1/ Şişme matınızı faaliyetinizde kullanmadan önce test edin:

Tüm Quechua matlar, fabrika çıkışından önce düzgün çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmek için bir kere şişirilir.

Quechua Şişme Mat Fabrika Testi

Yine de, şişme matınızı satın aldıktan sonra, doğada kullanmadan önce evinizde şişirmenizi tavsiye ederiz. Bu test sayesinde ürünün nakliye sırasında sağlam kaldığını doğrulamış ve kampta karşılaşabileceğiniz kötü sürprizleri engellemiş olursunuz.

2/ Matınızı doğru basınçta şişirin:

pompa
Quechua 5.2 L pompa

Bu tip matlar için genelde ideal basıç, orta şiddettedir (0,02 BAR ou 0,3 PSI), yani matın üstüne oturduğunuzda toprağı hissedebileceğiniz sertlik. Üzerine yattığınızda ise mat sizi hafifçe sararak maksimum rahatlık sağlar.

Eğer biraz daha kapalı pozisyonda yatmayı tercih ediyorsanız, matınızı 0.5 PSI değerini geçmeden daha fazla şişirebilirsiniz. Matınızı şişirmeniz için size Quechua 5.2 L pompayı öneriyoruz.

3/ Matın konulacağı alanı uygun hale getirin:

Şişme matların en büyük riski, patlama olasılığıdır. Matınızı yerleştirmeden önce ilk yapmanız gereken, yüzeyi tüm sivri maddelerden arındırmak olmalıdır.

  • Taşları (büyükleri olduğu kadar küçükleri de), dalları, odun parçalarını, büyük dikenleri v.b. uzaklaştırın.
  • Isı kaynaklarından (gaz ocakları, kamp ateşi veya kaloriferler) uzak durun.
  • Kamp mobilyalarının veya diğer tüm sivri eşyaların matınıza çarpmasını engelleyin. Otluk alanlar ideal alanlardır.

4/ Kullandıktan sonra  matınızı doğru söndürün ve katlayın:

Ürünün ömrünü uzatmak için, matınızı her kullanımdan sonra doğru toplamalısınız. Aşağıdaki video, matınızı nasıl doğru şişirmeniz ve indirmeniz gerektiğini anlatmaktadır. Matınızın kendi kendine inmeye bırakırsanız, ömrünü uzatmış olursunuz.

Birkaç gece süren kamplarda, aynı yerde kalacaksanız, matınızı şişik bırakabilirsiniz. Fakat günlük olarak hafifçe tekrardan şişirme ihtiyacı duyacağınızı unutmayın. Ardarda şişirme – indirme yapmaktan kaçının, böylece matınızın ömrünü kısaltmamış olursunuz.

5/ Matınızı doğru saklayın

Matınızı kılıfında, oda sıcaklığında ve ışıktan uzakta saklayın.