Kaya tırmanışı, son yıllarda dünya çapında popülerliği en hızlı artan sporlardan biri. Bu artışı Türkiye’de de görmek mümkün. Ülkemizde her yıl yüzlerce kişi kaya ile tanışıyor. İnsanın kendisini daha iyi tanımasını sağlayan bu kısmen yeni adrenalin sporu, bazıları için bir hayat şekli, bazıları için ise haftasonlarını renklendiren bir hobi. “Bu haftasonu ne yapsam?” sorusuna bir cevap arıyorsanız, size kaya tırmanışına bir şans vermeyi tavsiye ederim.

big_01fc97b55fe5467d8019dc77988f1fd1

Nereden başlamalı?

Spor rotalarda (daha önce başkalarının hazırladığı, duvarlara boltlar vidalayarak güvenlik önemlerini aldığı rotalar) kaya tırmanışı, her ne kadar son derece güvenli olsa da, belli bir temel eğitim gerektirmekte. Bu eğitim, nereden veya kimden alındığına bağlı olarak birkaç gün sürebilir.

Her doğa sporu tutkunu gibi, kaya tırmanışının tutkunları da bu sporun gelişmesi için elinden geleni yapmakta. Bu sporun yaygınlaşması için çoğu büyük üniversitenin kulüpleri bulunakta. Bazı üniversiteler; bu sporun eğitimini, hiçbir kar amacı gütmeden, okul öğrencisi olma şartı olmaksızın her yaştan insana vermekte.

Eğer bu üniversiteler yakınlarınızda yoksa, internetten çok kısa bir araştırmayla bulabileceğiniz onlarca bağımsız kulüp bulunmakta. Bunun yanı sıra Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun eğitimleri de yılın belli zamanlarında açılıyor.

Kulüplerin her ne kadar yeni tırmanış arkadaşları edinmek gibi büyük bir avantajı olsa da, eğer kulüplere ayıracak zamanınız yoksa, deneyimli bir tırmanıcı arkadaşınızdan rica ederek ondan eğitim alabilir ve onunla tırmanışlara devam edebilirsiniz. Eminim ki size seve seve yardımcı olacaktır.

Kaya Tırmanışı Rotaları: Evden çıkıp 2 saat sonra kayayla buluşmak

 Gönül istedi ki 5 dakika sonra tırmanışa başlayalım, şehirde yaşamanın kötülüğü de bu işte. Neyse ki büyük şehirlerin hemen yakınlarında, ister arabanıza atlayıp gidebileceğiniz ister dolmuş/otostop gibi yollarla ulaşabileceğiniz tırmanış bahçelerinin sayısı Türkiye’de oldukça fazla. Bunların belli başlı olanlarını sizinle paylaşayım:

  •  Geyikbayırı, günümüzde ülkemizki en büyük ve popüler tırmanış bahçesi. Barındırdığı her seviyeden yüzlerce rota ile hem yerli hem yabancı yüzlerce tırmanıcıyı kendisine çekmekte. Bu kaya tırmanış cennetinin tek kötü tarafı, Antalya’nın muhteşem doğasına rağmen, yaz aylarında tırmanış yapılamayacak kadar sıcak olması.
Geyikbayırı - adventure.nationalgeographic.com
Geyikbayırı – National Geographic
  • Ballıkayalar, İstanbul’a çok yakın olması ve doğal güzelliği sayesinde bir çok doğa sevdalısını kendine çeken bir tabiat parkı. Kocaeli-Gebze’ye bağlı bu park, İstanbullu tırmanıcıların sadece 1.30 saatte ulaşabilemesi sayesinde oldukça popüler.
  • Kaynaklar, İzmir’in Buca ilçesine bağlı bir köyden ismini alan bu tırmanış bahçesi; en basit seviyeden, henüz daha proje aşamasında bulunan rotalara kadar her tip tırmanıcıya açık.
  • Karakayalar, Ankara-Eskişehir karayolunda bulunan bir tatar köyü ve aynı zamanda bozkırın ortasında yükselen kaya bloklarıyla bir tırmanış cenneti. Anadolu bozkırlarının ortasında yükselen bu kayaların hemen yanında yemyeşil bir kamp alanı olması da büyük bir şans. Her seviyeden tırmanışçı için, mükemmel bir deneyim.
Karakayalar
Karakayalar

Bu bahçelerin yanı sıra; Bursa-Narlıdere, Sakarya-Geyve, Bilecik-Pelitözü, Bilecik- Gölpazarı, Antalya-Olimpos, Eskişehir-Sivrihisar, Antalya-Sivridağ gibi muhteşem kaya tırmanış bahçeleri de Türkiye’yi bu spor açısından zenginleştirmekte.

Peki kaya tırmanışı için hangi malzemeleri kullanmam gerekiyor?

Daha çok değil, 20 sene önce Türkiye’de bu spora başlamak isteseydiniz; sanırım en büyük soru bu olurdu. Neyse ki artık ülkemizde malzeme o kadar da büyük bir problem değil.

Ege-timanirken-Efkan-emniyet-aliyor

Hobi amaçlı kaya tırmanışı yapan birinin ihtiyacı olan 8 malzeme var:

Eğer bir kulüp ile başlarsanız, çok büyük bir ihtimalle kulübünüz size kask, tırmanış ipi, tırmanış kemeri, emniyet aleti, HMS ve ekspressleri verecektir. Tek yapmanız gereken kendi seviyenize uygun kaya tırmanış ayakkabınızı seçip kayalara sarılmak.

Temel tırmanış eğitimine sahipseniz ve bireysel olarak tırmanış yapmak istiyorsanız, tırmanış partnerinizle ortak olarak bu malzemeleri temin edip kullanabilirsiniz. Doğru malzeme seçimini, sizler ile bir sonraki blog yazımda paylaşmaktan zevk duyarım.

Decathlon’un tutku markalarından, Simond; inovatif yapısı, 1860’dan beri gelen 150 yılı aşkın deneyimi ve UIAA, AFNOR, CEN standartlarına uygun ekonomik malzemeleriyle, seçiminizde size yardımcı olacaktır.

Shooting Simond Margalef (ES) 2014

Kampçılık, trekking, kaya tırmanışı, hepsi bir arada! 

Outdoor sporlarının en güzel tarafı; birden çok deneyimi ve duyguyu aynı anda yaşayabilmeniz. Örneğin Ballıkayalar’da günün ilk ışıklarında, eşsiz doğa ve akan derenin sesi eşliğinde 2 saatlik güzel bir yürüyüş ile ısındıktan sonra kaya tırmanışı yapmak mümkün. Akşamında ise uygun bir kamp alanında, yıldızların altında sonu gelmeyen sohbetlerin ardından 2 saniyede kurabileceğiniz Quechua 2 Seconds çadıra girip uyuyabilirsiniz. Ertesi sabah kalkıp tırmanışa devam etmek ise pahabiçilmez bir zevk olacaktır.

Ege KURT

Tırmanış, Kamp ve Su Sporları Çevirmeni