Dağda veya doğa yürüyüşünde, güvenliğiniz ve rahatlığınız için ayakkabınızı kesinlikle iyice sıkmalı ve bağlamalısınız. Böylece tüm yürüyüşünüz boyunca, hem tırmanışta hem inişte, ayakkabınız ayağınıza ve özellikle bileğinize iyi destek olur.

bağcık

Bununla beraber, doğru doğa yürüyüşü ayakkabısını seçmenin yanında, en az onun kadar önemli olan etken; ayakkabınızı doğru ayarlayıp, bağlamaktır. Yürüyüş boyunca doğru bir ayakkabı ayarına sahip olmanız için birkaç tavsiyemizi okuyabilir, yazının sonundaki videoyu izleyebilirsiniz.

1. Topuğunuzu ayakkabının tabanına oturmasını sağlayın

Ayağınız, ayakkabının içine girdikten sonra, topuğunuzun iyice dibe oturması için hafif darbelerle ayakkabınızı zemine vurun. Böylece ayak parmaklarınız, ayakkabının önüne bastırmayacak ve ayak parmakları için rahat bir alan oluşturmuş olacaksınız.

2. Ayakkabının bağcıklarını önden sıkmaya başlayarak bağlayın halka

Çoğunlukla yaptığımız gibi bağcık uçlarından çekerek değil, en ön halkadan bağcıkları sıkmaya başlayın. Halkadan halkaya geçerek ayakkabınızı sıkın, bunu yaparken rahatlık için doğru ayarlamayı yapmayı unutmayın.

Aşırı sıkmamaya dikkat etin, bu durum ayağınızdaki kan akışını engelleyebilir. Ayakkabının içerisinde rahat hissetmek çok önemlidir. Bu koşulu da ancak ayakkabınızı doğru bağlayarak elde edebilirsiniz.

3. Halkaların bittiği yeri iyi ayarlayın

Bu kısım, ayak bileğinizin rahatlığı ve hareket özgürlüğü için en önemli yerdir. Bu kısıma geldiğinizde ayağınıza ihtiyacınız olan optimum rahatlık ve destek sağlanana kadar sıkın, ve basit bir düğüm atın. Bu düğümü attıktan sonra ayak bileğinizi öne ve arkaya oynatarak ayarınızın doğruluğunu görebilirsiniz.

4. Ayakkabınızın üst kısmını sıkın kanca

Alt kancalarda, klasik yöntemle düğüm atarak sıkın.

  • Üst kancalarda ise dikkat: bağcık alttan üste değil üstten alta geçecek!

Bu değişikliğin 2 avantajı var: Düğüm böylece ayakkabınızın daha altında bulunacak böylece fazla eğimli yerlerde sizi rahatsız etmeyecek. Ayrıca, eğer düğümünüz ve bağcıklarınız gevşerse, ipin kancadan çıkması daha zor olacaktır.

5. Son olarak çift ilmekli ayakkabı bağına göre daha etkili bir düğüm atın

Klasik düğümü atar gibi düğüm atmaya başlayın ama iki ilmeği çekmeden önce, bir ilmeği düğümün içerisinden geçirin.

Bu düğüm sayesinde düğümünüz tek başına gevşemez ve aynı zamanda çözülmesi ve tekrar bağlanması oldukça kolaydır.

Tüm bu bilgilerin dışında, ayrıca bir tavsiyemiz daha var: İniş yaparken düğümünüzü çözüp ayakkabınızı tekrar ve daha sıkı bağlayın. Böylece ayağınız daha iyi desteklenir ve ayakkabının önüne doğru kaymaz.

tozluk

DİKKAT: Kancalı ayakkabı modellerinde, farklı yürüyüş tarzlarında veya zeminlerde, kancalar diğer ayakkabının bağcığına takılabilir ve düşmenize neden olabilir.

Tüm düşmeleri önlemek için, ayakkabı bağcıklarınızın şeklinin düzgün olduğuna, kırılmadığına veya fazla “açık” olmadığına dikkat edin.

Ayrıca ayakkabınızın üstünü pantolonunuz veya tozluk ile kapatabilirsiniz. veya ayakkabı bağcıklarınızı ayakkabınızın içine sokabilirsiniz (çok rahat bir seçenek değildir).

Keyifli yürüyüşler!