Kamp ve bivak birbirine birçok yönden benzer. Ancak bu benzerlik ayrıntılarda büyük ve önemli farklar oluşturur. Kamp veya bivak için hangi malzemelere ihtiyacınız olduğunu bu listeden bulabilir, listedeki önemli ayrıntılarda yükünüzü azaltacak ve gününüzü daha konforlu geçirmenizi sağlayacak bilgileri keyifle okuyabilirsiniz.

Bivak Malzemeleri

bivouac

 • Uyku tulumu: 

  packshot-11-78-1178ab1be792426fbff82daf7e595a56-spidid-938790[8298485]tci_pshot_001
  Mumya formlu uyku tulumları için tıklayın
  Hafif ve kompakt olmalıdır. Hacim ve sıcaklık için ideal olanı kuş tüyü dolgulu olanları tercih etmek olacaktır. Bu sayede hem çantasında çok az yer kaplamasının hem de yüksek ısı yalıtımının keyfini sürebilirsiniz. Mumya formlu tulumlar, tulumun vücudunuza yakın olması sayesinde, dikdörtgen tulumlara göre daha sıcak tutar. Aynı zamanda kapüşonu ile başınızdan ısı kaybetmenin de önüne geçer. Uyku tulumunuzun ısı yalıtımı derecelerine de bakmayı unutmayın. Konfor sıcaklığı, ne soğuk ne de sıcak bir gece geçirmeyeceğiniz, ideal kullanım derecesini temsil eder. Tabiki bu sıcaklık sizin soğuğa karşı dayanıklılığınız, ekipmanınız (mat, çadır vb.), kıyafetleriniz ve hava koşullarına (nem, rüzgar v.b.) göre değişmektedir.
 • Mat:

  Uyku tulumunun yanından ayrılmaz bu malzeme, sizi toprağın neminden ve soğuğundan izole eder. Gün boyunca kaybettiğiniz enerjiyi geri toplarken, yani uykunuz sırasında, size daha fazla rahatlık sağlar. 3 farklı seçenek arasında tercih yapabilirsiniz: köpük matlar (örneklerini sırt çantaların üst veya yan kısımlarında sarılı bir şekilde fazlaca görebilirsiniz), şişme matlar ve otomatik şişen matlar. Köpük matlar, hafif ve dayanıklıdır fakat kompakt değillerdir. Bunun tam tersi, şişme ve otomatik şişen matlar daha kolay çantaya sığdırılabilir ve daha rahattır fakat genelde daha ağırlardır ve delinme riski de bulunmaktadır.

 • Mutfak:

  Malzeme açısından, size minimum malzeme taşımanızı tavsiye ediyoruz. Böylece hem yerden hem ağırlıktan kazanmış olursunuz. Yemek setleri bu kullanım için idealdir. Çok kompakt olmakla beraber, birçok mutfak malzemesini bir arada taşırlar. Tencere, tabak, çatal, kaşık ve bardak bu setlerin içerisinde genelde bulabileceklerinizdir. Alüminyum olanların, çifte avantajı vardır: hem hafiftirler hem de direkt olarak ısı kaynağının ve ateşin üstünde kullanılabilirler. Bazı kamp tencerelerinin altında ısı kanalları da bulunmaktadır. Bu kanallar, atmosfere yayılan ısıyı azaltarak daha randımanlı çalışma sağlar.

 • Aydınlatma:

  Kafa lambası veya Quechua Clic gibi çok fonksiyonlu lambalar kullanılabilir. Çok fonksiyonlu olanlar kafanıza sabitlenebildiği gibi aynı şekilde çadıra, kıyafetlerinize hatta sırt çantanıza bile takılabilir. Modele göre, bazı lambaların şarjı 10 saate kadar dayanabilir.

 • Su ihtiyacı:

  İster yürürken hiç duraksamadan su içebileceğiniz su torbalarından kullanın ister mataralardan; su ihtiyacınızı asla gözardı etmemelisiniz.

 • Diğer kullanışlı küçük ekipmanlar:

  Acil durum battaniyesi, çakmak, harita, ilk yardım çantası, pusula, sizi sıcak tutacak yedek kıyafet.

  Artık bivak için gereken temel ekipmanların listesini biliyorsunuz, şimdi sıra çantanızı nasıl yerleştirmeniz konusuna geldi. Bu etap için daha fazla başınızı şişirmeden size hazırladığımız videoyu sunuyoruz:  Sırt çantamı nasıl yerleştirmem gerekiyor?

