Trekking yürüyüş ile değil harita üzerinde rotanın belirlenmesiyle başlar. İyi bir harita okuma bilgisi, size yürüyüş sırasında ihtiyacınız olan bilgilerin hepsini verecektir. Önemi de buradan gelir.

Parkur zorluğu:

Harita size araziyi sadece yatay bir düzlemde, kuş uçuşu, küçültülmüş ve şematize şekilde gösterecektir. Bu yüzden harita ve arazi ilişkisinde biraz da olsa alıştırma yapmak yararınıza olacaktır.

article-1-avec-screen

Ölçek:

Doğa yürüyüşleri için ideal ölçek 1/25.000’dir yani 1 santimetrenin 250 metreye denk geldiği, 4 santimetrenin ise 1 kilometre yaptığı ölçek. Bu ölçek her detayı (parkur, orman, su kaynakları v.b.) görmenizi sağlar ve parkur çiziminize yardımcı olur.

Arazi yapısı:

Haritada kullanılan renklerin önemi, arazinin yapısınının belirlenmesinde ortaya çıkar.

  • Yeşil, ağaçlık alanları temsil eder ve beyaz ise geniş düzlükleri veya çayırları temsil eder.
  • Mavi ise su göstergesidir (göller, nehirler v.b.);  turuncu renkler izohipsleri belirtir.
  • Siyah ise yoğun olarak kullanılır, insan yapılarını (parkurlar, rotalar, binalar, iskeleler v.b.) gösterir; aynı zamanda kaya ve çarşak gösteriminde de kullanılır.

quechua_conseils_06_lire-carte-ign

Kabartmalı haritalar ve izohips

Kabartmalı haritalarda, gölgeli alanlar yamaçları ve eğimi göstermekte kullanılmıştır. Teorik olarak kabartmalar, güneş sanki kuzey doğudan (ortalama 45 derece açı ile) geliyormuş gibi yapılır. Yani gölgelendirmeler %100 doğru bilgiyi vermemekle beraber, haritanın okunmasını kolaylaştırmak amacıyla vardır. Renk koyulaştıkça eğim artmaktadır.

İzohipsler ise genelde bu haritaları tamamlayıcı amaçlı kullanılır, arazinin şekli hakkında tamamlayıcı bilgi verir. İzohips, aynı irtifada olan tüm noktaları belirtmek için konulan hayali çizgilerdir. 1/25000 ölçekli haritalarda, genelde, izohipsler 10m’de bir konulur. Yani eğer izohips çizgileri birbirine yakınsa eğim fazladır. Tersine, eğer izohipsler birbirlerine uzaksa, eğimin zayıf olduğunu ifade ederler.

Önemli noktalar:

Detaylar sayesinde nerede olduğumuzu çok hassas bir şekilde belirleyebilir ve rotamızı çizebiliriz. Haritacılar, hazırladıkları haritalarda önemli noktaları (su kaynakları, mabetler, camiler, geçitler, boğazlar, harabeler, anıtlar v.b.) belirtmekte çeşitli semboller kullanırlar. Kullanılan semboller haritanın “İşaretler” kısmında belirtilir.

quechua-conseils-carte_2

Yönler:

Haritaların üst kısmı genelde kuzeyi gösterirler. Haritayı düz tutarak, üst kısmını kuzeye verdiğinizde çevrenizi semboller yardımıyla gözlemleyip doğru yönü bulabilirsiniz. Pusulalar bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.