Birçok farklı yaştan birçok kişinin; kimi zaman ulaşım, kimi zaman keyif, kimi zaman can sıkıntısından, kimi zaman da spor olarak yaptığı tek aktivite nedir? Cevabı fazla düşünmediğinizi tahmin ediyoruz. Peki en azından görünüşte oldukça basit bir aktivite olan ve pek çok kişinin çeşitli nedenlerden dolayı her gün hiç düşünmeden yaptığı yürüyüşün, efektif bir şekilde yapıldığında sağlığınıza ve yaşam kalitenize çok büyük bir fayda sağlama potansiyeli olduğunu biliyor muydunuz? İşte daha sağlıklı ve keyifli bir hayat için, yürüyüş yapmanın vücudunuza ve zihninize 8 büyük faydası:

1-Kemiklerinizi Kuvvetlendirir

Düzenli olarak yapılacak yürüyüş, kemiklerinizi güçlendirir ve daha uzun bir süre sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Ayrıca, kemik erimesi ve osteoporoz gibi çeşitli kemik hastalıklarının ortaya çıkma riskini de önemli ölçüde azaltır.

protect adult[8367846,8366239cc]tci_scene_001

2-Kendinizi Mutlu Hissettirir

Yürüyüş yapmak, vücudun doğal bir ağrı kesici olduğu söylenebilecek endorfin hormonu -ya da halk arasındaki popüler ismiyle mutluluk hormonu– salgılamasını sağlar. Araştırmalar, daha çok yürüyüş yapan insanların morallerinin de genelde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Tabii ki bunu test etmenin tek yolu var!

3-Kilo Kontrolü Sağlar

Yarım saatlik bir yürüyüş ile 200 kalori yakacağınızı söylersek, gerisini de siz hesaplayabilirsiniz herhalde. Özellikle de öğünlere yakın zamanlara denk getirilen düzenli yürüyüşler, kilo verme sürecinize ve kilonuzu korumanıza büyük katkı sağlar.

active_femme_8

4-Daha İyi Uyumanızı Sağlar

Gün içinde yapacağınız kısa ama etkili bir yürüyüş, vücudunuzda melatonin gibi doğal uyku hormonlarının salgılanmasını tetikleyeceğinden, ilerleyen saatlerde çok rahat ve kaliteli bir uyku uyumanıza da katkı sağlayacaktır.

5- Beyin Sağlığı İçin İyidir

Her ne kadar uzaktan bakıldığında yürüyüş yaparken en çok çalışan yerler bacaklar gibi görünse de, aslında durum o kadar da basit değil. Yürüyüş, beyine giden oksijen miktarını arttırır ve daha sağlıklı – yaratıcı düşünmenizi sağlar. Ayrıca, yaş almış insanlarda hafızayı güçlendirdiği, okul çağındaki gençlerde ise akademik performansı arttırdığı biliniyor.

6- Kalbinizin Dostudur

Düzenli olarak yapılacak yürüyüş, kan dolaşımınızı iyileştirmesine ek olarak; kalp atışlarınızı hızlandırır, kan basıncını düşürür, kalbinizi kuvvetlendirir ve -tahmin edebileceğiniz gibi- kalp hastalıkları riskini de azaltır.

nakuru w brown[8198952]tci_scene_001

7- Kasları Kuvvetlendirir

Kasları kuvvetlendirmek söz konusu olduğunda yürüyüşten çok daha popüler spor aktiviteleri olsa da, yürüyüş, bu konuda da oldukça etkili olabilecek bir spordur. Düzenli olarak yürüyüş yaparak, karın kaslarınızı ve tabii ki bacak kaslarınızı kuvvetlendirme fırsatı bulursunuz.

8- Stres Kontrolü

Stres, özellikle belli bir yaş gurubuna dahil olan çalışan insanlar için çok büyük bir problem. Bu problem ile baş edebilmek için terapilerden ilaçlara kadar çok sayıda yöntem de olsa, aslında basit bir yürüyüş stres kontrolü için aradığınız cevap olabilir. Düzenli yürüyüş ile, sinirlerinizin yatıştığını ve daha kolay sakinleştiğinizi fark edeceksiniz.

soft 100[8366244,8367423]tci_scene_001

Yürüyüş yapmak, özellikle de bir spor aktivitesi olarak düzenli bir şekilde yapıldığında, hiç şüphesiz hem zihin, hem de vücut sağlığınıza iyi gelecektir. O halde siz de daha fazla beklemeden kendinize uygun bir yürüyüş ayakkabısı bulun ve daha sağlıklı, daha keyifli bir yaşam için ilk adımlarınızı atmaya başlayın!

Yürüyüş için en temel ihtiyaç sağlıklı bir ayakkabıdır. Yalnızca yürüyüş için tasarlanmış özel yürüyüş ayakkabılarımıza göz atın!