Doğada geçireceğiniz günlerden en güzel şekilde keyif alabilmeniz için ilk yardım kitinizi unutmamanızı ve gerekli aşılarınızı doğayla uzun süreli olarak buluşmadan önce mutlaka yaptırmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Ah bir de unutmadan; sizin için “küçük sineklerle başa çıkma” rehberi de hazırladık 🙂

İlkyardım çantası olmazsa olmaz!

Tüm doğa yürüyüşlerinizde çantanızın olmazsa olmazı olan ilkyardım çantanıza geldi sıra! Her zaman çantanızda olmasının yanı sıra, her doğa yürüyüşü maceranızdan önce kontrol ederek eksik bir şey olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Aşağıdaki İlkyardım çantamı nasıl hazırlamalıyım? bölümümüzü keşfedin!

conseils_sport3-trousse-secours

Sürekli kullanabileceğiniz eşyaların elinizin altında olması çok önemlidir:

 • şarjı dolu bir cep telefonu
 • enerji barları
 • güneş kremi
 • tuvalet kağıdı
 • bıçak
 • kafa lambası
 • düdük
 • çengelli iğne
 • termal battaniye
 • mum
 • çakmak ya da kibrit (tabi yanınızda başka aydınlatıcılar da olsun!)
 • pusula
 • küçük bir ip
 • Su geçirmez çantanızı da aldınız mı bunların hepsi kuru kalır

DSCF6772

Huzurlu bir doğa yürüyüşü macerası için önce aşılar!

Sportif aktivitelerinizden önce her sporun kendisine özgü bir ön hazırlığı olduğunu hatırlatalım. Doğa yürüyüşünün ön hazırlığı da gerekli aşıları yolculuk öncesinde yaptırmış olmaktır.

Bu konuda önceliği tetanoz aşısına vermenizi öneriyoruz. Dal parçasından ya da hayvan kalıntılarından bulaşabilecek bir hastalık olduğundan dolayı, doğa yürüyüşü maceranızdan önce bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte fayda var.

DBT aşıları (difteri, boğmaca, tetanoz) 25 yaşında, 45 yaşında ve 65 yaşından sonra da her 10 yılda bir yaptırılmalıdır.
Önerimiz: aşıların etki süresi ve yapılma süreleri farklı olduğundan, bu önlemi etkinliğinizden uzun bir süre önce almaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

_T8A1431

Güzel tatiliniz sineklere kurban olmasın:

Kamp alanları doğanın içinde olduklarından onlarca hayvanın karşımıza çıkması çok normal. Ama sinekleri ve böcekleri nedense bir tilki, bir maymun, bir sincap kadar çok sevemiyoruz 🙁 Hem de ısırıp soktukları için tüm tatil onun can acısı ve stresiyle geçebiliyor. O yüzden önlemlerimizi almakta fayda var!

Arılar ve eşek arıları: Yazın daha çok tatlı ve kokulu yiyeceklere yönelirler. Bu yüzden arılar etrafınızdayken dikkatli olmakta fayda var. Arı sokması durumunda hızlıca müdahale edilmeli ve iğne dikkatlice çıkarılmalıdır. Bu süreçte de iğnenin kırılmadan çıkarıldığından emin olun, derinin altında iğne parçası kalmamalıdır çünkü zehrini bırakabilir.

İğneyi dikkatlice çıkardıktan sonra iğnenin çıkarıldığı alan iyice temizlenmeli ve sonrasında yumuşatıcı bir merhemle tedavi edilmelidir. Bu bakım yöntemi aynı zamanda derinizi yakabilecek bitkilerle temas ettikten sonra da kullanılabilir.

TT8A4941

Sivrisinekler: Gün battıktan sonra ortaya çıkarlar ve 600-2000 m’lik yerlerde daha çok görülürler. Gece gelmeden mutlaka üstünüze sivrisinekleri sizden uzak tutacak losyonlardan sürün. Yatma zamanı geldiğindeyse sivrisinek koruyucu cibinliğiniz mışıl mışıl uyumanıza yardımcı olacak 🙂

Atsinekleri: Daha çok göl kenarlarında yaşarlar. Sizi ısırdıklarında hızlı bir şekilde o alanı dezenfekte edin ve daha sonrasında acınızı azaltacak antiemflamatuvar krem sürün.

Keneler: Lyme hastalığına sebep veren keneler genelde ormanlarda ve yüksek ağaçlarda bulunur. Kenelerden nasıl korunursunuz? Uzun ve açık renk bir pantalon giyin. Rengin açık olması sayesinde üstünüzde kene varsa farketmeniz çok daha hızlı olur. Kenenin yapışması durumundaysa derinizin altında kalan kısmı mutlaka çıkarmanız gerekmektedir. Kene yapışması durumu yaşarsanız dönüşünüzde mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Doğru giyim ve alacağınız önlemlerle maceranız çok daha keyifli hale gelecektir!

İlkyardım çantasını nasıl hazırlamalıyım?

1-2 günlüğüne çıktığınız doğa keşiflerinizde ilkyardım çantanızda neler olmalı?

Bir yarayı iyileştirmek için: Yaralanma durumunda en önemlisi yaralı kısmı temiz su ve sabunla bolca yıkamak ve durulamaktır. Dezenfektanlar sadece temizlenmiş bir yara üstünde kullanılmalıdır. Yıkayıp duruladığınız yarayı gazlı bezle kapatıp bandajlayın, ancak döndüğünüzde de mutlaka doktora gitmeyi unutmayın! Küçük pansumanlar ve olabilecek küçük kazalar için de yanınızda küçük bir makas bulundurmanızda fayda var._Q0R3570

Yaşanabilecek küçük hastalıklar için: Ateş ve ağrı için yanınızda mutlaka ağrı kesici bulundurun. Baş dönmesi, kusma ya da ishal durumunda kullanabileceğiniz ilaçlar için ise eczaneye danışarak sizin için en uygun olanı almaya özen gösterin. Mis gibi doğada tüm gün baş dönmesi ve kusmayla vakit geçirmek istemezsiniz!

Büyük kaza durumlarında ya da sizi şüpheye düşürecek bir durum olduğunda: Jandarmayı ya da polisi arayın ve durumunuzun aciliyetini bildirmeyi unutmayın.

Her ne kadar teknolojiden uzak kalalım dediysek de, cep telefonumuzu yanımıza almayalım demedik. Yanınızda mutlaka cep telefonunuz olsun (hatta almışken su geçirmez küçük bir çanta da alın ki nem, yağmur vs telefonunuza zarar vermesin). Bunun dışında; biraz enerji barı, güneş kremi, tuvalet kağıdı, çengelli iğne, bıçak, makas, mum, kibrit, çakmak, kafa lambası, düdük, küçük bir ip ve termal battaniye de yanınızda her daim bulunmalıdır. Bunlar için de küçük su geçirmez küçük bir çanta düşünebilirsiniz.