Yıldızları mükemmel bir şekilde izleyerek uykuya dalmak istiyorsanız en temel kuralları, önerileri ve güvenlik hatırlatmalarını sizlerle paylaşalım istedik ki hayatınızın en güzel gecelerinden birini yaşayın!

Çadırda kalmak deyince hemen aklınıza uzun süreli bir kamp hayatı gelmesin. Sadece bir gecenizi çadırda geçirerek de doğanın keyfine varabilirsiniz. Üstelik böyle bir gecenin çok teknik ekipmana ihtiyacı yok! Şehirden bir süre uzaklaşıp, doğa sesleriyle huzur bulurken dünyanın en uygun fiyatlı kaçamağını gerçekleştirmek ruhunuzu olduğu kadar cebinizi de rahatlatır 🙂

_DSC2030

> Çadırımı nereye kursam?

Aslında çadırınızı kuracağınız yeri seçerken bakmanız gereken özellikler çok az ve basittir:

  • Su kaynağına yakın olmak çok önemlidir. Yanınızda çok fazla su taşımak zorunda kalmazsınız ve yanınıza alacağınız birkaç su temizleyiciyle işin içinden çıkabilirsiniz,
  • Rüzgardan olabildiğince uzak, kuru ve düz bir alan,
  • Batı ya da doğuyu görebileceğiniz bir konum. Bu aslında tamamen kişisel bir karardır. Güneşin batışında oluşan o mükemmel turuncu maviliği görmek mi yoksa doğan güneşi gözünüzü kırpmadan izlemek mi? Seçim sizin!

_DSC7066

“ Ben orada asla kamp yapmam” demeniz gereken yerler:

  • Bir geçişte ya da rüzgarın çok etkileyeceği yerlerden uzak durmalısınız. Bunun dışında da yıldırım ya da şimşek ihtimaline karşı da bulunduğunuz ve çadırınızı kuracağınız yere dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Bataklık yakınlarındaki yerlerden de uzak durmalısınız. Çünkü alt kısmında fazlasıyla hassas bitki örtüsü ve kalıntılar bulunabilir. Yere yapacağınız basınç sizi dibe çekebilir!
  • Yerleşim ve uyku alanınızı hayvan sürülerinin olabileceği yerlerde de yapmamaya özen gösterin. Orada oluşunuz ve oluşacak sesler hem onları hem de onların başındaki bekçi köpeğini rahatsız edebilir.

_T8A7733

> Ormanda bir gece geçirmek?

Ormanda küçük bir kamp kurmak çok keyifli ve heyecanlıdır. Genel ormanlık alanlarda hava sıcaklığı 1-3 dereceden mutlaka daha fazladır. Ama siz yine de kamp yapacağınız alanın yakınlarındaki kozalak ağacı sayısına dikkat edin. Karınca saldırısına uğrayabilirsiniz 🙂

Kamp kurmaya karar verdiğiniz yerde karınca yuvası olup olmadığını kontrol edin! O yuvadan en az 100 metre uzakta olmalısınız!

_T8A0822

> Kamp kurmanın kuralları olduğunu unutmayalım

Yağmur yağması ihtimaline karşı çadırın çevresine geleneksel hendek kazabilirsiniz. Çok derin kazmanıza gerek yok, sadece olası bir sızıntıyı engellemek için 2-3 cm derinliğinde olması yeterlidir

Kamp ateşi olmadan bir kamp hayal etmiş olamazsınız?  Ortamı sempatikleştirip daha eğlenceli hale getirmenin yanı sıra küçük hayvanları gece boyunca uzak tutacaktır. Ateşi söndürdüğünüzde bile çıkan kokusu hayvanları saatlerce uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

Fazla gelen yemekleri ya da artıkları kamp yerinizde bırakmayın. Birçoğu doğada çözünmüyor ve hayvanların sindirimine ciddi anlamda hasar verebiliyor.

_Q0R5613

>  Kamp alanları             

Kamp yapmaya gitmeden önce alanın kampa müsait olup olmadığını, o alanda kamp yapmanın ya da bulunmanın yasak olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Bizim için tam kamplık alan gibi görünen bazı alanlar devlet korumasında ve girişe izin verilmiyor olabilir. Yolculuğunuza çıkmadan önce bunları netleştirmiş olduğunuzdan emin olun.

Bunun dışında Decathlon ailesi olarak doğal ortamlarda biz eğlenirken, oranın gerçek oturanlarının da mutluluğunu önemsediğimizi hatırlatmak isteriz. Lütfen kamptan sonra tüm çöplerinizi toplayın, arkanızda yemek bırakmayın ve en önemlisi bitkilere zarar vermemeye özen gösterin ki bir sonraki ziyaretinizde de tüm o güzel manzaraları tekrar görebilin.