Korna seslerinden ve araba kalabalığından muzdarip olanlara tek bir çatı altında çözüm sunan bisikletin tutkunu olmanızı sağlayacak nedenleri sizler için derledik.

Bisiklet kullanmayı hayat tarzı haline getirmiş olanlar bilir, bisiklet kullanmak yaşamayı öğrenmek gibidir. Her ikisi de düşe kalka yol almayı ve her düşüşün ardından ders çıkarmayı öğretir. Bisiklet sahibi olmanın bu duygusal yönünün yanı sıra, somut getirileri de oldukça fazladır. Hem psikolojik, hem de fizyolojik anlamda birçok olumlu etkisi olan bu muhteşem icadın tutkunu olmanız için birçok neden bulunmaktadır.

  1. Bisiklet, doğa ile barışık olmak demektir.

parkta-bisiklet

Bir bisikletle yola çıktığınızda, ne birine yer-yön sorar, ne de çizdiğiniz bir rotadan gidersiniz. Bisiklete bindiğiniz an kaybolma hissi korkudan mutluluğa dönüşür, girmediğiniz sokaklara sürmek, denizin tuzlu kokusunu içinize çeke çeke gitmek ve çimenlere yayılıp biraz mola vermek istersiniz. Bisiklet sürerek doğayı tanır, kendinizi pitoresk manzaranın bir parçası gibi hissedersiniz. Tabii rotadan şaşmayan bisikletseverler de çoktur.

  1. Trafikte kaplayacağınız alan, sahildeki bir kum tanesi kadardır.

İster kendi aracınızla, ister toplu taşıma ile ulaşımınızı sağlayın; zaten stres içinde geçen gününüze bir de yoğun trafik eklenince iyice gerginleşirsiniz. Ancak ulaşımınızı bisiklet ile sağladığınız müddetçe hem yoğun trafiğin içinden sıyrılıp gidebilir, hem zamandan tasarruf edebilir, hem de stresten uzaklaşabilirsiniz.

  1. Mental sağlığınız daima pozitif ve dinamik kalır.
bisiklet yemek
görsel: http://data.whicdn.com/images/16923383/large.jpg

Pedal çevirdikçe hem bilişsel sağlığınızı, hem de mental sağlığınızı aktif tutabilirsiniz. Zihninizi ve algılarınızı açık tutarak dalgınlık gibi sorunların üstesinden gelebilir; aynı anda iki işi birden yapabilme, konsantrasyon ve refleks gibi birçok yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

  1. Bisiklet sayesinde ilgi alanlarınız çeşitlenir.

Bisiklet kullandıkça hangi yolda kaçıncı vitesin kullanılması gerektiği, nerede hangi bisiklet modellerinin kullanılacağı, kullanım amacına göre hangi markanın daha efektif olduğu gibi konular sizin branşınıza girer ve bisiklet kaskı, dizlik ve reflektör gibi bisiklet aksesuarlarının tümü hakkında fikir sahibi olursunuz. Adeta bu konular üzerine tez yazacak kıvama gelir, bunları öğretmekten ayrı bir keyif alırsınız.

  1. Bisiklet sürmek size yeni dostluklar kazandırır.
köpekli bisiklet
görsel: http://www.icebike.org/wp-content/uploads/2015/12/011.jpg

Bisiklet sürerken, yoldan geçen herhangi bir bisikletli ile kornalaşmak, onunla selamlaşmak adeta geleneksel bir tören gibi olmasının yanı sıra, size ayrıcalıklı hissettirir. Ayrıca bisiklet tutkunlarının düzenlediği turlara katılarak yeni bir çevreye ve yeni arkadaşlıklara yelken açabilir, ortak ilgi alanına sahip olduğunuz inanlarla bir arada olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

  1. Seleye oturmak, çocukluğa dönmek gibidir.

bisiklet çocuk

Bisiklet sürmek, kimi zaman çılgınca pedal çevirmek; bir bakıma çocukluğa dönüş yapmak demektir. Bu yüzdendir ki bisiklet kullanmaktan vazgeçemeyenlerin hep çocuk ruhlu olduğu söylenir. Arkadaşınız bellidir ve daima onunla birlikte yola çıkar, onunla beraber keşfedersiniz. Bisikleti eviniz, doğayı ise keşfetmeye doyamadığınız bir masal diyarı gibi düşünürsünüz.

  1. Pedal çevirmek sizi özgür hissettirir.

İki tekerleğin üstünde ne kadar ileri gidebileceğinizi hiç düşündünüz mü? İster çok üzüntülü olun, isterseniz çok mutlu; pedal çevirmeye başladığınızda özgürleşir, tekerleklerin sizi götürdüğü yere kadar devam eder ve size dokunup geçen rüzgarın ruhunuzu dinginleştirmesine izin verirsiniz. Bisiklet kullanırken hiç olmadığınız kadar hür hissedebilirsiniz.