Doğa içinde yapılan aktivitelerin en heyecanlısı, en eğitici olanı ve en çok bağımlılık yapanı kuşkusuz kampçılıktır. Hem doğayı hem kendinizi keşfetmenizi sağlar. Kampçılık sırasında öğrenilen pek çok bilgi ve beceri şehir hayatınızda da kolaylık getirir. Kamp malzemelerinizi toplayın, kendinize uygun bir kamp alanı bulun ve hayatınızın en güzel macerasına atılmak için daha fazla geç kalmayın!

Kampçılık Nasıl Yapılır? Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Kampçılık kendi içinde zorlukları olan ancak oldukça keyifli bir outdoor aktivitesidir. Çadır, uyku tulumu, mat ve yiyecek bu aktivite için en temel malzemelerdir. Kampçılığın amacı doğaya zarar vermeden doğanın içinde belirli süreliğine de olsa yaşamayı öğrenmektir. Kamp yeri seçimi, beraberinizde hangi malzemeleri götürmeniz gerektiği, çadırda kalırken dikkat etmeniz gereken noktalar ve uyku tulumu bakımı kampçılıkta en çok önem taşıyan konulardır. Tecrübe, bu aktivitede büyük rol oynar ve zamanla kazanılır.

Dağ Eteklerinde Kamp
Dağ Eteklerinde Kamp

Kamp yeri seçiminde kıstaslardan ilki doğaya en az zararı vermektir. O yüzden çadır kurmak için en ideal bölgeler sırasıyla dağ, düz kaya, kum veya toprak ya da orman içindeki bitkisiz alanlardır. Su kenarındaki bitkiler hassas olduğu için buralarda kamp kurmaktan kaçınmak gerekir. Çadırın yönünü rüzgar almayacak şekilde ayarlamak ikinci en önemli konudur. Bulunulan alan taşlardan ve pisliklerden arındırılmalıdır. En temel kamp malzemelerinden olan mat ve uyku tulumu, geceleyin ısı kaybetmenizi önler. Küçük bir kamp mutfağı ve kamp ocağı ise yemek ihtiyacınızı karşılamak için ihtiyacınız olanlardır.

En Uygun Kamp Yerleri Nereleridir?

Türkiye, dört mevsimin yaşandığı bir ülke olması nedeniyle kampçılık için oldukça ideal bir coğrafyaya sahiptir. Muğla Akyaka Orman Kampı, Antalya Olimpos, Fethiye Kabak Koyu, Karabük Yenice Ormanları, Artvin kamp alanları gezginler tarafından sıklıkla tercih edilir. Hem kültürel olarak hem de coğrafya açısından etkileyici bir bölge olan Kazdağları; hem yayla hem dağların bulunduğu Bolu Abant ve Yedigöller çevresi; büyülü bir atmosfere sahip İğneada diğer ideal seçenekler arasında yer alır. İstanbul’a yakın bir mesafede bulunan Kocaeli – Karaaslan kamp alanları hem trekking parkurları açısından hem de kampçılık bakımından elverişli bölgelerden biridir.

Kamp Geceleri
Kamp Geceleri

Unutulmaz Bir Macera Sizi Bekliyor!

Geceleri kamp ateşinin etrafında sohbet etmek, Karadeniz’de yaylaların taptaze havası ile uyanmak, Akdeniz’de çam kokuları içinde uykuya dalmak, elektronik aletlerden uzak, doğayla baş başa saatler, günler geçirmek sadece kampçılık ile mümkün. Havanın ısındığı, doğanın eşsiz renklere büründüğü bu mevsim doğada olmak için ideal. Dilerseniz, hemen şimdi Decathlon’dan, kamp çadırı fiyatları arasında karşılaştırma yapabilir; ihtiyaç duyacağınız bütün kamp malzemeleri seçeneklerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.