Fit bir vücuda sahip olmak, yaşınız arttıkça zayıflayan değil de güçlenen kaslar oluşturmak ve metabolizmanızı hızlandırmak için kendinize yapabileceğiniz bir iyilik var; o da koşmak. Açık havada koşmanın keyfi ise hiçbir şeye değişilmez. Önemli olan kolay ulaşabileceğiniz, iyi bir koşu parkuru bulabilmek.

Havaların ısınması ile birlikte kapalı mekanlardan, açık mekanlara çıkma vakti de geldi. Doğanın içinde yapacağınız koşu sonrasında ne kadar iyi hissedeceğinizi anlatmaya gerek yok. Koşu ayakkabılarınızı giyin ve kendinizi doğanın içine bırakın.

İstanbul’un En İyi Koşu Parkurları

7 km’lik parkura sahip Belgrad Ormanı, İstanbul’daki en ideal alternatifler arasında yer alıyor. Ormandaki parkurun tam anlamıyla doğayla iç içe olması hem ruhunuzu dinlendirmenize hem de verimli bir egzersiz gerçekleştirmenize imkan tanıyor.

belgrad-kosu
Belgrad Koşu Parkuru

Balat – Fener Sahil Yolu da, buraya yakın oturanlar için ideal. Özellikle havanın açık, aydınlık olduğu günlerde oldukça keyif verici bir bölge.

balat sahil
Balat Sahili (görsel: http://www.istanbulfind.com)

Maçka Parkı, İstanbul koşu parkurları arasında en çok rağbet görenlerden. Koşucuların gayet iyi bildiği park parkuru gölge ve serin olması nedeniyle tercih ediliyor.

Bebek – Rumeli Hisarı Sahili, sabahın ilk ışıklarıyla uyanıp koşanlar için uygun. Eğer bu bölgeye yakın oturuyorsanız, sabah erkenden harika bir boğaz havasını içinize çekip, egzersizinizi yapıp güne başlamaktan daha keyifli ne olabilir?

bebek sahil2
Bebek – Rumeli Hisarı Sahili

Bakırköy – Zeytinburnu Sahil Yolu, 8 km’lik koşu parkuru ile Avrupa yakasındaki en iyi koşu yerleri arasında bulunuyor. Rüzgarlığınızı unutmayın!

bakirkoy-sahil-kosu
Bakırköy Sahili

Üsküdar Sahili de Anadolu yakasında oturanlar için iyi bir alternatif. Sabahın erken saatlerinde çok keyif verici olabiliyor.

Validebağ koşu parkuru, trail/arazi koşusuna uygun inişli çıkışlı bir parkur.
validebağ
Validebağ Koşu Parkuru
Florya ormanı, ortalama 2 km lik bir parkur ve şehir içinde ulaşımı en kolay yerlerden biri.
florya sahil
Florya Sahili de koşu için uygun yollardan
Ve tabii ki Caddebostan. Uzun sahiliyle koşucuların gözde rotalarından biri.

Koşu Sırasında Şunlara Dikkat Edin

Uzun süredir koşanların zaten bildiği hususları koşmaya yeni başlayanlara kısaca hatırlatalım:

Vücudunuzu Hazırlayın: Ayaklarınızda ve vücudunuzda koşu sonrasında sorun yaşamamak için ısınma ve soğuma hareketlerini unutmayın. Koşma temponuzu kademeli olarak arttırmaya özen gösterin; vücudunuza birden yüklenmeyin.

Uygun Koşu Ayakkabısı ve Koşu Kıyafeti Şart! Ayaklarda, bacaklarda oluşabilecek ağrıların önüne geçmenin tek yolu kaliteli bir koşu ayakkabısı giymekten geçiyor. Rüzgara, güneşe, yağmura karşı önlem olarak da uygun koşu malzemeleri edinmelisiniz.

big_1c7d21aa5bf7462a89993f0d0a3efac7
Koşu kıyafetleri ve koşu ayakkabıları için websitemizi ziyaret edin.

Takipte Kalın! Öncelikle nabzınızı takip edin. Nerede durmanız gerektiğini nabız atış sayınız belirleyecektir. Telefonunuzdan veya akıllı bilekliklerden de koştuğunuz mesafeyi, koşma sürenizi takip ederek, düzenli kayıt altına alabilirsiniz.

Koşmak, az ekipman gerektiren sporlardan biridir. Ancak ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar da sağlıklı ve verimli bir egzersizin olmazsa olmazlarıdır. Dilerseniz gözlük, şapka, rüzgarlık, koşu ayakkabısı gibi gereksinim duyacağınız bütün malzemelerin hepsini birden Decathlon‘dan online olarak kolaylıkla temin edebilirsiniz.