Forma girmenin, ruhsal ve fiziksel rahatlama sağlamanın, kaslarınızı güçlendirmenin en etkili yollarından biri yüzmek. Haftada 3-4 kez farklı stillerde yüzmek hem kilo vermeyi kolaylaştırıyor hem de fit bir vücuda sahip olmanızı mümkün kılıyor.

big_582dc51e61be44bc85802ec919fa86b2

Yüzmek için iyi derecede yüzme bilmenize, profesyonel bir yüzücü olmanıza gerek yok. Hatta yüzme bilmiyor olsanız bile suyun içinde yapacağınız aerobik egzersizleriyle etkin sonuçlar alabilirsiniz. İyi bir diyet eşliğinde gerçekleştirildiğinde yüzme ile kilo verme oldukça kolaydır. Bunun nedeni de, suyun direncinin fazla olması ve dolayısıyla vücudun su içinde daha fazla kalori harcayarak, daha fazla yağ yakmasıdır.

Yüzmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Vücut sağlığına olduğu kadar ruh sağlığına faydaları da kanıtlanmış olan yüzme sporu meditasyona benzer etkiler doğurur. Sakinleştirici etkisi büyüktür. Diğer sporlara kıyasla da yüzme, sakatlanma riskinin en az olduğu egzersizlerden biridir. Duruş, zamanlama ve denge faktörlerinin ön planda olduğu yüzmeden kısa sürede etkili sonuçlar almak için şu hususlara dikkat ettiğinizden emin olmalısınız:

Doğru Pozisyonu Alın

Yüzme esnasında vücudun tam yatay pozisyonda olacak şekilde konumlanması önem taşır. Baş, boyun ve sırt aynı hizada olmalıdır. Aynı şekilde, kol ve bacaklarınız da doğru pozisyonda olmalı ve her kulacınızda enerjinizin doğru yönlenmesini sağlamalıdır.

big_89599abc7aa14f8893b57ec842cbaa6d
Baş-boyun-sırt aynı hizada olmalıdır

Nefesinize Odaklanın

Nefes alıp verme tekniği yüzmede en önemli noktalardan biridir. Ağızdan nefes alıp, burundan nefes verilir. Nefesinize odaklandığınızda, nefes nefese kalmadan daha uzun süreler yüzebilirsiniz.

En Az 30 Dakika Yüzün

Yüzme egzersizinden sonuç alabilmek için suyun içinde en az 30 dakika kalmanız gerekir. Çünkü vücudun suya alışması, kasların çalışmaya başlaması zaman alır. Bu süre boyunca, yüzmenin yanı sıra, suyun içinde direnç egzersizleri de yapabilirsiniz.

Farklı Yüzme Çeşitleri Uygulayın

Yüzme egzersiziniz sırasında farklı stiller uygulamak, vücudunuzdaki farklı kasların çalışmasını sağlar. Yüzme seansınıza; kelebek, kurbağa, serbest stil ve sırt üstü yüzme çeşitlerinden her birini dahil edebilirsiniz.

Hangi Sıklıkta Yüzmek Gerekir? big_b443adde085d4e0680295745286c1073

Yüzmenin sunduğu mucizevi faydalardan yararlanmak için, gün aşırı yüzmeniz tavsiye edilmektedir. Her gün yüzmek kas yorgunluğuna neden olabilmektedir. Belli bir program dahilinde, haftada 3-4 kez, farklı yüzme stillerini birleştirerek yüzebilirsiniz. Düzenli uygulayacağınız bir program fit bir vücuda sahip olmanızı mümkün kılacaktır. Yüzme öncesi ısınma, sonrasında da soğuma hareketlerini unutmamalısınız.

Size en yakın Decathlon mağazasına uğrayarak veya www.decathlon.com.tr adresinden ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri hemen temin ederek, yüzmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

Serin sular sizi bekliyor; keyfini çıkarın!