Kamp Malzemeleri

kamp çadırı

 • Uyku tulumu:

  Bu kısımda, hafiflik ve sıkıştırılabilirlik üstüne çok yoğunlaşmanıza gerek yok. Daha fazla konfor ve daha çok hareket özgürlüğü için size dikdörtgen biçimli uyku tulumlarını tavsiye ediyoruz. Yine de şunu unutmayın; konfor sıcaklığı seçimi, gideceğiniz rotaya göre yapılmalıdır!

 • Matlar ve/veya kamp yatakları: 

  şişme kamp yatağıŞişme, otomatik şişme veya köpük; hangi matın ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu test etmek için mağazamıza gelebilirsiniz. Eğer şişme mat alacaksanız, bir pompaya ihtiyacınız var mı yoksa zaten entegre mi kontrol etmeyi unutmayın. Matlar için son inovasyon ürünümüz Air Seconds, Venturi etkisinden esinlenerek oraya çıkan teknolojisi sayesinde, zamandan kazanmanızı sağlar. Şişme teknolojisi aynı şekilde inovatif kamp yataklarının gelişmesinde de etkili olup, kampçılığı daha rahat hale getirmektedir.

 • Aydınlatma:

  askılı kamp lambasıSize yanınıza 2 tip aydınlatma almanızı tavsiye ederiz: Biri kampta kalacak; yere, masaya koyup çadırınıza asabileceğiniz sabit olan kamp lambaları veya kafa lambası tipi harekete uygun, yürüyüşlerde size eşlik edecek olanlar. İhtiyaçlarınıza uygun seçim yapmak için aydınlatma gücü, süresi ve enerji tipini (pil veya batarya) kontrol etmeyi unutmayın.

 • Mutfak: 

  yapışmaz kaplamaKamp mutfağınızın büyüklüğü tabii ki kişi sayısına göre olmalı. Birçok kamp tenceresi ve bir ocağı birlikte sunan, 6/8 kişiye kadar kampçıya yetecek büyüklükte mutfak takımları bulunmaktadır. Sıcak yemeklerin ve ardından sıcacık çay veya kahvenizin tadını çıkartmak için, kartuşunuzu yanınıza almayı unutmayın!

 • İlk yardım çantası:

  Aktiviteniz ne olursa olsun, yanınızda bulunması şart; kampa başlamadan önce, ilk yardım çantanızın tam olduğunu, malzeme listesiyle kontrol edin.

 • Koltuk ve sandalyeler: 

  Dirseklikli veya dirsekliksiz kamp sandalyeleri, tabureler, koltuklar ve diğer katlanabilir kamp mobilyaları dinlenirken size konfor sağlayacak. Hatta aracınızda yer varsa, mutfak mobilyaları ve kamp dolaplarını da yanınıza alabilirsiniz. Yanınızda taşıyabileceğiniz bir diğer kullanışlı eşya ise anında katlanabilir kabin. Küçük kapalı hacmiyle kıyafetinizi değiştirmek ve duş almak için oldukça pratiktir.

 • Soğutucu:

  kamp buzluğı
  Ice Fresh Compact Soğutucu için tıklayın

  Yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi soğuk tutmak için iki farklı tipte soğutucu vardır. Sert olanlar ve yumuşak olanlar. Eğer soğutucunuz size yürüyüş esnasında eşlik edecekse, sırt çantası tipinde esnek olanlar harika bir seçimdir. Tam tersi, eğer soğutucunuz kamp alanında kalacaksa size tavsiyemiz sert veya otomatik şişen soğutuculara yönelmeniz. Son çıkan soğutucu modelimiz Ice Fresh Compact, ekibimiz tarafından geliştirilmektedir. Bağımsız laboratuvarlar tarafından test edilmiş olup, klasik sert soğutuculara göre %60 daha etkili ve elektrikli soğutuculara göre %40 daha yüksek performanslıdır. Başka bir deyişle; besinleriniz ve içecekleriniz, diğer soğutuculara göre, daha uzun süre soğuk kalacaktır.

Tüm bu ekipmanlarla beraber, vazgeçilemez tüm kamp malzemelerine sahip oldunuz! İhtiyaçlarınıza ve zevklerinize göre değişiklikler yapmak sizin elinizde. Rahatlık için yaptığınız değişikliklere bizi de dahil etmekten çekinmeyin.