Quechua uyku tulumları kılıflarının üzerinde belirtilen “konfor” sıcaklıkları, Avrupa standartlarına uygun testlere göre belirlenir. Soğuğa karşı hassasiyet; kişiye ve hava durumuna göre değişiklik gösterebilir.

yku tulmu
Quechua uyku tulumları için tıklayın

İşte uyku tulumunuzun içinde üşümemeniz için 5 tavsiye!

 1. Uyku tulumunuzun boyunu ve kullanımınıza uygun konfor sıcaklığını doğru seçin. Eğer uyku tulumunuz büyükse, içinde oluşan soğuk hava boşlukları üşümenize neden olur. Öte yandan uyku tulumunuz fazla küçükse yeterince örtünemeyebilir ve sıkışarak üşüyebilirsiniz. Uyku tulumunun sıcaklığı, onu kullanacağınız ortama uygun değilse de üşürsünüz.
 2. Uyku tulumunuzun başlığını ve üst kısımdaki kapanış yerini iyi ayarlayın.  Vücut ısınızın büyük kısmını (yaklaşık % 30’unu) başınızdan kaybedersiniz! Bu yüzden başlığınızın kordonlarını, sadece yüzünüz açıkta kalacak şekilde sıkıca kapatmak çok önemlidir.
 3. Mat kullanın. Böylece üzerinde kamp yaptığınız ve genelde soğuk ve nemli olan zemin ile aranızda yalıtım olur.
 4. Giyinin, ama abartmayın! Merinos yünü içlikler idealdir: İncedir, vücuda oturur ve nefes alır. Diğer bir avantaj ise,  merinos koku önleyici özelliktedir!
 5. İpek uyku tulumu çarşafı kullanın. Pişman olmayacaksınız! Fazladan birkaç derece daha ısınacak ve bütün gün yürüdükten sonra yumuşaklığının tadına varacaksınız.

Küçük bir ipucu daha!  

Eğer uyku tulumunuzun kullanım sıcaklığı dış sıcaklığın üstündeyse, eldiven ve şapka takarak birkaç derece daha sıcaklık sağlayabilirsiniz. El veya ayak ısıtıcıları da kısmen yardımcı olabilir (kullanım talimatlarına uyarak kullanmalısınız).

7 YORUMLAR

   • Sizin ki olmadığı muhakkak. Araklayan arkadaşa da aynı gönderiyi yaptım. Artık emek hırsızlığı acayip bir nokta aldı. Hiç utanma da yok. Cevabınız için teşekkürler..

   • Merhaba Ramiz Bey,

    İlginiz için teşekkür ederiz. Biz yazımızı yayımlayan blog ile görüştük, ve kaynak kullanan herkesin yazımızı paylaşabileceğini ilettik. Sağ olsunlar bizi kırmadılar ve kaynak belirttiler. Bizim için önemli olan faydalı bilgiler sağlamaya çalıştığımız yazıların daha büyük kitlelere ulaşması 🙂

    Sporla Kalın,

   • Sonradan belirtmişler ben baktığımda maalesef yoktu.o zaman Decathlon gibi cevap vermeye değer bile bulmadılar.. Ama hatalarını anlayıp kaynak belirtmeleri iyi olmuş..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.