Doğanın dinginliği içinde kaybolmanın, şehir hayatından birkaç saatliğine de olsa uzaklaşarak kendinizi dinlemenin en güzel yolu trekking’dir. Eğitici, zevkli ve aynı zamanda huzur veren outdoor sporlarından biri olan trekking, hem özel bir yetenek gerektirmez hem de her yaştan herkesin yapabilmesi için uygundur.

Grup Halinde Trekking
Grup Halinde Trekking

Trekking Nedir? Nasıl Yapılır?

Trekking; dağlık bölgelerde, ormanlarda genellikle ekip olarak yapılan doğa yürüyüşüdür. Outdoor sporların en keyiflilerinden biri olan trekking, hafif tempolu olarak gerçekleştirilir. Doğa içinde yapılan bu spor, gerek arazinin yapısı itibariyle gerek karşılaşılabilecek hayvanlar açısından birtakım tehlikeler içerebilir. Bu nedenle trekking’in mutlaka ekip halinde ve yürüyüş parkurunu iyi bilen, tecrübeli bir kişi eşliğinde yapılması gerekir. Yürüyüş, ekibin temposunun daha iyi ayarlanması için genellikle tek sıra halinde gerçekleştirilir.

Kanyonda Trekking
Serindere Kanyonu’nda Trekking

Trekking yaparken özellikle tırmanışlara ve inişlere dikkat edilmelidir. Molalar, doğa yürüyüşü esnasında önem taşıyan bir başka unsurdur. Enerjinin yenilenmesi açısından önemli olan bu molalarda vücudun su ve hafif yemek ihtiyacı karşılanır. Yürüyüş esnasında küçük bir sırt çantası taşınması ve gerekli olabilecek malzemelerin onun içine konması gerekir.

İstanbul’a Yakın Trekking Parkurları

Kısa ve uzun mesafeli pek çok yürüyüş parkuru içeren Belgrad Ormanları dışında, İstanbul ve çevresinde keyifli trekking parkurları bulunur. Kırklareli’ne bağlı Saray ilçesinin Binkılıç Köyü buna iyi bir örnektir. Binkılıç Köyü’nde biri ıhlamur ağaçları ile çevrili dere boyu yürüyüş parkuru; diğeri orman içinde olmak üzere iki farklı parkur yer alır. İzmit’e bağlı Maşukiye Beldesi de her mevsim trekking için ideal rotalardan biridir. Beldede bulunan Kartepe’nin Kuzuyayla’sı 2 saaatlik orman yürüyüşü ile en popüler parkurlardan biridir. Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nin Tavşanlı Köyü sınırları içerisindeki Ballıkayalar ve Kocaeline bağlı Serindere Kanyonu da heyecan verici bir rotaya sahiptir.

Maşukiye Trekking Yolu
Maşukiye Trekking Yolu

Gerekli Trekking Malzemeleri Nelerdir?

Doğa yürüyüşünde ayakkabı ve kıyafet seçimini doğru yapmak gerekir. Her şeyden önce, tercihen boğazlı ve su geçirmeyen bir trekking bot veya trekking ayakkabı edinmeniz önem taşır. Giysileriniz rahat ve hafif olmalıdır. Çok kalın kıyafetler giymek yerine, ince ve kat kat giyinmek daha uygun olur. Mevsime uygun olarak yanınızda güneş gözlüğü, bere veya şapka bulundurabilirsiniz.

Trekking esnasında yanınıza alacağınız sırt çantanıza yedek çorap, su matarası, atıştırmalık yiyecekler, düdük, el feneri, ilk yardım malzemesi ve kibrit koymanız önerilir. Yağmurluk, baton ve tozluklar da trekking’de ihtiyaç duyacağınız malzemeler arasındadır.

Sırt çantanızı akşamdan hazırlamalı ve yürüyüş esnasında ihtiyaç duyacağınız malzemeleri yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Dilerseniz, trekking için gereken kıyafetlerin ve malzemelerin hepsini hemen şimdi Decathlon’dan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Keyifli yürüyüşler!