Yaz tatili başladı! Çocuğunuzun tüm tatili tablet, PC’ye ve bilgisayara gömülü bir halde geçirmesini de elbette istemiyorsunuz; dışarısı ne güne duruyor? Çocuklarınızı dışarı çıkmaya teşvik etmenin en kolay yollarından biri de spor yapmak, özellikle de ona uygun, seveceği ve sosyalleşebileceği sporları seçerseniz. Tenis, bu sporlar arasında popüler olanlarından biri ve çoğu ebeveynin de tercihi; zira tüm bunları ve daha fazlasını sunabiliyor. Çocuklar için tenis, hem enerjilerini atabilecekleri ve hem de kendilerini geliştirebilecekleri bir spor, üstelik yeni arkadaşlıklar kurmalarını da sağlıyor. Bazen, kortlarda başlayan arkadaşlıklar bir ömür boyu sürüyor!

tenisdersi.jpg
Çocuklar için en güzel yaz sporu: Tenis

Tenis; iki kişi arasında veya ikişer kişilik iki takım arasında oynanan bir spor, bilindiği üzere tenis raketi ve tenis topu kullanılıyor. Amaç topa raketle vurarak onu rakibin sahasına atmak ve zemine değmesini sağlamak, en çok puanı alan taraf kazanıyor. Tenis kortu toprak, çim veya ahşap bir yüzey olabiliyor, yeni başlayanlar için çim kortlar tavsiye ediliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, 2 kişilik takım halinde (yani toplam dört kişi şeklinde) oynanması da mümkün bir spor bu, hatta çocuklar için başlangıçta bu şekilde oynamak daha faydalı olabiliyor.

En Güzel ve Faydalı Yaz Sporlarından Biri: Tenis

Peki, tenisin faydaları neler? Çocuğun gelişimine nasıl bir katkısı oluyor? İlk olarak vücudun her yerini çalıştıran bir spor olduğunu belirtelim, yani çocuğunuzun tüm enerjisini atmasını sağlıyor. Vücuttaki yağların yakılmasını sağlayıp çeviklik kazandırıyor, kemikleri güçlendiriyor ve vücudunuzun esnekliği artıyor. Tenis oynamak hız kazandırıp bacak kaslarını çalıştırıyor ve vücut koordinasyonu ile dengeyi artırıyor. Psikolojik faydaları da var: çocuğa sorumluluk hissi veriyor, düzenli pratik yapmayı öğretiyor ve zorluklar karşısında yılmaması gerektiğini anlamasını sağlıyor. 2 kişilik tenis maçlarında ise takım oyununun önemini gösteriyor. Kısacası, tenisin çocukların hem fiziki ve hem de karakter gelişimi üzerinde olumlu faydaları bulunuyor.

tenisdersi2.jpg

Çocukların tenise başlaması için en kolay yöntem, tenis yaz okulları içerisinde düzenlenen tenis kurslarına katılmak oluyor. Tenis kursu, deneyimli hocalar tarafından verilen bir tenis dersi aslında – raketi nasıl tutacağından başlayarak, sportmenliğin anlamına dek pek çok konuya değiniliyor. Genellikle yaz boyu süren bu kurslar, çocuğun tüm tatili spor yaparak, kendini geliştirerek ve yeni arkadaşlıklar kurarak geçirmesini sağlıyor. Bu kurslara katılan çocuklar, bilindiği üzere kendi malzemelerini kendileri temin ediyor. Ancak çocuklar için tenis malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunların en başında da, çocuklar için tenis raketi seçimi geliyor.

Çocuklar İçin Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis raketi, çocuğun boyuna ve kilosuna göre seçilmezse, kolay bir şekilde hareket ettirmek mümkün olmuyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk şey, çocuğun boyu: 126 cm’den daha uzun çocukların monoblok (tek parça) kısa çocukların ise çift parça raket kullanması gerekiyor. Raketin boy uzunluğu ile ilgili olarak da, şöyle bir tablo verebiliriz:

4 – 6 Yaş 6 – 8 Yaş 8 – 10 Yaş 10 – 12 Yaş 12 yaş ve sonrası
101 – 112 cm 113 – 125 cm 126 – 140 cm 141 – 165 cm 168 cm +

Tenis sporu, yazın yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri ve çocuğunuzun bu eğlenceden mahrum kalmaması için gerekeni yapmak, ebeveyn olarak size düşüyor. Minik tenisçilerin tüm ihtiyaçlarını mağazalarımıza gelerek veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret ederek giderebileceğini unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!