Her yaş grubundan kişilerin yapabileceği sporlar arasında, yürüyüş ilk sırada geliyor. Yürüyüş sporu, diğer sporlara geçiş yapmak için bir başlangıç olarak kullanılabileceği gibi, başlı başına bir spor dalı olarak da icra edilebiliyor. Yürümenin faydaları saymakla bitmiyor: kan basıncını düzenliyor, tansiyonu düşürüyor, akciğer kapasitenizi artırıyor ve zayıflamanıza dahi yardımcı oluyor. Üstelik çok fazla bir malzeme de gerektirmiyor, çoğunlukla bir yürüyüş ayakkabısı ihtiyacınız olan tek şey oluyor. Yürümek zor bir spor değil, ancak hafife de almamak gerekiyor. Doğru ve uygun malzeme kullanımı, başka bir deyişle yürüyüş ayakkabası modelleri arasından en doğru seçimi yapmak, burada da önemli, zira bu sayede hem performansınız artıyor ve hem de sakatlanma riskiniz azalıyor. Yürüyüş ayakkabısı, ihtiyacınız olan en önemli malzemeler arasında ve sanılanın aksine, herhangi bir spor ayakkabı bu işi görmüyor. Yürüyüş ayakkabıları esnek, hafif ve ayak tabanına da destek vermek zorunda, tüm bunları sağlayabiliyorsa aktif olarak yürüdüğünüz mesafeyi dahi artırabiliyor. Elbette hava koşullarına dayanıklılık da bunların arasında – zira bildiğiniz üzere yürüyüş sporu açık havada gerçekleştiriliyor!

marche rapide good 45

Tempolu Yürüyüş Nedir?

Yürüyüş ayakkabılarının tüm bu özellikleri taşıması zorunlu, zira yürüyüş sporu “rastgele” yürümek anlamına gelmiyor. Bu sporu yaparken belli bir ritme sadık kalmak, vücudun hemen her yerini yürümeye yardımcı olması için kullanmak ve sabit bir temponun altına düşmemek gerekiyor. Buna tempolu yürüyüş deniyor – “hızlı yürümek” anlamında kullanılan bir tabir bu. Ancak tempolu yürüyüş, sadece hızdan çok daha fazlasını içeriyor. Tempolu yürüyüş, yukarıda da belirttiğimiz gibi özel bir egzersiz şekli; vücudunuz terliyor, nefes alma hızınız yükseliyor, kaloriler yakılıyor ve özellikle göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkün oluyor. Yürüyüş sporu, “sadece yürümekten” daha fazlasını gerektiriyor ancak karşılığını da veriyor. Bir saat boyunca tempolu yürüyüş yapmak, 70 kilo bir kişiye 252 kalori, 100 kilo bir kişiye ise 360 kalori yaktırıyor. Yani özellikle iş kilo vermeye geldiğinde tempolu yürüyüşün faydaları ön plana çıkıyor.

İşte yürüyüş ayakkabısı kullanmak –ve doğru ayakkabıyı seçmek- bu nedenle önemli; zira tempolu yürüyüş yaparken nefes nefese kalmasanız dahi vücudunuz zorlanıyor. Bunun etkisi de, en çok ayaklarınızda görülüyor. Zira yürüyüş sırasında ayaklarınız sadece vücudun yükünü çekmekle kalmıyor; kiriş, bağ dokuları ve kaslarınız ciddi bir baskı altında kalıyor. Doğru yürüyüş ayakkabısı seçimi, bu baskıyı azaltıyor ve hem daha rahat, hem de daha uzun süre yürümenizi sağlıyor. Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı sorusunun cevabı ise oldukça basit: kalın tabanlı, esnek, hafif ve ayağın yapısı ile uyum göstermesi gerekiyor.

marche rapide good 42

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Eminiz ki hepinizin aklına “Yürüyüş ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeli?” sorusu geldi. Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Yürüyüş ayakkabısının burun kısmı sert değil yumuşak olmalı, ayrıca ayak parmaklarınız ile ayakkabının ucu arasında da bir boşluk bulunması fayda sağlıyor. Sanılanın aksine sert veya sıkı bir ayakkabı kullanmak önerilmiyor, zira bu tip ayakkabılar tırnaklarınızın zarar görmesine, ayaklarınız üzerinde fazladan baskı oluşmasına ve yürüyüş sürenizin kısalmasına neden oluyor. Bu bağlamda, Newfeel serisi yürüyüş ayakkabıları, aradığınız her şeyi –ve daha fazlasını- size kolayca sunuyor.

PW100 Newfeel modeline bir göz atalım:

kuru havalarda patika veya yolda aktif yürüyüş yapmak için tasarlanan bu ayakkabı, her şeyden önce ayaklarınızın hava almasını sağlıyor. Nefes alan yapısı, uzun süreli yürüyüşlerde dahi ayaklarınızın terlemesini –ve beraberinde kötü kokuların oluşmasını- engelliyor. EVA sünger bileşenli kalın dış tabanı, darbeleri emiyor ve ayaklarınızın basınçtan mümkün olduğunca az etkilenmesini sağlıyor. Tabanında bulunan çentikleri ve filesi sayesinde de, yürüyüş ayakkabılarında şart olan esnekliği kolayca sunuyor. Gerçek yürüyüş koşullarında test edilen Newfeel serisi ayakkabılar, hem performansınızı artırıyor ve hem de ayaklarınızın rahat edip gerekli desteği almasını sağlıyor.

Birbirinden farklı yürüyüş ayakkabısı modellerimiz için hemen buraya tıklayın!

Sağlıkla ve sporla kalın!