değil, siz de faydalanabileceksiniz!

23 Nisan Çocuk Bayramı için hediye tavsiyemize geçmeden önce, sporun çocuğa faydaları konusuna değinelim. Spor yapmak her yaş için tavsiye edilen bir aktivite, ama iş çocukların spor yapmasına geline iyice önemi artıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, çocukların spor yapması sadece beden sağlıklarını değil, sosyal gelişimlerini de etkiliyor. Eğer yaşı ve fiziksel durumuna uygun seçilmişse, spor yapmanın tüm gün bilgisayar veya tablet PC karşısındcourir-famille.jpga oturmaktan daha  faydalı olduğu aşikâr. Ancak asıl önemi, çocuğun arkadaşları ve ailesi ile birlikte spor yaparak elde ettiği sosyal becerilerde yatıyor. Bu sosyal beceriler ne kadar erken gelişirse o kadar iyi, zira bu sayede çocuğun kendine güveni artıyor, sorumluluk sahibi olmayı öğreniyor ve en önemlisi de, takım çalışmasının ne olduğunu anlamasına yardımcı oluyor. Fiziksel faydalarını da unutmayalım: El-göz koordinasyonu, denge, dayanıklılık ve reflekslerin gelişmesine büyük katkısı bulunuyor. Hatta düzenli spor yapmanın, çocuklarda obeziteyi engellediği de net bir şekilde biliniyor.

Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılmalı?

Elbette, tüm bu faydaları görebilmek için yukarıda da belirttiğimiz üzere yapılacak sporun çocuğun hem yaşına, hem de fiziksel durumuna uygun seçilmesi gerekiyor. Bu noktada dikkate alınması gereken iki zaman dilimi var: Ergenlik öncesi ve ergenlik sonrası dönem. Genel olarak, ergenlik öncesi dönemde temel hareket formlarını barındıran ve çocuğun ilgisini çekecek sporların tercih edilmesi gerekiyor. 12 yaş öncesi olarak da adlandırabileceğimiz bu zaman dilimi için en uygun sporlar; jimnastik, kayak, yüzme ve atletizm. Özellikle yüzme ve jimnastik, 4. yaştan itibaren rahatlıkla yapılabiliyor. 8. yaştan itibaren tenis sporuna başlanabilir, hemen akabinde de basketbolu deneyebilirsiniz. Bunlar, çocuğa ihtiyaç duyduğu temel becerileri kolayca kazandırabiliyor ve fiziksel açıdan gelişmelerini de sağlıyor.

Ergenlik sonrası dönemde ise, o ana kadar elde ettikleri becerileri kullanarak hentbol, kürek, okçuluk, futbol, hatta boks ve halter gibi sporlar denenebiliyor. Bu zaman dilimi enerjinin üst seviyede olduğu bir dönem olduğundan, bu tarz yoğun fiziksel hareket gerektiren sporların seçilmesi ergenlik ile gelen psikolojik sorunların hafiflemesine dahi yardımcı oluyor.

Çocuk Bisikletleri ve Scooter

İster ergenlik öncesi, istenirse de ergenlik sonrası dönemde yapılabilecek iki spor çeşidi daha var: Bisiklet ve scooter. Bisiklet sporu, bilindiği üzere sadece keyifli bir aktiviteden ibaret değil; bacak ve kalça bölgelerinin çalışmasını sağlıyor ve hatta akciğer kapasitesini dahi artırıyor. Dahası, kullanılacak bisiklet doğru tercih edilirse denge, el-göz koordinasyonu gibi temel motor becerilerinin gelişmesine katkıda bulunuyor. Çocuk bisikletleri bu bakımdan mükemmel bir seçenek, zira çocuğun fiziksel yapısına uygun tasarımlarıyla hem eğlenmesini ve hem de spor yapmasını sağlıyorlar. Çocuk scooter çeşitleri için de aynısı geçerli, bunlar da en az bisiklet  kadar faydalı ve hatta daha fazla alanda kullanılabiliyorlar.Gele23nisan1.jpglim aile boyu eğlence kısmına: Çocuğunuzun bisiklet veya scooter kullanırken tek başına olması gerektiğini kim söyledi? Ebeveyn olarak sizin de kolayca bir bisiklet satın alıp çocuğunuza katılmanız mümkün; bu sayede hem ailecek spor yapıp hem de unutulmaz hatıralar oluşturabiliyorsunuz. Çocuk bisikletleri ve çocuk scooter çeşitleri konusunda en uygun fiyatları ve en avantajlı koşulları sunan Decathlon, sizin onları ziyaret etmenizi bekliyor.