Okurlarımızdan Yasin Gün zıpkınla balık avı tekniklerini yazdı. Keyifli okumalar!


Sıcak yaz günlerinde ofisten kaçmanın ve biraz stres atarak her şeyi unutmanın birçok yolu vardır. Fakat “deniz” dediğimde her birinizin ‘tabii ki de’ dediğini duyar gibi oluyorum.

“Çok lüks ve pahalı olmasına gerek yok. Şöyle düzgün bir otelin plajında uzanmak herkesi rahatlatır hele de yemekleri güzelse ve bir de otel animasyonu kaliteli ise, tadından yenmez” diyenlerdenseniz yazımı okumayı ivedikle buradan itibaren bırakabilirsiniz. Lakin “ben sevdim kardeşim” derseniz, kemerlerinizi bağlayınız serüvenimiz başlıyor.

16 yıllık aşk

14 yaşında bir demir çubuk vasıtası ile ufak kayaların altından ahtapot çıkartarak başladığım zıpkınla balık avı maceralarım; bugün, decathlon.com.tr‘den aldığım Tribord’un 5.5 mm’lik dalış kıyafeti, Geonaute’un 8mp aksiyon kamerası, Apnea dalış maskesi, Omer paletler vb zıpkın avı için kullanılan tüm ekipmanlar ile biraz daha profesyonel olarak devam etmektedir. Detayı ve tekniği çok olan bu spor ile ilgili yüzeysel açıklamalarla sizleri de çok boğmadan devam etmek istiyorum.

IMG_20160801_001211

12 Ay Spor Spearfishing

easybreath,
Easybreath maske için tıklayın

Eğer doğru malzemeleri aldıysanız 12 ay boyunca yapabileceğiniz fevkaladenin fevkinde bir spor. Yüzme bilmek şart! Babama yüzmeyi öğretemedim ama Tribord Easybreath Maske sayesinde ufak güvenlik önlemler ile ve tabiiki de yanında Binom’u olması şartıyla (tek kişi dalış kesinlikle yapılmaz ve zıpkınla balık avı da yapılmamalıdır) şu anda sığ su baskın tekniğini uygulayabilmekte. Bu konu hakkında, eğer ilgilenen olursa bir başka yazı yazabilirim.

Zıpkın Avı Teknikleri…

Sığ su baskını: Herkes yapabilir. Kısaca ava giden balığı avlama tekniğidir. Sabah erken saatte 05-09 arası ya da akşam sakin suda saat 17-19 arası sinsice ve sessizce avına yaklaşılır. Seçtiğimiz balığı avlamaya çalışırız. Fark edilmemek çok önemlidir. Çünkü en ufak bir seste balık kaçar. Detaylara girmiyoruz.

IMG_20160721_211727

Agaşon tekniği: Gözlem ve tecrübeye dayalı olduğu için Tecrübeli serbest dalışçılar yapabilir. Derine dalıp (03 metreden daha derin) balık beklenir. Her an atışa hazır olmak ve nefesini uzunca bir süre tutabilmek gerekir. Bu sebeple uzunca bir süre nefesli dalış antremanları yapılmalıdır. Ben tavsiye etmiyorum. Nedenine gelince…

Tehlikeleri vardır. Agaşonculara biyoloji dersi verecek değilim çünkü onların zaten yeterince bilgiye sahip olduğundan hiçbir şüphem yok! Lakin, insan beynini çözmek şu an bile mümkün olmadığı için söyle özetleyeyim: 100 sefer dalarsınız birşey olmaz ama bir gün gelir beyniniz konuya aşikar olmasına rağmen, oksijensizliği tehlike olarak algılayarak kendini kilitleyebilir. Bu istenmeyen durumu yaşamamak için lütfen çok dikkatli olalım ve mümkünse agaşondan kaçınalım.

Konuyu sonlandırmadan önce, apne dediğimiz gözlük palet olayını yapmanızı şiddetle tavsiye eder iyi dalışlar ve güzel günler dilerim.

Yasin Gün