Koşmak, özellikle başlangıç aşamasında olanlar için büyütülen ve zor bir aktivite gibi görünse de başladıktan sonra bırakılması zorlaşan ve bağımlılık yaratan bir spora dönüşebilir. Sizi de koşuya başlamak için harekete geçirecek olan tüm geçerli sebepleri detaylarıyla birlikte sıraladık.

1.Diğer spor dallarına göre çok daha basit ve kolaydır.

Birçok spor dalında özel hareketler, teknikler, dikkat edilmesi gereken detaylar gibi öğrenme ve uygulama sürecinin uzamasına ve zorlaşmasına sebep olan aşamalar bulunsa da koşmak için yapılması gereken tek şey adım atmaktır. Üstelik adımlarınızı kendinize uygun şekilde ayarlayabilir, dilediğiniz hızda ve sürede koşabilirsiniz.

2. Özel ve kapsamlı spor ekipmanları gerektirmez.

Koşmak için koşu ayakkabısı ve koşu kıyafeti gibi temel ihtiyaçları tamamlamanız yeterlidir. Bu yüzden özel ekipmanlara ve araçlara gerek duymazsınız. Dilerseniz koşu performansınızı üst noktalara taşımak için koşu kolluğu, koşu çantası, siperlik gibi koşu aksesuarlarından yararlanabilirsiniz.

big_45793b8d7d6f48e0904964bef272a5f2

3. Çoğu spor dalında olduğu gibi takıma ihtiyaç duyulmaz.

Spor çeşitlerinin genelinde bir takıma ya da rakibe ihtiyaç duyulmasına rağmen koşu için başkalarına gerek yoktur. Bu yüzden kulaklıklarınızı takıp, sevdiğiniz müzikleri dinleyerek yolunuza devam edebilirsiniz.

4. Her yerde yapılabilir. 

Koşmak için spor salonlarına ve özel sahalara mahkum değilsiniz. İster parkta, ister şehir içi parkurlarda ya da sahil bandında rahatça koşabilir, böylece açık alanda spor yapmanın keyfine varabilirsiniz.

big_b3452fe021a14fa28e0c352dd4b6f93a

5. Zaman kısıtlaması yoktur.

Koşuda yer kısıtlaması olmadığı gibi zaman kısıtlaması da bulunmaz. Sabahın erken saatlerinden, gece geç saatlere kadar dilediğiniz zaman koşabilir, her daim zinde kalabilirsiniz.

6. Formda ve fit kalmak için idealdir.

Bedenin tümünü çalıştırarak etkili ve hızlı bir şekilde kalori yakmaya yardımcı olan koşu, düzenli olarak yapıldığı takdirde kilo verme ve forma girme süreçlerini de hızlandırır.

big_60f79555fbc34b428cfd6052072eb66a

7. Yeni arkadaşlar edinmeyi kolaylaştırır.

Koşu yalnız yapılabilen nadir spor dallarından biri olsa da özellikle sık sık düzenlenen koşu organizasyonlarına katılarak yeni insanlarla tanışabilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

8. Dışarıda daha fazla vakit geçirmeyi sağlar.

Özellikle ev ve iş arasına sıkışıp, kalmış bir hayatınız varsa koşu bu kısır döngüyü kırarak daha fazla dışarıda vakit geçirmenizi sağlar. Koşu programınızı ve rotanızı doğayla iç içe olabileceğiniz lokasyonlara yöneltebileceğiniz gibi koşu parkurlarını da değerlendirebilirsiniz.

big_a4c3d94d26c64a71af704532d6935a3c

9. Takip edilmesi kolaydır.

Akıllı telefon, akıllı saat gibi cihazlarla kolayca gelişimizi takip edebilir, günde ne kadar koştuğunuzu görebilir, hızlı koşucu olma yolunda büyük adımlarla ilerleyebilirsiniz.

10. Stresle başa çıkma kabiliyetini geliştirir.

Spor yapmak endorfin hormonu salgılanmasını arttırdığı için planlı ve düzenli şekilde koştukça stresle başa çıkma yetinizin geliştiğini ve böylece daha mutlu olduğunuzu fark edebilirsiniz.

big_230b803e2df94b2a9926683d0d2af94c (1)

11. Sağlıklı yaşam için mükemmel bir destektir.

Kilo vermenizi ve formda kalmanızı kolaylaştırdığı kadar istikrarlı biçimde hareket etmenizi sağladığı için kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi riskleri azaltmaya da yardımcı olan koşu, sağlıklı yaşamak için yapılması gereken aktiviteler arasında yer alır.

12. Hayatınıza farklılık katar.

Hayatınızın giderek daha da fazla monotonlaştığını düşünüyorsanız her gün koşarak bu durumu değiştirebilirsiniz. Farklı koşu rotaları belirleyip, farklı yerleri keşfedebilir, koşu organizasyonlarına katılarak hayatınıza renk katabilirsiniz.