Bisiklete binmek güzel şey – hem spor yapıp hem de eğlenebiliyorsunuz. Üstelik bisiklete binmek grup halinde yapılınca keyfi artan bir spor türü, arkadaşlarınızla veya ailenize bir bisiklet turuna çıkmanın keyfini başka hiçbir şey vermiyor. Ancak özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için bisiklet rotaları bulmak oldukça zor, zira bu spor kaldırımlarda veya trafiğin hızla aktığı yollarda yapılmıyor. Hatta bazen bisiklete bineceğiniz yeri bulmak bile başlı başına bir maceraya dönüşebiliyor. Peki, nerede bineceğiz biz bu bisiklete rahat rahat? En uygun bisiklet rotaları hangileri? Üç büyük şehir için işinizi kolaylaştıracak bir liste hazırladık, pedallara gönül rahatlığıyla asılabilirsiniz.

İstanbul Bisiklet Rotaları

İstanbul bisiklete binmek için en uygun şehirlerden biri aslında, zira bu sayede hiç trafik derdi çekmiyorsunuz! Ancak herkesin bildiği gibi, doğru rotayı seçmezseniz İstanbul içi bir bisiklet yolculuğu keyiften çok eziyete dönüşebiliyor.

 • Adalar:

Rahatça ve huzurla bisiklete binebileceğiniz yerler arasında ilk sırada adalar geliyor. Büyükada ve Heybeli Ada, bisiklet sporu için en uygun rotaları barındırıyor. Özellikle Büyükada’da 14 kilometrelik başlı başına bir bisiklet parkuru dahi bulunuyor. Heybeli Ada ise daha sakin ve sessiz bir yolculuk isteyenler için uygun.

 • Ceneviz Kalesi – Anadolu Feneri – Riva Rotası:

Şehir dışı bisiklet rotaları arasında en ilgi çekici olanlarından biri de Ceneviz Kalesi – Anadolu Feneri – Riva rotası. Balıkçı köylerinin arasından geçen bu rota, büyüleyici güzellikte bir manzara sunuyor ve denize girme imkanı da tanıyor.

 • Bostancı – Kartal Sahil Yolu: 

Şehir içine bir göz attığımızda, Bostancı – Kartal sahili dikkat çekiyor. Caddebostan’dan başlayıp Kartal’a kadar uzanan bu yol üzerinde, ayrı bir bisiklet şeridi yer alıyor. Muhteşem bir manzara eşliğinde pedal çevirmek harika bir his, ancak şeridi sıklıkla işgal eden piknikçilere dikkat etmenizi öneriyoruz!

 • Florya – Yeşilköy

Sahilde trafiğe çıkmadan rahat rahat bisiklete binmek isteyenlerin uğrak rotalarından biri olan bu rotada sabah bisiklete bindikten sonra çimlerde oturup dinlenebilir veya deniz manzarasında kahvaltı yapabilirsiniz.

yeşilköyde bisiklet
Yeşilköy Sahilde Bisiklet
 • Bebek Sahil Yolu:

Bebek sahil yolu da bisiklete binmek için gayet uygun yerler. Özellikle haftasonu bisiklete bineceklere öneri: Sabah erken bir saatte yola yola çıkarsanız dar sahil yolundaki trafikten kaçınmış olursunuz.

 • Kocamustafapaşa – Samatya rotası:

Kocamustafapaşa – Samatya rotası da keyifli bir bisiklet deneyimi vaat ediyor zira tarihi yarımada bölgesi keşfedecek çok sayıda güzellik içeriyor.

 • Bakırköy Sahil Yolu

Bakırköy’den başlayıp tarihi yarımadaya ya da diğer bir deyişle şehir merkezine ulaşabileceğiniz bu rotayı trafikten kaçınmak için kullanabilirsiniz. Büyük bir kısmında bisiklet yolu bulunan bu rotayı şu sıralar Yenikapı ve Bakırköy’deki sahil yolu düzenlemesi sebebiyle askıya almanızı tavsiye ederiz.

bakırköy sahil
Bakırköy bisiklet yolu
 • Polonezköy

Biraz daha off-road bir deneyim yaşayıp doğayla baş başa kalmak isteyenlere ise Polonezköy bölgesini öneriyoruz. Buradaki rota uzun, güzel ve sayısız şirin köyün de içinden geçiyor. Tabii bu rotayı seçmeden önce bisiklet aksesuarları arasından yolculuğunuzu kolaylaştıracak parçaları seçmeyi ihmal etmeyin deriz.

 • Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı’nın giriş kımında bulunan bisiklet parkurunu tercih edecekseniz mangal kokusundan kaçınabileceğiniz sabah saatlerinde yola çıkmanızı öneririz. Her ne kadar parkurun derinlikleri dumanaltı olmasa da ilk başta biraz sıkıntı olabiliyor. Ayrıca eğer arabayla gelip ormanda bisiklete bineceklerdeseniz milli park girişine girmeden arabanızı sokaklardan birine park etmeniz ve parkura bisikletinizle gitmeniz boş yere giriş parası vermenizi önleyecektir.

Belgrad Ormanında Bisiklet
Belgrad Ormanında Bisiklet

İzmir Bisiklet Rotaları

Türkiye’de bisiklete binmek için en uygun rotalar, belki de İzmir’de yer alıyor. Daha sağlıklı bir çevre planlamasına sahip olan İzmir, bisikletçileri de unutmamış.

 • Bornova – Belenbaşı – Vişneli – Kemalpaşa

Uzun bir yolculuk isteyenlere, Bornova – Belenbaşı – Vişneli – Kemalpaşa rotasını öneriyoruz. Bu rota yaklaşık 80 kilometre uzunluğunda ancak her bir noktası keşfedecek başka bir şey sunuyor.

 • Sahil Bulvarı ve Liman – Mavişehir

Bisiklete şehir içinde binmek istiyorsanız şanslınız, zira BİSİM (Bisiklet Kenti İzmir) projesi ile hemen tüm sahil yollarına ayrı bir bisiklet şeridi eklenmiş bulunuyor. Üstelik bisikletiniz yoksa bile, sistem üzerinden çok düşük ücretlere kiralamanız dakikalar sürüyor. Sadece BİSİM istasyonlarını takip ederek bile şehir içinde keyifli bir gezintiye çıkmanız mümkün. Tavsiyemiz, Sahil Bulvarı ve Liman – Mavişehir rotalarını kullanmanız. Uzun lafın kısası, İzmir’de kendinize bir bisiklet rotası çizmek oldukça keyifli bir aktivite haline geliyor.

gece bisiklet
Gece bisiklet

Antalya Bisiklet Rotaları

Bisiklet sporuna gönül verenlerin en çok sevdiği şehirlerden biri de Antalya, zira buradaki bisiklet rotaları eşsiz doğa harikaları kadar antik kentlerin de içinden geçiyor.

 • Karain Mağarası – Kırkgözler – Kırkgözhan

Şehir dışındaki en iyi bisiklet rotaları arasında Karain Mağarası – Kırkgözler – Kırkgözhan rotası geliyor. Antalya’nın keşfedilmemiş doğal güzellikleri içinden geçebileceğiniz bu rotada yanınıza bolca su almanızı öneririz.

 • Finike – Gökbük – Alacadağ – Asarönü

Bu rotayı takip ederek turistik bölgeleri de ziyaret edebilirsiniz!

 • Şehir içi

Şehir içinde bisiklete binmek içinse;  Liman, Konyaaltı sahili Beachpark, Varyant Konyaaltı Caddesi ve Falez Park (Yalım) Eski Lara yolu rotalarını öneriyoruz. Narenciye çiçekleri ve çam kokusu ile kaplı bir rota içinse, Konyaaltı’ndan başlayıp Hurma-Çakırlar mevkiine yol alabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Bisiklet Modelleri ve Aksesuarları

Bisiklet rotaları doğru seçildikten sonra bu spordan aldığınız keyfi artırıyor ve Türkiye’nin her köşesini iki teker üzerinde keşfetmenizi mümkün kılıyor. Bisiklet sporundan maksimum keyfi alabilmeniz için, uygun fiyatlı bisiklet modelleri Decathlon mağazalarında sizleri bekliyor!