Okurlarımızdan Fatih Yiğit, bu yıl yaptığı Bozcaada kampını anlatıyor. Yazının orijinalini kendi blogunda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!


Ege kıyılarında bu yıl ada kampı tercihimizi Bozcaada’dan yana kullandık, geçtiğimiz yıl yaptığımız kısa süreli sonbahar tatili bizi adaya çekti diyebilirim. Ada tatilinin son günü keşfettiğimiz koyda sözleşip burada sonsuz egeye karşı kamp yapacağız demiştik ve bu yıl gerçekleştirdik.

fatih m

Bozcaada gerek benliğini korumuş sokaklarıyla gerek muhteşem üzümcülük ve şarap üretimi konusunda Ege’nin iki Türk adasından küçük olanı. Doğal olarak her yıl özellikle uzun bayram tatili dönemlerinde kapasitesinin üzerinde tatilciyle buluşuyor. Bir ada düşünün cumbalı Rum evleri, sade ve mavi beyaz bezenmiş harika mezeleri olan meyhaneleri, birbirinden özel üzümlerle hazırlanmış harika şarapları ve alabildiğine çakır mavi bir denizi olsun… Evet Bozcaada tam da tarife uygun bir yer.

Her geçen gün işler biraz değişmiş hatta şu anda adanın bazı alanlarında betonlaşan tepeler görülüyor ama “şimdilik” rahatsız edici boyutlarda değil. İlk Bozcaada tatilimizi geçtiğimiz yıl ekim ayının başında yaptık, adanın sezonunu kapattığı ve gidilebilinecek en iyi dönemdi diyebilirim. Bu yıl ise bayram tatilinin 9 gün olduğu temmuz ayı kalabalığının tam ortasında gittiğimiz ada manzaralarını aktarmaya çalışacağım.

Arabayla gidecekler için; Çanakkale – İzmir bölünmüş yolu üzerinde Geyikli çıkışından 27 Km sonra feribot iskelesine ulaşıyorsunuz. Feribot ücreti araç ve içindekiler için gidiş dönüş 70 tl (Temmuz 2016). Araçsız yayalar için 7 tl. (Bisikletler ücretsiz)

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor, adaya girişte feribot sırası beklemedik tahminimden çok daha rahat bir feribot yolculuğu geçirdim. Gideceğimiz koyun bir ismi olmadığını da aktarmak isterim varsa bile biz kayıtlı isim bulamadık…

Bozcaada’da üzüm ve şarap yetiştiriciliğinin önemli kaynaklarından biri rüzgar. Hatta adanın batı ucunda onlarca rüzgar gülü santrali mevcut. Tabi durum böyle olunca rüzgarsız bir ada beklemiyorduk. Ancak rüzgarın şiddetinin saatte 40 Km olmasını da tabi…

İnanılmaz bir ada kalabalığı karşılıyor bizi. İğne atsanız yere düşmeyecek sokaklarda yürümek bile imkansız hale gelmiş. Kamp yerine ulaşmadan önce kısa bir ada sahilleri turu yapıp durumu gözlemlemek istedik, adada esen sert kuzey rüzgarları sebebiyle adanın güneyinde kalan tüm koylar inanılmaz kalabalıktı doğudan güneye giderken gördüğümüz bütün koylarda neredeyse havlu atıp oturacak yer yoktu ama sıkıntı yok… Adı olmayan koya hala çok güveniyoruz 🙂 Koy konum olarak herkesin bildiği akvaryum koyuna 2 km mesafede bölgedeki en uzun plaja sahip koy ama ne hikmetse tahmin ettiğimiz gibi inanılmaz sakin 5-6 ailenin denize girdiği bir manzara ile karşıladı bizi …

fatih m yiğit

Koy adanın güney batı bölgesinde ve derin Ege mavisi manzaralı sarı kumları ile göz dolduran bir sahil. Ek olarak sahil hattı boyunca kıyıya 20 metre uzaklıkta kayaların oluşturduğu bir bent bulunuyor, bu hem dalgaların gelmesini engelliyor hem de kum alanların bulanmasını, daha önce çok farklı yerde dalma şansım oldu ancak son dönemde gördüğüm en keskin ve temiz deniz suyu diyebilirim.

Kumsal yolun hemen kenarında yer alıyor, kumsal içinde herhangi bir bir tesis WC-Duş bulunmuyor, zaten bu tarz imkanlar olan yerler Şile ve Kilyos’dan farksız halde… Kumsalda kamp yapmanın en zor yanı çadır için bir gölgelik alan bulunmaması ve kumsalda çadırı sabitlemek gibi konular. Kaldı ki rüzgarın sert oluşu bu işi 2 katı zorlaştırıyor. Hızlı kurulan çadırlar için dahi sorun yaratan bu durum bizim ki gibi büyük ve pole sistemi ile kurulan çadırlar için çok daha zorlayıcı oluyor. Neyse ki yoldan yakmak için topladığım meşe kütüklerini kullanarak çadırı güvence altına aldım. (Önemli not: kumsal alanda kamp yapacak olanlar daha uzun veya kum için özel kazıklardan kullanmalı). Bizden hemen sonra 2 çadır daha kumsalda yerini aldı :).

Tabii 3 gün anakaradan kopmuş bir kara parçasında tatil yapacaksanız valizi biraz büyük tutuyorsunuz, her zaman herkesin başına gelen bizim de başımıza geldi ve gereğinden fazla  eşya alarak boşuna hamallık yaptık. Siz akşam yemeği, plaj, uyumak ve dönüş yolculuğu için birer takım alırsanız çok daha rahat edersiniz.

Kamp çadırında kesinlikle bulundurduklarım;

 • pilli fener / güneş enerjili fener
 • yemek yapmak için derin, saplı, mini boy bir tencere (20 cm çapında
 • en az üç adet dolu çakmak
 • bardak
 • alüminyum kullan at kase
 • iki kişilik çatal-kaşık
 • Açlık durumunuza göre iki dakikada pişen makarna
 • 3-5 metre ince halat
 • bıçak ya da çakı
 • ve gerekli olabilecek ilk yardım malzemeleri (Ağrı kesici, yara bandı, gazlı bez, tentürdiyot vb)
 • yedek su

Sonuçta doğadayız biz önlemleri alalım da sonrası maceranın ta kendisi… (Bunu bayanlara anlatmak ne kadar zor olsa da :))

Biraz da derin deniz sevenler ya da zıpkın avı düşkünleri için bilgiler aktarmak lazım 🙂 Alanda çok fazla balık sürüsü ve av fırsatı mevcut. Tüm sahil şeridinden kilolarca balık vurarak çıkmak mümkün, bir hatırlatma daha yapmak gerekirse eylül – ekim aylarında bölgede kayalık yapın sebebiyle çok sayıda ahtapot da avlayabilirsiniz… Ayrıca Sadece şnorkerle dalıp muhteşem su aldı görüntüleri de elde edebilirsiniz… Su sıcaklığı ortalamaları temmuz ayında 20 dereceyken eylül, ekim aylarında sıcaklık 23-24 dereceye ulaşıyor.

fatih yiğit

Akşam serinliği ve meltemler başladığında ise işin rengi değişiyor, harika bir gün batımını yerini yıldızların akıl almaz kalabalığına bırakıyor. Tek kelime ile etkileyici…

3 gün 2 gece yaptığımız planı tahmin edilen şekilde tamamladık, harika anılar çok güzel anlar biriktirdik…

Camp Kafası İyidir !!!