Yıldızları mükemmel bir şekilde izleyerek uykuya dalmak istiyorsanız en temel kuralları, önerileri ve güvenlik hatırlatmalarını sizlerle paylaşalım istedik ki hayatınızın en güzel gecelerinden birini yaşayın!

Çadırda kalmak deyince hemen aklınıza uzun süreli bir kamp hayatı gelmesin. Sadece bir gecenizi çadırda geçirerek de doğanın keyfine varabilirsiniz. Üstelik böyle bir gecenin çok teknik ekipmana ihtiyacı yok! Şehirden bir süre uzaklaşıp, doğa sesleriyle huzur bulurken dünyanın en uygun fiyatlı kaçamağını gerçekleştirmek ruhunuzu olduğu kadar cebinizi de rahatlatır 🙂

_DSC2030

> Çadırımı nereye kursam?

Aslında çadırınızı kuracağınız yeri seçerken bakmanız gereken özellikler çok az ve basittir:

 • Su kaynağına yakın olmak çok önemlidir. Yanınızda çok fazla su taşımak zorunda kalmazsınız ve yanınıza alacağınız birkaç su temizleyiciyle işin içinden çıkabilirsiniz,
 • Rüzgardan olabildiğince uzak, kuru ve düz bir alan,
 • Batı ya da doğuyu görebileceğiniz bir konum. Bu aslında tamamen kişisel bir karardır. Güneşin batışında oluşan o mükemmel turuncu maviliği görmek mi yoksa doğan güneşi gözünüzü kırpmadan izlemek mi? Seçim sizin!

_DSC7066

“ Ben orada asla kamp yapmam” demeniz gereken yerler:

 • Bir geçişte ya da rüzgarın çok etkileyeceği yerlerden uzak durmalısınız. Bunun dışında da yıldırım ya da şimşek ihtimaline karşı da bulunduğunuz ve çadırınızı kuracağınız yere dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Bataklık yakınlarındaki yerlerden de uzak durmalısınız. Çünkü alt kısmında fazlasıyla hassas bitki örtüsü ve kalıntılar bulunabilir. Yere yapacağınız basınç sizi dibe çekebilir!
 • Yerleşim ve uyku alanınızı hayvan sürülerinin olabileceği yerlerde de yapmamaya özen gösterin. Orada oluşunuz ve oluşacak sesler hem onları hem de onların başındaki bekçi köpeğini rahatsız edebilir.

_T8A7733

> Ormanda bir gece geçirmek?

Ormanda küçük bir kamp kurmak çok keyifli ve heyecanlıdır. Genel ormanlık alanlarda hava sıcaklığı 1-3 dereceden mutlaka daha fazladır. Ama siz yine de kamp yapacağınız alanın yakınlarındaki kozalak ağacı sayısına dikkat edin. Karınca saldırısına uğrayabilirsiniz 🙂

Kamp kurmaya karar verdiğiniz yerde karınca yuvası olup olmadığını kontrol edin! O yuvadan en az 100 metre uzakta olmalısınız!

_T8A0822

> Kamp kurmanın kuralları olduğunu unutmayalım

Yağmur yağması ihtimaline karşı çadırın çevresine geleneksel hendek kazabilirsiniz. Çok derin kazmanıza gerek yok, sadece olası bir sızıntıyı engellemek için 2-3 cm derinliğinde olması yeterlidir

Kamp ateşi olmadan bir kamp hayal etmiş olamazsınız?  Ortamı sempatikleştirip daha eğlenceli hale getirmenin yanı sıra küçük hayvanları gece boyunca uzak tutacaktır. Ateşi söndürdüğünüzde bile çıkan kokusu hayvanları saatlerce uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

Fazla gelen yemekleri ya da artıkları kamp yerinizde bırakmayın. Birçoğu doğada çözünmüyor ve hayvanların sindirimine ciddi anlamda hasar verebiliyor.

_Q0R5613

>  Kamp alanları             

Kamp yapmaya gitmeden önce alanın kampa müsait olup olmadığını, o alanda kamp yapmanın ya da bulunmanın yasak olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Bizim için tam kamplık alan gibi görünen bazı alanlar devlet korumasında ve girişe izin verilmiyor olabilir. Yolculuğunuza çıkmadan önce bunları netleştirmiş olduğunuzdan emin olun.

Bunun dışında Decathlon ailesi olarak doğal ortamlarda biz eğlenirken, oranın gerçek oturanlarının da mutluluğunu önemsediğimizi hatırlatmak isteriz. Lütfen kamptan sonra tüm çöplerinizi toplayın, arkanızda yemek bırakmayın ve en önemlisi bitkilere zarar vermemeye özen gösterin ki bir sonraki ziyaretinizde de tüm o güzel manzaraları tekrar görebilin.

