YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KITEBOARD: KITEBOARD 101

Decathlon Blog’daki ilk yazımı 5 yıldır yaptığım tutku sporum kiteboard üzerine yazmaya karar verdim. Uzun yıllar rüzgar sörfü yaptıktan sonra abim sayesinde tanıştığım kiteboard benim için bir spordan ya da bir hobiden çok daha fazla şey ifade ediyor. Herkes ev, araba, sevgili, eş hayalleri kurarken ben kiteboard hayalleri ile uykuya dalıyorum.

Beni bu kadar mutlu eden, kalbimi çalan bu sporu tabiki de herkese aşılmak istiyorum. Buyrun başlayalım.

Kiteboard

Kiteboard (Uçurtma Sörfü) Nedir?

Kiteboard rüzgarın gücünden faydalanarak bir uçurtma ve küçük bir board ile yapılan bir doğa sporudur. Dünyada 20  yıldır, Türkiye’deyse yaklaşık 15 yıldır yapılan kiteboard en popüler olan doğa sporlarından bir olmuş durumda.

Eğitimler Kaç Saat ve Ne Kadar?

Kiteboard’a başlarken mutlaka 9 saatlik temel eğitimi almalısınız. 9 saatin sonunda yüksek
ihtimalle kendi başınıza kısa mesafelerde olsa gitmeye başlayabiliyorsunuz tabi 9 saat temel eğitim ve gelişim kişiden kişiye fark gösteriyor.

Temel Eğitim İçerisinde Neler Var?

  • Genel Güvenlik Kuralları
  • Ekipmanı Tanımak, Kurulum
  • Uçurmayı Kaldırmak ve Uçurtma Kontrolü
  • BodyDrag
  • Uçurtma ve board kontrolü
  • Hız kontrolü

Kiteboard’a başlarken özel bir kıyafete ekipmana ihtiyacım var mı?

Hayır, başlarken hiç bir ekipman ya da kıyafet satın almanıza gerek yok. Şortunuz, bikininiz ile gidebilirsiniz. Hava durumuna göre koruyucu kıyafetler size kiteboard okulları tarafından sağlanıyor.

Kiteboard
Daha fazlası için takipte kalın; bir sonraki yazım; Türkiye’de kiteboard yapılan yerler ve öğrenebileceğiniz kiteboard okulları.