Tertemiz havada bir çoğumuz güneşin çarptığını anlamayız. Bunun önüne geçmek için alabileceğiniz önlemleri yazımızda topladık. Keyifli okumalar!

_Q0R5084

Doğa yürüyüşü gününüzü havaya göre ayarlamak

Bütün yaz hava sıcak diye eve kapanacak değiliz, zaten yazın kendimizi ya denize ya da doğanın kucağına atmak isteriz. Ancak ikisinde de güneş faktörünü unutmadan hareket etmemiz gerekiyor. Doktorlar üç yaşından küçük çocukların uzun süre güneşe maruz kalmasının zararlı olduğunu belirtiyor, o yüzden eğer çocuklarla bir yürüyüş planlıyorsanız hava durumuna dikkat etmenizde fayda var.

Bunun dışında güneşin pozisyonun da ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. 12.00-16.00 saatleri arasında güneşin altında uzun süre kalmak ciddi zararlar verebilir. O yüzden bu saatleri güzel bir gölge altında siesta yapmak, yemek yemek veya dinlenmek gibi aktiviteleriniz için ayırmanız sağlık açısından daha iyi olacaktır.

Çocukların vücutlarının kapalı olduğundan emin olun!

randonner-avec-des-enfants

Tüm güneş korumalarının arasında en etkili olan vücudunuzun direkt olarak güneş ışınına maruz kalmamasıdır, yani üstünüzde kollarınızı ve bacaklarınızı da kapatan kıyafetlerden bahsediyoruz 🙂 Artık gelişmiş teknoloji sayesinde UV korumalı üstlerle bu daha da kolay. Sizi terletmeden vücudunuzu saran üstler sayesinde güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan kurtulmuş oluyorsunuz. Ayrıca mutlaka şapka takarak başınıza güneş geçmesini de önlemelisiniz.

UV korumalı olmayan kıyafet giydiğinizde de mutlaka güneş kremi kullanmanızı öneriyoruz. Güneş kreminin UPF 40/50 faktör üstü olması, avrupa normlarına uygun olduklarını gösterir. 40+ koruma  %97,5 oranında güneş ışınlarını bloklar, 50+ korumaysa güneş ışınlarını %98 oranında bloklar.

big_5400008302364906b813cf8246432493

Eğer yürüyüşte açık ayakkabı kullanıyorsanız, ayakların açıkta kalan kısımlarının da güneşten yeterince korunduğundan emin olun. Çocukların gözlerinin yetişkinlere göre çok daha hassas olduğunu düşünecek olursak, çocuğunuza en az 3. seviyede korumalı bir gözlük takmanızı öneririz. Güneş her ne kadar bulutların arkasına saklansa da etkilerini hep devam ettirir, bunu da unutmadan not edelim.

kids güneş kremi
Parabensiz güneş kremleri için tıklayın

Güneş kremsiz asla !

 

Kıyafetle kapanmayan bölgeler için mutlaka güneş kremi kullanın ve güneş kremini iki saatte bir yenileyin. Çocuğunuz için kullanacağınız güneş kreminde “çocuklar içindir” yazdığından ve UVA/UVB korumalı ve 50 faktör üstünde olduğundan  emin olun.

Gözlere dikkat!

Daha önce de belirttiğimiz üzere çocukların gözleri (tıpkı ciltleri gibi) yetişkinlere göre çok daha hassastır. Bu yüzden de güneş ışınlarına karşı daha fazla tepki gösterebilir. CE sertifikalı 3 numara korumalı gözlük almayı unutmayın ve güneş kremini düzenli olarak yenileyin. Aldığınız gözlük yüz şekline uygun olmalı ve düşmemesi için gerekirse lastik gözlük ipiyle sabitlenmelidir. O yüzden isterseniz doğa yürüyüşü maceranıza atılmadan bir süre önce evde gözlük takma denemelerine başlayın 🙂

big_8ee426da6e1e4aeab8fbc669a026fe0d
UV korumalı çocuk güneş gözlükleri için tıklayın

Çocuğunuzu ve kendinizi sadece güneşten korumanız yetmez. Bunun dışında yürüyüş boyunca düzenli olarak su tüketmelisiniz. Çocuğunuzun size susadığını söylemesini beklemeden düzenli aralıklarla ona su verin ve siz de için.