 

11 YORUMLAR

 1. decathlon denince sinirlerim zıplıyor. başka yerde bulabiliyorsam decathlondan bir şey almak istemiyorum.
  sebep: eskiden mahalle bakkalları poşet vermemek için deli olurdu, bir ekmek bir kola aldın sana poşet mi vereceğim diye bakarlardı adamın gözüne, elinde taşı der gibi. Decathlon’un arsız kapitalizmi, çevrecilik kılıfı ile köylü ahmet amcanın pintiliği ve geri kafalılığını birleştirmeyi başardı. helal olsun diyorum.

  • Merhaba Ulaş Bey,
   1 Aralık’tan itibaren satmaya başladığımız plastik poşetlerimizle ilgili daha detaylı bilgi vermek isteriz.
   Amacımız müşterilerimizin hiç plastik poşet almamasını/kullanmamasını sağlamaktır. Yaptığımız ücretlendirme sadece farkındalık yaratmak içindir. Şu an Türkiye’de plastik poşet satışı yapan firmaların sayısı çok az ve bunu bir vakıf ile birleştirenlerin sayısı daha da azdır. Bu projede amacımız müşterilerin yıllardır Türkiye’de ücretsiz tükettikleri plastik poşetleri veya plastik içerikli ürünlerin tüketiminde kendilerine soru sordurmak, duyarlılık başlatmaktır.Decathlon’dan yapacağınız alışverişlerde daha önce kullandığınız poşetleri yanınızda getirip kullanabilir veya yakında sizlerle olacak bez çantalarımızı kullanabilirsiniz.
   Avrupa menşeili bir firma olduğumuz için oradaki iyi örnekleri ülkemizde uygulamak istiyoruz.
   Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaptığımız çevre projeleri ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgili bilgileri;
   http://corporate.decathlon.com/…/surdurulebilir-gelisme/ adresinden okuyabilirsiniz.
   Daha fazla bilgi almak isterseniz sizi ve ilgili herkesi merkez ofisimizi müşterilerimize açtığımız her ayın ilk çarşambası bekleriz.
   İlginize teşekkür ederiz.

   • Firmanızı tebrik ederim güzel bir düşünce….diğer firmalarında örnek alması dileğiyle…

   • Küçük bir ekleme yapmak isterim, Plastik sektörü içinde olan birisi olarak… Plastik, kağıt ambalaja göre daha çevrecidir çünkü plastik %100 dönüştürülebilirken kağıt sadece %30 dünüştürülebiliyor. Fakat doğada çözünmeye gelince elbette kağıt daha çabuk çözünür. Şayet biz bunları doğada çözünmek düşüncesi yerine yani poşetlerimizi sağa sola çöp olarak atacağımıza, geri dönüştürme bilincine ulaşsak duyarlı firmaların ya da çevrecilerin buna hiç bir şekilde karşı çıkacağını sanmam.. Doğadaki en büyük katil insandır..

  • Kesinlikle katılıyorum. Çevrecilik kılıfı uydurmuşlar bedava vermiyorlar. Ama parasını verince çevrecilik falan kalmıyor. Kendileri nasıl getiriyormuş ürünleri kese kağıdına mı sarıyorlarmış. Kendi kendini yok eden poşetler var veya panolarla nilinçlrndirebilirsin. 10 kuruş daha fazla al mak için yapma decathlon

   • Merhabalar,
    Bu projeyle amacımızın plastik poşet kullanımını azaltmak olduğunu söylemek isteriz öncelikle. Bu yüzden dilerseniz alışverişlerinizde yanınızda daha önce kullandığınız Decathlon poşeti getirebilir veya sırt/el çantanızı kullanabilirsiniz. Ayrıca yakında bez çantalarımızla da sizlerle olacağız.
    Paylaşımınız için teşekkür ederiz.

  • Sevgili Decathlon köyde doğan ve köyde yetişmiş bir insan olaral olarak sizkleri en içten duygularımla selamlıyor ve işlerinizde başarılar diliyorum. Malum şahsa vermiş olduğunuz yanıt umarım kendisine faydalı olmuştur. Ben kendisini buradan anadolunun herhangi bir köyüne davet ediyorum gelsin ki o köylü dediği insanların ne kadar cömert ve ne nekadar fedakar olduğunu görebilsin. Ülkemize kazandırmaya çalıştığınız bu alışkanlık taktire şayan ben de artık marketlere cebimde poşetle veya sırtımda çantayla gidiyorum çok teşekkür ederiz hep var olun.

 2. Plastik poşet konusunda bütün Türkiyede farkındalık olmasık lazım. Bu açıdan başlattığınız kampanya güzel. Zira köylere dahi gittiğimizde poşetleri ve çöpleri derelere attıkalrına bizzat şahit oldum. Hadi organik olan çöpler bir şekilde doğada çözülüyor peki ya poşetler….

 3. Yaptığım yurtdışı seyahatlerinden gördüm ki, bir çok market yıllar önce poşet vermeyi durdurdu ve ücretli hale getirdi. insanlar marketlere giderken yanlarında bez torbalarını götürüyorlar. ama maalesef ki avrupa avrupa diye inlerken oralarda uygulanan güzel kurallar ülkemizde uygulanmaya başladığında hırrrrrrrr.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.